Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 07:50 Autor: PAP

Wystawa "Drugiej wiosny nie będzie...Dzieci i sztuka w XX i XXI w." - od piątku w Zachęcie

To wystawa, która wpisuje się w różne debaty dot. edukacji w Polsce, ale nie tylko. Jesteśmy w momencie, który wydaje się szczególnie ważny, jeśli chodzi o stan i kondycję psychiczną dzieci i młodzieży - powiedziała PAP Joanna Kordjak, kuratorka wystawy "Drugiej wiosny nie będzie...Dzieci i sztuka w XX i XXI w.".

Od piątku w stołecznej Zachęcie-Narodowej Galerii Sztuki można oglądać wystawę "Drugiej wiosny nie będzie...Dzieci i sztuka w XX i XXI w.".


"Tytuł wystawy jest cytatem z wypowiedzi Franza Cižka, pioniera edukacji artystycznej dzieci z początku XX w. Jest to przenośnia i porównanie dzieciństwa do wiosny, która jest czasem krótkim, który szybko mija, więc jest to dla nas też wyzwanie, bo mamy niewiele czasu, żeby działać. Jest to wyzwanie dla dorosłych, co z tym czasem robimy, jak go wykorzystujemy i co zrobić, żeby go nie zmarnować. To wielopoziomowa metafora. Jednocześnie nawiązanie do pioniera edukacji artystycznej" - wyjaśniła w rozmowie z PAP kuratorka wystawy Joanna Kordjak.


Na pytanie, dlaczego teraz Zachęta zdecydowała się na wystawę o takiej tematyce, odpowiedziała: "Tematyka jest uniwersalna. To zawsze temat ważny, aktualny. To jest też wystawa, która wpisuje się w różne debaty dotyczące edukacji w Polsce, ale nie tylko. To jest też taki moment, który się wydaje szczególnie ważny, jeśli chodzi o stan i kondycję psychiczną dzieci i młodzieży. Bardzo wiele się dzieje wokół nas w Polsce i na świecie. To są ciągłe zmiany, jak pandemia, lockdown, który też odcisnął bardzo głębokie piętno na psychice dzieci i młodzieży".


Kordjak wskazywała także na obecne od roku w Polsce "bliskie doświadczenie wojny, uchodźstwa". "To tematy bieżące, które też dodatkowo nadają innych znaczeń wystawie i sprawiają, że tematy tam podjęte są takie aktualne" - dodała.


Oceniła, że "temat edukacji alternatywnej i roli sztuki w edukacji jest ważny i od dawna pomijany, jeżeli chodzi o nasz system edukacji". "W związku z tym wydaje mi się, że jest dużej wagi, nie tylko teraz. Sztuka i narzędzia artystyczne, szczególnie w zmieniających się czasach, mogą być pomocą do tego, żeby to nasze najmłodsze pokolenie dzieci i młodzieży przygotować do tych zmieniających się okoliczności. Mogą pomóc w wypracowaniu elastyczności, kreatywności, interdyscyplinarności. To są takie cechy i kompetencje, które teraz wydają się najważniejsze w życiu młodych ludzi, bardziej niż inne, w takim tradycyjnie pojmowanym szkolnictwie" - powiedziała kurator.


Jak mówił, "wystawa jest połączeniem historii i współczesności". "Mamy na wystawie prace od bardzo wczesnych lat 20., 30. XX w., ale mamy też prace artystów zupełnie współczesnych, współcześnie działających, którzy też bardzo często do tej historii pedagogiki, edukacji, nawiązują. Jest to dialog między historią a współczesnością. Przedstawiając prace z początku wieku czy jednej z bohaterek wystawy Friedl Dicker-Brandeis, pokazujemy, jaka jest niezwykła aktualność tych realizowanych przez nią idei pedagogicznych". "Jakie to jest wciąż bardzo ważne źródło inspiracji, jakie to jest świeże, odkrywcze i nowatorskie" - dodała.


Przekazała, że na wystawie prezentowane są "prace muzealne z kolekcji Muzeum Uniwersytetu w Wiedniu, kolekcji Muzeum Bauhausu w Weimarze, Muzeum Bauhausu w Berlinie". "Mamy prace artystów działających w latach 60. Dużo jest prac wideo, filmów, ale mamy też instalacje, które jest zrealizowana na wystawę i film, który powstał na wystawę. To jest serce tej ekspozycji" - podkreśliła.


Na wystawie przywoływane są zarówno praktyki pionierów nowoczesnej pedagogiki - Marii Montessori, Janusza Korczaka oraz Celestyna Freineta - i alternatywnej edukacji z początku i pierwszej połowy XX w., począwszy od modernistycznych koncepcji rozwijanych w Bauhausie, jak i współczesne odwołania do tych źródeł.


"Ważne miejsce zajmują działania z udziałem niedorosłych pochodzących z grup społecznych wykluczonych ze względu na przynależność etniczną, sytuację ekonomiczną czy niepełnosprawność. Pokazujemy, w jaki sposób twórcze aktywności stają się dla nich narzędziem do odzyskiwania godności i własnego głosu" - czytamy na stronie Zachęty.


Twórcy wystawy sięgają także do historycznych źródeł i stawiają pytania o możliwe kierunki rozwoju edukacji (w tym edukacji artystycznej) w XXI w.


"Przedstawiamy możliwe sposoby przekazywania wiedzy poza schematem szkolnego nauczania: odrzucenie XIX-wiecznej hierarchii przedmiotów, sięganie do takich źródeł wiedzy jak podświadomość, sny, nacisk na rozwój w kontakcie z własnym ciałem i naturą" - wyjaśniono.


Wystawa obejmuje również przykłady praktyk artystycznych, w których dzieci odkrywają przed dorosłymi alternatywne formy relacji społecznych. "Pokazujemy, jak wspólne twórcze działania oparte na wzajemnej wymianie wiedzy, doświadczeń i pracy kolektywnej mogą uczyć społecznych zachowań i empatii" - napisano.


Ekspozcyję będzie można oglądać do 18 czerwca. (PAP)


autor: Katarzyna Krzykowska


ksi/ skp/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 15:00 Watykan potwierdza: papież był na badaniach w klinice Gemelli i już opuścił szpital Papież Franciszek byl we wtorek przed południem na badaniach w rzymskiej klinice Gemelli i już opuścił szpital - poinformował oficjalnie Watykan potwierdzając… » więcej 2023-06-06, godz. 15:00 ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych O 450 mld zł zwiększył się stan kont i subkont ubezpieczonych w wyniku przeprowadzona w czerwcu rocznej waloryzacji składek. Dla porównania zeszłoroczny… » więcej 2023-06-06, godz. 15:00 Węgry/ W Instytucie Polskim w Budapeszcie pokazano tradycyjne zabawki ludowe z regionu Beskidów W poniedziałek w Galerii Platan Instytutu Polskiego w Budapeszcie zaprezentowano tradycyjne zabawki ludowe z regionu Beskidów. Jak zaznaczają organizatorzy… » więcej 2023-06-06, godz. 15:00 Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA (opis) Sąd Najwyższy uchylił we wtorek umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA, skazanych w pierwszej instancji i ułaskawionych przez prezydenta… » więcej 2023-06-06, godz. 15:00 Owocne obrady gmin uzdrowiskowych w Połczynie-Zdroju (MediaRoom) Dnia 1 czerwca 2023 r. w Połczynie-Zdroju odbyło się coroczne Walne Zebranie Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. » więcej 2023-06-06, godz. 15:00 RFN/ „Bild”: prawie połowa Niemców chce odwołania koncertów Rammstein; zarzuty wobec lidera zespołu komentują… Z sondażu zleconego przez „Bild’ wynika, że 45 proc. Niemców chce odwołania koncertów Rammstein do czasu wyjaśnienia poważnych zarzutów wobec 60-letniego… » więcej 2023-06-06, godz. 14:50 Financial Times: prezydent Serbii nie sprzeciwia się sprzedaży amunicji pośrednikom wysyłającym ją Ukrainie Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić nie ma nic przeciwko sprzedaży produkowanej w kraju amunicji pośrednikom, którzy będą dostarczać ją Ukrainie - pisze… » więcej 2023-06-06, godz. 14:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (06-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-06-06 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2023-06-06, godz. 14:50 Startuje cross-border.pl - KIG i Amazon pilotują eksport polskich MŚP (MediaRoom) Wystartował cross-border.pl, czyli pierwszy w Polsce e-przewodnik dla przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć lub zwiększyć skalę sprzedaży zagranicznej… » więcej 2023-06-06, godz. 14:50 Kraków/ Pierwsze z 20 zamówionych autobusów elektrycznych Solaris dotarły do MPK Solaris dostarczył pierwsze dwa z 20 autobusów elektrycznych zamówionych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie. Wszystkie pojazdy powinny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »