Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 19:40 Autor: PAP

W kwietniu konsultacje ws. starań Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Serię spotkań konsultacyjnych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, mających doprowadzić do powstania modelu współpracy tamtejszych środowisk kreatywnych przy wypracowywaniu wniosku Katowic o status Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) 2029, zaplanowano na dni 4-17 kwietnia br.

Liderami prac nad wnioskiem aplikacyjnym, który musi być gotowy do połowy września br., są samorządy Katowic i Sosnowca. Choć formalnie o tytuł ESK może ubiegać się jedno miasto, stolica woj. śląskiego ma reprezentować potencjał kulturalny całej GZM, skupiającej 41 miejscowości z centralnej części woj. śląskiego.


Starania miast Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego o tytuł oficjalnie zainaugurowano przed tygodniem, 23 marca br., w Sosnowcu. Jak tłumaczono, miasta te, stereotypowo kojarzone często z wzajemnymi animozjami, będą ściśle współpracowały w pracach nad wnioskiem. Jesienią tego roku Sosnowiec będzie gospodarzem Kongresu Metropolia Kultury.


W prace włączają się przedstawiciele samorządów i instytucji kultury z różnych części Metropolii. Zespół przygotowujący wniosek aplikacyjny działa przy Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek Katowice – Miasto Ogrodów.


Po inauguracji starań rozpoczęto etap szerokich konsultacji, w ramach których zgłaszane będą kolejne pomysły i powstanie plan działań. Odbędzie się to z udziałem przedstawicieli miast Metropolii i samej GZM, która jest zaangażowana w projekt merytorycznie, organizacyjnie oraz finansowo.


Jak podało biuro prasowe GZM, program Europejskiej Stolicy Kultury jest w pierwszej kolejnos´ci skierowany do mieszkan´co´w i mieszkanek - dlatego kluczowym założeniem na każdym etapie jego tworzenia i realizacji ma być partycypacyjność. Jednym z pierwszych elementów tego procesu będą spotkania konsultacyjne we wszystkich podregionach Metropolii.


Jako pierwsze odbędzie się spotkanie 4 kwietnia w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach (oddziale Muzeum w Gliwicach). Dzień później zaplanowano spotkanie Energetycznym Centrum Kultury w Sosnowcu. Kolejny weekend to spotkania w Bytomskim Centrum Kultury i Katowicach Mieście Ogrodów. Cykl zwieńczy spotkanie 17 kwietnia w Muzeum Miejskim w Tychach.


Według przedstawicieli Metropolii, celem spotkań (za zapisami) ma być poznanie opinii środowisk kreatywnych poszczególnych podregionów GZM oraz próba zaprojektowania modelu współpracy na linii podregiony – GZM, co ma znaleźć swoje odzwierciedlenie w części programowej aplikacji do konkursu o tytuł ESK.


Proces ubiegania się o tytuł ESK i późniejszej realizacji obchodów ma kilka etapów: przygotowanie pierwszej wersji aplikacji, poprzedzone badaniami i obszernymi konsultacjami, preselekcja kandydatur (jesienią tego roku), uszczegółowienie aplikacji i programu planowanych obchodów z uwzględnieniem rekomendacji, ostateczne wyłonienie ESK 2029 roku (do końca 2024 r.), czteroletnie przygotowania, główne obchody w 2029 roku oraz ewaluacja projektu do końca roku 2030.


W 2029 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymają dwa miasta – jedno w Polsce i jedno w Szwecji. Oprócz Katowic, deklaracje ubiegania się o tytuł złożyli wcześniej samorządowcy z Rzeszowa i Kielc, a w woj. śląskim przymierzają się do tego też Bielsko-Biała i Jastrzębie-Zdrój. Wyboru miasta – Europejskiej Stolicy Kultury dokonuje powołany przez Komisję Europejską 12-osobowy panel ekspertów, wśród których dwie osoby będą wskazane przez stronę polską.


Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany od ponad 30 lat jednemu lub kilku miastom z państw Unii Europejskiej. Ośrodki, które tytuł ten otrzymują, przez cały rok stają się animatorami życia kulturalnego Unii, prezentując też swoją ofertę i dziedzictwo na arenie międzynarodowej. Otrzymanie tytułu i wsparcia finansowego jest okazją do promocji regionów i przyciągnięcia zagranicznych gości.


Dotychczas tytuł ESK otrzymały dwa polskie miasta: w 2000 r. Kraków i w 2016 r. Wrocław. Katowice ubiegały się – bez powodzenia - o tytuł ESK w 2016 r., jednak od tego czasu potencjał stolicy GZM wzrósł. Powstały nowe instytucje, realizowane są nowe projekty. GZM rozpoczęła działalność w 2017 r.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ mab/ aszw/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 16:10 Armenia/ Władze: sojusz wojskowy z Rosją jest obecnie bezużyteczny Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - sojusz wojskowy, do którego należy część państw powstałych na gruzach ZSRR - jest bezużyteczna i stwarza… » więcej 2023-06-05, godz. 16:10 Rzeczniczka pogotowia: świadek odgrywa kluczową rolę w łańcuchu przeżycia Świadek na miejscu zdarzenia odgrywa kluczową rolę w łańcuchu przeżycia. Chcemy edukować, bo wyedukowany świadek naprawdę ratuje życie - powiedziała… » więcej 2023-06-05, godz. 16:10 Ukazał się projekt rozporządzenia w sprawie zawartości substancji niepożądanych w paszach W poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie zawartości substancji niepożądanych w paszach. Dostosowuje… » więcej 2023-06-05, godz. 16:00 Lewica po orzeczeniu TSUE: gigantyczny policzek dla rządu PiS Gigantyczny policzek dla rządu PiS - stwierdził wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek po ogłoszeniu w poniedziałek wyroku TSUE ws. polskiego wymiaru sprawiedliwości… » więcej 2023-06-05, godz. 16:00 Holandia/ Po interwencji polskiej ambasady portal NU poprawił wpis o „polskim obozie zagłady” Interwencja Ambasady RP w Hadze oraz holenderskiej fundacji Sobibor spowodowała zmianę wpisu pierwotnie informującego o „polskim obozie zagłady” w czasie… » więcej 2023-06-05, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarska – Jacek Zieliński przedłużył kontrakt z Cracovią Jacek Zieliński poprowadzi piłkarzy Cracovii w najbliższym sezonie ekstraklasy - poinformował krakowski klub. Umowa z 62-letnim trenerem została przedłużona… » więcej 2023-06-05, godz. 16:00 Ezra Miller nie będzie uczestniczył w promocji filmu „The Flash” Choć zdaniem szefów koncernu Warner Bros. Discovery proces leczenia Ezry Millera przynosi znakomite skutki, nie weźmie on udziału w promocji filmu „The Flash”… » więcej 2023-06-05, godz. 15:50 Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis ma powstać w sąsiedztwie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej W sąsiedztwie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) pod Białymstokiem ma powstać nowa placówka kultury - Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis. Tę… » więcej 2023-06-05, godz. 15:50 "Ta rola jest jakby dla mnie na zamówienie" - zdradziła córka Polańskiego na temat Krystyny Skarbek, którą zagra… Jeszcze dwa lata temu Morgane Polański mówiła o nikłych postępach w swojej karierze. Dziś córka Romana Polańskiego i Emmanuelle Seigner pracuje w Polsce… » więcej 2023-06-05, godz. 15:50 Estonia/ Dowódca sił zbrojnych: tylko na zakup amunicji potrzeba 5 proc. PKB Plan przeznaczenia 3 proc. PKB Estonii na obronność przewiduje zakup nowego sprzętu dla wojska, renowację i utrzymywanie obecnego, wypłaty i całą resztę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »