Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 08:20 Autor: PAP

Sobolewski o zbożu z Ukrainy: jesteśmy zdeterminowani, by wskazać kto za tym stał

Jesteśmy zdeterminowani, aby wesprzeć polskich rolników, ale też, aby wskazać kto stał za tym, że "tak się podziało ze zbożem jak się podziało", jakie firmy wzięły w tym udział i kto nimi zarządza - mówił sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Polityk PiS był w piątek pytany o problemy rolników w związku z dużą ilością ukraińskiego zboża sprowadzonego do Polski. Sobolewski przyznał, że to zboże miało być eksportowane do krajów potrzebujących, północnej Afryki, niestety nie stało się to w 100 proc.


Zadeklarował jednocześnie, że partia rządząca jest zdeterminowana, aby wesprzeć polskich rolników.


"Jesteśmy też zdeterminowani, by wskazać kto stał za tym, że tak się podziało ze zbożem jak się podziało. O tym trzeba będzie też w końcu powiedzieć, jakie firmy wzięły w tym udział i kto zarządza tymi firmami, kto ma tam głos decydujący. I może być bardzo duże zdziwienie w niektórych środowiskach, które teraz krzyczą, próbują oskarżać premiera (ministra rolnictwa Henryka) Kowalczyka, czy obóz Zjednoczonej Prawicy, że nie podjęto działań. Działania były cały czas podejmowane" - mówił Sobolewski.


Dopytywany o jakie środowiska chodzi, polityk odparł: "Środowiska te, które najbardziej teraz krzyczą o tym". "Jak to mówią, na wiosnę się zieleni i w tym przypadku prawdopodobnie tam też jest bardzo zielono, mocno zielono" - dodał.


Po środowym posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że specjalny list w sprawie napływu zboża ukraińskiego do Polski zostanie skierowany do przewodniczącej Ursuli von der Leyen. Ma być to list premierów kilku krajów UE "z żądaniem natychmiastowego działania, natychmiastowego wykorzystania wszystkich instrumentów, wszystkich dostępnych procedur i przepisów, aby ograniczyć wpływ zboża ukraińskiego na rynki krajów sąsiadujących z Ukrainą".


Morawiecki poinformował też, że polecił wicepremierowi, ministrowi rolnictwa Henrykowi Kowalczykowi opracowanie zasad, które pozwolą na upłynnienie części zboża z Ukrainy zgromadzonego w Polsce, czyli na sprzedaż w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie oraz odpowiednich regulacji, które będą pozwalały ograniczyć napływ tego zboża do Polski. (PAP)


autor: Rafał Białkowski


rbk/ mrr/


Kraj i świat

2023-06-02, godz. 11:40 IMGW: weekend będzie pogodny i umiarkowanie ciepły Weekend na przeważającym obszarze kraju będzie pogodny i umiarkowanie ciepły. W piątek i niedzielę opady deszczu występować będą głównie na południowym… » więcej 2023-06-02, godz. 11:40 Finlandia/ Podpisano amerykańsko-fińską deklarację o współpracy w obszarze technologii 6G Szef MSZ Finlandii Pekka Haavisto i sekretarz stanu USA Antony Blinken podpisali w piątek rano w Helsinkach deklarację o współpracy w obszarze technologii… » więcej 2023-06-02, godz. 11:40 Prezydent: ustawa dotycząca powołania komisji weryfikacyjnej została uchwalona za późno (krótka2) Uważam, że ustawa dotycząca powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich została uchwalona za późno, ta komisja powinna była powstać znacznie wcześniej… » więcej 2023-06-02, godz. 11:40 Liga angielska - Sam Allardyce zwolniony z Leeds United Trener Sam Allardyce za porozumieniem stron rozwiązał kontrakt z zespołem angielskiej ekstraklasy piłkarskiej Leeds United - oficjalnie poinformował zespół… » więcej 2023-06-02, godz. 11:40 Prezydent: w komisji ds. rosyjskich wpływów nie powinno być parlamentarzystów (krótka3) W państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie powinni zasiadać parlamentarzyści - stwierdził w piątek prezydent Andrzej Duda. Powinna to być… » więcej 2023-06-02, godz. 11:40 Min. Cieszyński: w 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych będzie podłączonych do internetu Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział w piątek… » więcej 2023-06-02, godz. 11:40 Rzeszów/ Zmiany w organizacji ruchu w związku z przebudową przejazdu kolejowego na ul. Myśliwskiej W poniedziałek, 5 czerwca, rozpocznie się przebudowa przejazdu kolejowego na ul. Myśliwskiej w Rzeszowie. Zmieni się organizacja ruchu. Będą objazdy dla… » więcej 2023-06-02, godz. 11:40 Prezydent: przygotowałem projekt nowelizacji ustawy o komisji ws. badania rosyjskich wpływów (krótka4) Przygotowałem projekt nowelizacji ustawy o komisji w sprawie badania rosyjskich wpływów; jeszcze w piątek znajdzie się w Sejmie - poinformował w piątek… » więcej 2023-06-02, godz. 11:30 Podlaskie/ IMGW ostrzega przed przymrozkami Ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach na terenie całego woj. podlaskiego wydał w piątek IMGW-PIB. » więcej 2023-06-02, godz. 11:30 Prezydent: chciałbym, żeby przed komisją ds. rosyjskich wpływów stanęli Pawlak i Jasiński (krótka) Komisja ds. badania wpływów rosyjskich powinna zająć się kwestią tego, dlaczego Polska zawierała takie, a nie inne kontrakty gazowe. Chciałbym, żeby przed… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »