Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 07:10 Autor: PAP

Mołdawia/ Politolog dla PAP: gdyby nie opór Ukrainy wobec Rosji, Mołdawia byłaby już okupowana

Mamy dużo szczęścia w tym, że Ukraina tak zdecydowanie opiera się inwazji Rosji, bo gdyby nie to, Mołdawia byłaby już okupowana, w czym odegrałoby rolę także Naddniestrze – stwierdził w rozmowie z PAP mołdawski analityk, dyrektor tamtejszego Instytutu Polityki Publicznej (IPP), Arcadie Barbarosie.

„Jeśli rosyjska armia doszłaby z Odessy do Naddniestrza, Naddniestrze, co jest jasne, dołączyłoby do rosyjskich sił przeciwko Mołdawii” – uważa Barbarosie. Analityk zaznaczył jednak, że Naddniestrze, znajdujący się pod rosyjskimi wpływami separatystyczny region Mołdawii, który ogłosił niepodległość w 1990 r. (deklarując chęć pozostania w składzie Związku Sowieckiego), obecnie czeka na dalszy rozwój wydarzeń.


Według eksperta wojna w sąsiedniej Ukrainie nie jest przez tamtejsze władze w rzeczywistości pożądana, przede wszystkim dlatego, że przywódcy polityczni Naddniestrza prowadzą działalność gospodarczą także na Ukrainie i „destabilizacja nie jest w ich interesie”.


„Więc w przypadku, gdyby Ukraina wygrała wojnę przeciwko Rosji, Naddniestrze poparłoby wygraną Ukrainy, ale oni (władze Naddniestrza) nie mówią tego jasno” – uważa mołdawski analityk. Powodem braku podobnych deklaracji jest według dyrektora IPP przede wszystkim to, że terytorium Naddniestrza jest de facto uzależnione i kontrolowane przez Rosję. Jak silne są te relacje, niech zaświadcza fakt zrównania od 2017 roku flagi rosyjskiej z dotychczasowymi symbolami Naddniestrza. Barbarosie przypomniał również, że w miejscowości Cobasna w Naddniestrzu mieści się posowiecki arsenał i nadal nie jest jasne, ile dokładnie amunicji jest tam przechowywane.


„I w przypadku ataku i np. wybuchu (amunicji), mogłoby to mieć niszczycielski wpływ na mołdawskie społeczeństwo, dlatego mołdawski rząd jest bardzo ostrożny w stosunku do sytuacji w Naddniestrzu i nie chce wzniecać żadnych konfliktów” – wyjaśnił Barbarosie.


„Mołdawia jest częścią terytorium dawnego związku sowieckiego, które jest bardzo interesujące dla Rosji. Rosja nie pozwoliła Mołdawii rozwijać się w sposób niezależny. Stworzyła za to sztuczny konflikt z Naddniestrzem, a następnie go wspierała i w pewien sposób podtrzymywała przy życiu” – dodał analityk.


Zapytany o wnioski, jakie Mołdawia może wyciągnąć po ponad roku od rozpoczęcia wojny w sąsiedniej Ukrainie, Barbarosie wymienił kilka kierunków zmian. Przede wszystkim, jego zdaniem, Mołdawia powinna przyspieszyć proces przystąpienia do Unii Europejskiej, a deklarowany przez mołdawski rząd rok 2030 jako rok wstąpienia do Unii to w ocenie analityka zbyt odległa data.


„Aby Mołdawia i Ukraina wstąpiły do Unii Europejskiej, Unia powinna wykorzystać nietradycyjne metody” i ograniczyć liczbę negocjacji – stwierdził dyrektor IPP.


Barbarosie zaznaczył, że dla Mołdawii ważne jest obecnie także wzmocnienie obronności oraz przekazywanie co najmniej 1,5 proc. – 2 proc. PKB kraju na armię oraz zmiany wśród kadry oficerskiej.


Analityk podkreślił ponadto, że mołdawski rząd powinien skupić swoje działania także na środkach komunikacji ze społeczeństwem, również z ludnością zamieszkującą Naddniestrze, do której powinien zwracać się w języku rosyjskim.


„I z pewnością, powinno się także powziąć silne działania w kwestii środków masowego przekazu w Mołdawii. Media masowe moim zdaniem nadal opierają się o rosyjski przekaz. To jest nie do zaakceptowania” – uważa Barbarosie.


Z Kiszyniowa Katarzyna Łukasiewicz(PAP)


kjm/ jar/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 13:50 Prokuratura wystąpi do Włoch o materiały z śledztwa ws. śmierci wójta Jaworza Gotowy jest już Europejski Nakaz Dochodzeniowy o udostępnienie przez stronę włoską materiałów z postępowania w sprawie śmierci wójta Jaworza - dowiedziała… » więcej 2023-06-06, godz. 13:50 Małopolskie/ Śmiertelny wypadek podczas prac polowych 78-latek z powiatu tarnowskiego, zjeżdżając ciągnikiem rolniczym ze wzniesienia stracił kontrolę nad pojazdem. Mężczyzna zeskoczył z traktora, ale tak… » więcej 2023-06-06, godz. 13:50 Zachodniopomorskie/ Koniec utrudnienia na dk 11 między Koszalinem a Kołobrzegiem po wypadku Zakończyło się utrudnienie na drodze krajowej nr 11 w Borkowicach (Zachodniopomorskie) - poinformował we wtorek szczeciński oddział GDDKiA. Przed południem… » więcej 2023-06-06, godz. 13:50 K. Gawkowski: M. Kamiński i M. Wąsik powinni zostać wyrzuceni z rządu; w rządzie nie ma miejsca dla ludzi, którzy… Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik powinni zostać z rządu wyrzuceni; nie ma miejsca w rządzie dla polityków, dla ludzi, którzy mają na swoim koncie wyroki… » więcej 2023-06-06, godz. 13:50 Prognoza pogody na 7 czerwca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, południowo-zachodnia, środkowa i częściowo północna Europa będzie pod wpływem układów niżowych… » więcej 2023-06-06, godz. 13:50 Sosnowiec zyskał ogród botaniczny Ogród botaniczny powstał w Sosnowcu w dotychczasowym Parku Fusińskiego, poprzez przekształcenie utworzonego tam dwa lata wcześniej „parku bioróżnorodności”… » więcej 2023-06-06, godz. 13:50 Reuters: rosyjskie władze okupacyjne planują ewakuację trzech miejscowości i ich okolic w efekcie wysadzenia zapory… Rosyjska administracja okupacyjna w obwodzie chersońskim poinformowała we wtorek, że przygotowuje się do ewakuacji trzech miejscowości - Nowej Kachowki, Hołej… » więcej 2023-06-06, godz. 13:40 Św. Krzyż/ Zespół klasztorny w całości pod zarządem Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów MN Nieruchomości wchodzące w skład klasztoru pobenedyktyńskiego na Świętym Krzyżu przekazano w odpłatne użytkowanie Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów MN… » więcej 2023-06-06, godz. 13:40 LN siatkarzy - Bosek: szanse Polaków oceniam bardzo wysoko Polscy siatkarze rozpoczną w środę zmagania w Lidze Narodów. 'Ich szanse oceniam bardzo wysoko. Poziom reprezentantów, nawet tych młodszych, jest taki, że… » więcej 2023-06-06, godz. 13:40 Pomorskie/ Dwie karetki z wyposażeniem zostaną przekazane na Ukrainę Dwie karetki z wyposażeniem przekazane przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku trafią na Ukrainę. To już piąta i szósta… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »