Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 18:20 Autor: PAP

W Warszawie odbyła się symulacyjna gra wojenna szkoląca w przeciwdziałaniu dezinformacji

Symulacyjna gra wojenna (Warsaw Countering Disinformation Wargame) szkoląca przedstawicieli administracji publicznej i społeczeństwa w przeciwdziałaniu dezinformacji - odbyła się w środę i w czwartek w Warszawie. Wzięli w niej udział reprezentanci krajów Trójkąta Lubelskiego i Wielkiej Brytanii.

Grę zorganizowało Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, we współpracy z Europejskim Centrum Doskonalenia w Przeciwdziałaniu Zagrożeniom Hybrydowym (Hybrid CoE).


W trakcie tego dwudniowego wydarzenia drużyny narodowe z Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii i Polski odpowiadały na zaimprowizowane kampanie dezinformacyjne. Na specjalnie w tym celu przygotowanej platformie medialnej pojawiały się z dużą szybkością nowe fake newsy, atakujące klastry trolli, a także mnożyły się informacje o międzynarodowych prowokacjach i atakach cybernetycznych.


W ćwiczeniu uczestniczyli nie tylko urzędnicy różnych resortów administracji publicznej, ale także przedstawiciele mediów, organizacji pozarządowych i fact-checkerzy, co odróżnia je od typowych gier wojennych zarezerwowanych dla wąskiego grona służb specjalnych i armii. „Chodzi nam o zaangażowanie jak najszerszego społecznego spektrum. Tylko dzięki publiczno-prywatnej współpracy można osiągnąć odpowiednią skalę i prędkość reakcji na dezinformację” – podkreślał Paweł Kasprzyk z wydziału strategii komunikacyjnej MSZ.


Korzyści płynące z takich ćwiczeń wskazywała dyrektor ds. szkoleń w Hybrid CoE i projektantka gry Shiho Rybski.


"W porównaniu ze zwykłą prezentacją na temat przeciwdziałania dezinformacji, kiedy tylko słucha się lub czyta o sposobach jej zwalczania, nasza gra daje możliwość sprawdzenia wszystkich znanych technik w praktyce, poza tym angażuje więcej zmysłów, pochłania i prowokuje do działania, wyzwalając kreatywność" - powiedziała.


Rybski zwracała uwagę, że symulacja zagrożeń, z którymi spotykają się na co dzień rządy biorącej w grze czwórki państw, daje uczestnikom możliwość przećwiczenia wspólnych strategii, na co w obliczu prawdziwej kampanii dezinformacyjnej nie ma czasu. "Uczą się także od siebie. Możliwe, że dzięki tym ćwiczeniom wypracują jakieś zupełnie nowe techniki, z których będą mogli na co dzień korzystać" – dodała Rybski.


Anna Dyner, analityk ds. Białorusi i polityki bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, która w grze wciela się w rolę rosyjskiego propagandysty, podkreślała, że warszawska symulacja pozwala odkryć słabe strony sojuszników w zderzeniu z rosyjską dezinformacją.


"Można się tutaj przekonać, czego w wojnie informacyjnej bronić najłatwiej, a co sprawia trudności" – mówi Dyner. Jak dodała, że w realnym życiu trzeba się skoncentrować na przekazywaniu informacji, które będą obalały rosyjskie mity związane z kwestiami historycznymi i społecznymi. "Wniosek z tej gry może być taki, że warto opracować na poziomie różnych szczebli administracji publicznej strategie na konkretne rosyjskie linie dezinformacyjne i dopasować do nich skuteczne odpowiedzi, a czasem po prostu bezczelnie atakować, wskazując na wszystkie zbrodnie wojenne popełniane przez Rosję na Ukrainie" – podsumowała Dyner.


Ćwiczenie z przeciwdziałania dezinformacji, które miało premierę w Helsinkach w maju ub. roku, odbyło się w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. W wydarzeniu wzięli także udział polscy i międzynarodowi eksperci w dziedzinie przeciwdziałania dezinformacji, przedstawiciele UE, NATO, organizacji pozarządowych, mediów i firm technologicznych (tzw. Big Tech).


Europejskie Centrum Doskonalenia w Przeciwdziałaniu Zagrożeniom Hybrydowym (Hybrid CoE), współorganizator wydarzenia w Warszawie, to międzynarodowy ośrodek badawczo-analityczno-szkoleniowy z siedzibą w Helsinkach, rekrutujący przedstawicieli administracji rządowej państw członkowskich NATO i UE. (PAP)


autorka: Anna Gwozdowska


par/


Kraj i świat

2023-05-30, godz. 22:00 Liga Narodów siatkarek - Polska - Kanada 3:2 (wynik) Polskie siatkarki pokonały w tureckiej Antalyi Kanadę 3:2 (20:25, 25:23, 20:25, 25:23, 15:13) w pierwszym meczu Ligi Narodów. W czwartek w kolejnym spotkaniu… » więcej 2023-05-30, godz. 22:00 French Open - Świątek: na początku byłam spięta 'Na początku byłam spięta' - przyznała Iga Świątek po awansie do 2. rundy wielkoszlemowego French Open. Polska tenisistka pierwszego seta z Hiszpanką Cristiną… » więcej 2023-05-30, godz. 22:00 Grecja/ Licealiści ofiarami największego w historii Grecji cyberataku W poniedziałek i wtorek doszło do największego w historii Grecji cyberataku, celem hakerów były licea przeprowadzające egzaminy końcowe - poinformowało… » więcej 2023-05-30, godz. 21:50 Ukraina/ Prezydent: 5 sierpnia charytatywny mecz w Londynie z inicjatywy Andrija Szewczenki i Ołeksandra Zinczenki Z inicjatywy gwiazd piłki nożnej Andrija Szewczenki i Ołeksandra Zinczenki 5 sierpnia w Londynie odbędzie się mecz charytatywny na rzecz Ukrainy 'Game4Ukraine'… » więcej 2023-05-30, godz. 21:50 W. Buda: rozbudowujemy małe ośrodki i miejscowości Rozbudowujemy małe ośrodki i miejscowości - podkreślił we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas spotkania z mieszkańcami Zgierza k… » więcej 2023-05-30, godz. 21:50 Szczecin/ MKiDN: właściciele zabytkowych obiektów najczęściej nie składają wniosków o dotacje Właściciele parków, dworów i pałaców najczęściej w ogóle nie składają wniosków o dotacje, a jeśli wniosek jest złożony, jest on niskiej jakości… » więcej 2023-05-30, godz. 21:40 Francja/ Tysiąc pracowników Disneylandu strajkuje, domagając się podwyżki płac i lepszych warunków Około tysiąca pracowników podparyskiego parku rozrywki Disneyland oraz mieszczących się przy nim hoteli i restauracji strajkuje we wtorek, domagając się… » więcej 2023-05-30, godz. 21:40 Słowacja/ Michaił Chodorkowski uważa, że nie dojdzie do zmiany reżimu w Rosji, dopóki żyje Putin (korekta) Zdaniem znanego krytyka Kremla Michaiła Chodorkowskiego w Rosji nie dojdzie do zmiany reżimu, dopóki żyje Władimir Putin. Chodorkowski uczestniczył we wtorek… » więcej 2023-05-30, godz. 21:40 Francja/ 5 tys. pacjentów zaproszono na badanie na HIV, bo w centrum stomatologicznym nie wysterylizowano narzędzi 5 tys. pacjentów zostało zaproszonych na badanie na HIV oraz zapalenie wątroby typu B i C, bo okazało się, że w centrum stomatologicznym w Lyonie nie wysterylizowano… » więcej 2023-05-30, godz. 21:40 Małopolskie/ Zapadlisko powstało na obwodnicy Bolesławia Pierwsze zapadlisko pojawiło się we wtorek na nowo wybudowanej obwodnicy Bolesławia w powiecie olkuskim. Dziura wchłonęła asfalt. Droga ta pozostaje nieczynna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »