Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 07:10 Autor: PAP

A. Moskwa: Europa nie jest gotowa, by od 2035 r. ograniczyć emisje z silników spalinowych do zera

Europa nie jest gotowa na to, by od 2035 r. ograniczyć emisje z silników spalinowych do zera - oceniła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, jest przekonana, że do 2026 r., kiedy planowana jest rewizja regulacji ws. silników spalinowych, w "UE zrozumieją absurd" obecnych regulacji.

We wtorek Rada UE przyjęła rozporządzenie określające bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Zakłada ono 100-proc. redukcję emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 roku. Nowe przepisy określają następujące cele: redukcja emisji CO2 o 55 proc. dla nowych samochodów osobowych i o 50 proc. dla nowych samochodów dostawczych w latach 2030-2034 w porównaniu z poziomami z 2021 r.; 100-proc. redukcję emisji CO2 zarówno dla nowych samochodów osobowych, jak i dostawczych od 2035 roku.


W 2026 r. Komisja Europejska ma dokonać szczegółowej oceny postępów w osiąganiu celów 100-proc. redukcji emisji oraz ewentualną potrzebę ich przeglądu.


Polska jako jedyne państwo Wspólnoty opowiedziało się przeciwko temu rozporządzeniu. Od głosu wstrzymały się Włochy, Bułgaria i Rumunia.


Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w rozmowie z PAP wskazała, że przyjęte przez Radę UE przepisy oznaczają de facto, że od 2035 r. nie będzie można zarejestrować nowego samochodu z silnikiem spalinowym napędzanym "tradycyjną" benzyną czy olejem napędowym. Jak zaznaczyła, nowe regulacje nie dotyczą rynku wtórnego i aut funkcjonujących na tym rynku. "Będzie można kupić używany samochód z silnikiem spalinowym. Wtórny rynek będzie mógł funkcjonować. Regulacje unijne go nie dotyczą" – powiedziała.


Szefowa MKiŚ zwróciła uwagę, że – zgodnie z przyjętym rozporządzeniem – po 2035 roku nadal będzie można rejestrować samochody z silnikami spalinowymi, które będą napędzane tzw. e-paliwami (neutralnymi pod względem emisji CO2). Od tego warunku Niemcy uzależniły poparcie dla propozycji KE.


"Mam głębokie przekonanie, że Niemcy od samego początku były za 2035 rokiem, ponieważ żadnego sceptycyzmu w poprzednich debatach z ich strony nie słyszałam. Zablokowanie przez Berlin unijnego rozporządzenia na początku marca było spowodowane chęcią uzyskania lepszej pozycji. 2035 rok wynika najprawdopodobniej z tego, że wówczas Niemcy będą gotowe z e-paliwami" – stwierdziła minister.


Według Anny Moskwy rok 2035, od którego ma nastąpić 100-proc. redukcja emisji dla nowych samochodów, został zaproponowany przez KE bez konkretnych analiz. "Komisja twierdzi, że jest to oparte na uczciwych analizach. Potem pojawia się propozycja Niemiec ws. paliw syntetycznych. KE nie wskazała, dlaczego zaproponowano 2035 rok a nie np. 2040 czy 2045. Nie ma dobrych analiz, które pokazałyby, jak rynek będzie się rozwijał, jak będzie się rozwijała infrastruktura ładowania samochodów. Brakuje analizy kosztów dla poszczególnych państw i gospodarstw domowych. 2035 rok jest sztuczną datą" – oceniła.


Zdaniem minister "na razie Unia Europejska nie jest gotowana na to, by od 2035 r. ograniczyć emisje z silników do zera". "W 2026 r. planowana jest rewizja tego rozporządzenia. Jestem przekonana, że do tego czasu w UE zrozumieją absurd tej decyzji i plany w tym zakresie zostaną zweryfikowane" – podkreśliła.


Jak poinformowała szefowa MKiŚ, KE w oświadczeniu zobowiązała się do tego, że jesienią br. przedstawi dodatkowe akty prawne w zw. z silnikami spalinowymi i e-paliwami. "W nim ma być pokazane, co oznacza równorzędność aut spalinowych napędzanych e-paliwem z samochodami elektrycznymi. Zastanawiające jest to, dlaczego Komisja tak spieszy się z tymi dokumentami, skoro przygotowanie dokumentów ws. maksymalnych cen gazu i przy prawdziwym kryzysie energetycznym zajęło jej znacznie dłużej. Nie rozumiem tego pośpiechu" – stwierdziła.


Anna Moskwa zaznaczyła, że polski rząd nie jest przeciwko elektromobilności czy inwestycjom w nisko- i zeroemisyjny transport. "Cały czas inwestujemy w ten rodzaj transportu. Jesteśmy jednym z liderów produkcji baterii, produkowane są u nas autobusy elektryczne i wodorowe. NFOŚiGW wspiera finansowo zakup takiej floty w samorządach. W Polsce mamy obecnie ponad 61 tys. elektryków, ale trudno sobie wyobrazić, by przez dekadę zastąpiły one +tradycyjne+ spalinowe samochody. Dla nas takie deklaracje są nieodpowiedzialne" – wyjaśniła.


Według minister klimatu i środowiska unijne rozporządzenie dot. silników spalinowych może ograniczyć mobilność Europejczyków.


"Nie widzę możliwości, żeby obecnie powiedzieć Polakom – widząc, jak wygląda rynek samochodów elektrycznych, sieć ładowania – że od 2035 r. nie będą mogli rejestrować nowych aut spalinowych" – podsumowała. (PAP)


autor: Michał Boroń


mick/ drag/ mk/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 15:40 Jan Banaś o golu w meczu z Anglią sprzed 50 lat: ostatni dotknąłem piłki 'Jestem przekonany, że ostatni dotknąłem piłki. To był dla nas bardzo ważny mecz” - powiedział Jan Banaś, strzelec pierwszego gola w wygranym 2:0 starciu… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Litewski reżyser Adomas Juska: chciałem ukazać oniryczną, poetycką biografię pisarza (wywiad) Chciałem ukazać oniryczną, poetycką biografię pisarza - ale nie tę zaczerpniętą z życia, ale wywiedzioną ze snów - mówi PAP litewski reżyser Adomas… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Ukraina/ Samorząd Tatarów na okupowanym Krymie: na półwyspie występują trudności z dostępem do wody pitnej W wyniku wysadzenia w powietrze przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce pojawiły się trudności z dostępem do wody na okupowanym Krymie; samozwańcze… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Wielkopolskie/ 15 jednostek straży walczy z pożarem w ośrodku wypoczynkowym w Jastrowiu 15 jednostek straży walczy z pożarem, który wybuchł we wtorek po południu na terenie ośrodka wypoczynkowego w Jastrowiu (woj. wielkopolskie). Nie ma osób… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Słowacja/ Prezydent Czaputova: wzmocnienie wschodniej flanki NATO utwierdza obywateli, że są chronieni przez najsilniejszy… Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova, otwierając szczyt grupy B9 zrzeszającej kraje wschodniej flanki Sojuszu, powiedziała, że decyzja podjęta w Madrycie… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Prezydent podpisał specustawę ws. elektrowni szczytowo-pompowych Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących - przekazała… » więcej 2023-06-06, godz. 15:30 LN siatkarzy - Chiny i Japonia rozpoczęły od zwycięstwa (wyniki) Chiny pokonały Bułgarię 3:2, a Japonia wygrała z Iranem 3:0 w dwóch pierwszych meczach tegorocznej edycji Ligi Narodów siatkarzy. Polacy rozpoczną rywalizację… » więcej 2023-06-06, godz. 15:30 French Open - wyniki turnieju kobiet Wyniki meczów 1/4 finału kobiet turnieju tenisowego French Open w Paryżu: wtorekAryna Sabalenka (Białoruś, 2) - Jelina Switolina (Ukraina) 6:4, 6:4Karolina… » więcej 2023-06-06, godz. 15:30 Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii ma nowy tomograf komputerowy Pracownię tomografii komputerowej otwarto we wtorek w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy koło Kielc. Koszt zakupu nowoczesnego urządzenia (2,5… » więcej 2023-06-06, godz. 15:30 Straż Graniczna podpisała umowę na zakup 110 samochodów za 17,5 mln zł We wtorek podpisaliśmy umowę na zakup 110 samochodów patrolowych seat ateca. To pierwsze samochody tej marki we flocie SG - przekazała rzeczniczka Straży… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »