Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 21:30 Autor: PAP

Większość państw OBWE chce śledztwa w związku z przymusową deportacją ukraińskich dzieci przez Rosję

45 państw członkowskich OBWE uruchomiło tzw. Mechanizm Moskiewski w związku z przymusowymi deportacjami ukraińskich dzieci przez Rosję. Krok ten ma na celu przeprowadzenie niezależnego śledztwa w tej sprawie.

„Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że 45 państw OBWE odwołało się do Mechanizmu Moskiewskiego w kwestii przymusowych deportacji ukraińskich dzieci przez Rosję” – napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.


Jak dodał „potrzebujemy zdecydowanych wspólnych działań, by zatrzymać te ludobójcze praktyki, sprowadzić dzieci z powrotem na Ukrainę i zagwarantować, że sprawcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności”.


W imieniu 45 państw OBWE, w tym wszystkich członków UE oraz USA, oświadczenie o uruchomieniu Mechanizmu Moskiewskiego odczytała w czwartek niemiecka ambasador przy OBWE Greta Braeutigam.


Uruchomienie tzw. Mechanizmu Moskiewskiego OBWE jest związane z naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego oraz praw człowieka po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej agresywnej wojny przeciwko Ukrainie, „zwłaszcza w odniesieniu do przymusowych przemieszczeń i deportacji dzieci przez Federację Rosyjską” i ma na celu przeprowadzenie niezależnego dochodzenia w tej sprawie przy współpracy z Ukrainą.


„Ponieważ państwa OBWE zobowiązały się do +aktywnego promowania praw i interesów dzieci, zwłaszcza w sytuacjach trwających konfliktów i po konfliktach+, jesteśmy zszokowani doniesieniami, że wśród przymusowo przemieszczanych do Rosji lub na okupowanych terenach Ukrainy cywilów jest wiele dzieci, a także doniesieniami o podejmowanych przez rosyjskie władze działaniach w celu ich reedukacji i asymilacji” – głosi dokument, którego treść przytacza amerykańska misja przy OBWE.


Podkreślono w nim również, że obawy wywołują relacje na temat tzw. obozów letnich, których uczestników – dzieci – pozbawiono możliwości kontaktu lub powrotu do rodziców i opiekunów.


„Jesteśmy zaniepokojeni, że przymusowe przemieszczenie i/lub deportacja tych dzieci może narazić je na liczne naruszenia praw człowieka oraz nadużycia, w szczególności zmiany statusu, m.in. obywatelstwa, separacji od rodziców lub opiekunów, adopcji i innych nadużyć prowadzących do przymusowej asymilacji” – podano, zaznaczając, że niektóre przypadki miały miejsce przed 24 lutego 2022 r.


Ukraińskie władze informują, że dotychczas udało im się potwierdzić ponad 19,5 tys. przypadków przymusowych deportacji dzieci z Ukrainy do Rosji lub na tereny okupowane. Liczby te jednak mogą być nawet kilkudziesięciokrotnie wyższe. Różne źródła rosyjskie mówiły nawet o kilkuset tysiącach „ewakuowanych” dzieci. Kijów operuje danymi, które potwierdzone zostały przez rodziny lub ukraińskie instytucje. Są one gromadzone na stronie internetowej https://childrenofwar.gov.ua.


17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie uznali, że są realne podstawy, by sądzić, iż Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. MTK wydał jednocześnie nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie, co Putin. (PAP)


rsp/ ap/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 16:30 Hiszpania/ Służby zlokalizowały statek rybacki, który zatonął w 2022 r. u brzegów Kanady Hiszpańskie służby ustaliły lokalizację statku rybackiego Villa de Pitanxo, który 15 lutego 2022 r. zatonął podczas sztormu w pobliżu Nowej Funlandii… » więcej 2023-06-05, godz. 16:30 Minister ds. UE: część zarzutów TSUE jest już nieaktualna (krótka) Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna - powiedział w poniedziałek minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. TSUE uznał w poniedziałek, że reforma… » więcej 2023-06-05, godz. 16:30 Premier Morawiecki spotkał się z unijną komisarz ds. energii; wśród tematów - aktualna sytuacja na rynku europej… Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w poniedziałek z komisarz Unii Europejskiej ds. energii Kadri Simson. Głównym tematem rozmowy była aktualna sytuacja… » więcej 2023-06-05, godz. 16:20 Francja / Media: we wtorkowych manifestacjach przeciw reformie emerytalnej może wziąć udział do 600 tys. osób Analitycy MSW Francji spodziewają się, że we wtorkowych manifestacjach w całym kraju przeciw reformie emerytalnej weźmie udział od 400 tys. do 600 tys. osób… » więcej 2023-06-05, godz. 16:20 Katowice/ 9 czerwca startuje Forum GEN.PL W piątek na katowickim Muchowcu odbędzie się bezpłatne Forum GEN.PL, na którym młodzi ludzie będą dyskutować na najważniejsze dla nich tematy. Rozmowom… » więcej 2023-06-05, godz. 16:20 Petru: jestem otwarty na start do Senatu z tzw. trudnego okręgu Jestem otwarty na start do Senatu w ramach paktu senackiego z tzw. trudnego okręgu - powiedział w poniedziałek były lider Nowoczesnej Ryszard Petru, komentując… » więcej 2023-06-05, godz. 16:10 Armenia/ Władze: sojusz wojskowy z Rosją jest obecnie bezużyteczny Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - sojusz wojskowy, do którego należy część państw powstałych na gruzach ZSRR - jest bezużyteczna i stwarza… » więcej 2023-06-05, godz. 16:10 Rzeczniczka pogotowia: świadek odgrywa kluczową rolę w łańcuchu przeżycia Świadek na miejscu zdarzenia odgrywa kluczową rolę w łańcuchu przeżycia. Chcemy edukować, bo wyedukowany świadek naprawdę ratuje życie - powiedziała… » więcej 2023-06-05, godz. 16:10 Ukazał się projekt rozporządzenia w sprawie zawartości substancji niepożądanych w paszach W poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie zawartości substancji niepożądanych w paszach. Dostosowuje… » więcej 2023-06-05, godz. 16:00 Lewica po orzeczeniu TSUE: gigantyczny policzek dla rządu PiS Gigantyczny policzek dla rządu PiS - stwierdził wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek po ogłoszeniu w poniedziałek wyroku TSUE ws. polskiego wymiaru sprawiedliwości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »