Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 18:00 Autor: PAP

Senat zaproponował poprawki do ustawy o aplikacji mObywatel

Senat przyjął w czwartek ustawę o aplikacji mObywatel, proponując do niej szereg poprawek. Celem ustawy jest zrównanie zawartych w aplikacji dokumentów z dokumentami tradycyjnymi. Teraz regulacja wróci do Sejmu.

Ustawę o aplikacji mObywatel posłowie uchwalili na posiedzeniu 9 marca. W czwartek Senat jednogłośnie przyjął ustawę. Zaproponował do niej szereg poprawek, które teraz rozpatrzy Sejm.


Jedna z senackich poprawek przewiduje, że w mObywatelu dostępne będą legitymacje poselskie i senatorskie. Poparło ją 95 senatorów, dwie osoby były przeciwko.


Większość senatorów zagłosowała także za skreśleniem przepisu, który do regulacji dodano w trakcie prac w Sejmie. Przepis ten wprowadziłby zmianę w ustawie o Radzie Ministrów, która pozwoliłaby, by w ministerstwie był więcej niż jeden sekretarz stanu. Obecnie jest to możliwe, jeśli kolejny wiceminister w tej randze jest jednocześnie pełnomocnikiem rządu. Przyjęta przez Sejm zmiana zniosłaby taki wymóg. Za jej skreśleniem głosowało 53 senatorów, przeciw było 44.


Ustawa o mObywatelu pozwoli na posługiwanie się w kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty. Obecnie respektowanie mObywatela jest zależne od porozumień pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów a daną instytucją.


Regulacja umożliwi też jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom na udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta, czy też kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego, czy innych.


W ramach mObywatela dostępne będą usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków, czy uiszczanie opłat skarbowych.


W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.


Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.


Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. O wprowadzenie okresu przejściowego, który pozwoliłby na wprowadzenie odpowiednich procedur i narzędzi, apelowały instytucje finansowe.


Do tej pory zanotowano 9,5 mln pobrań aplikacji mObywatel. Jak informował sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński, wraz z ustawą w życie wejdzie mObywatel 2.0. Stanie się to na przełomie przełomie czerwca i lipca. Aplikacja zyska nowe funkcje, a także nowy i bardziej przyjazny wygląd.(PAP)


Autorka: Agnieszka Ziemska


agzi/ jann/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 16:30 French Open - Celt o meczu Świątek: było trochę tenisowych szachów 'Było trochę tenisowych szachów, ale mimo wszystko uważam, że w grze Igi momentami było za dużo ryzyka' - powiedział trener tenisowy Dawid Celt po zwycięstwie… » więcej 2023-06-07, godz. 16:30 Prezes PKO BP na EKF 2023: nie ma odwrotu od zastosowania sztucznej inteligencji w bankowości (MediaRoom) „Najciekawsze, co się tutaj wybijało, to rozwój sztucznej inteligencji i jej wpływ na sektor bankowy. Jesteśmy świadomi, że nowa technologia, która wkroczy… » więcej 2023-06-07, godz. 16:30 Kraków/ Filharmonia im. Karola Szymanowskiego zamyka 78. sezon artystyczny i zdradza plany na kolejny Koncerty z muzyką Karola Szymanowskiego, recitale mistrzowskie amerykańskich twórców i obchody urodzin mistrzów zaplanowała na 79. sezon artystyczny Filharmonia… » więcej 2023-06-07, godz. 16:30 Trzecia Droga zaprezentowała swoją pierwszą inicjatywę ustawodawczą - projekt Przyszłość+ Podniesienie wydatków na edukację do 6 proc. PKB zakłada projekt Przyszłość+ - pierwsza inicjatywa ustawodawcza Trzeciej Drogi, zaprezentowana w środę… » więcej 2023-06-07, godz. 16:30 Belgia/ Media: wyciekły adresy mailowe ponad pół miliona obywateli Hakerzy upublicznili służbowe i prywatne adresy mailowe oraz hasła przeszło 500 tys. Belgów - informuje portal VRT Nws. Udostępnione zostały m.in. adresy… » więcej 2023-06-07, godz. 16:30 USA/ Chmura dymu z Kanady spowiła wschodnie Stany Zjednoczone, w tym Waszyngton i Nowy Jork Chmura dymu i zanieczyszczeń wywołana przez pożary lasów w Kanadzie spowodowała gwałtowne pogorszenie jakości powietrza w wielu miastach Kanady i Stanów… » więcej 2023-06-07, godz. 16:30 Gdańsk/ Poseł PiS przygotował raport "Pomorskie Russian friendly" Poseł PiS Kacper Płażyński przygotował raport 'Pomorskie Russian friendly', w którym opisuje działania marszałka województwa pomorskiego Mieczysława… » więcej 2023-06-07, godz. 16:30 Prezydent Nadbereżny: Huta Stalowa Wola nie wymaga ratowania, tylko pomocy na dynamiczny rozwój Huta Stalowa Wola nie wymaga ratowania, tylko potrzebuje pomocy, która pozwoli jeszcze bardziej dynamicznie się jej rozwijać - powiedział w środę prezydent… » więcej 2023-06-07, godz. 16:30 W porozumieniu rządu i NSZZ "Solidarność” m.in. kwestie emerytur, dofinansowań, wynagrodzeń oraz związków (kr… Kwestie dotyczące emerytur, dofinansowań, wynagrodzeń oraz funkcjonowania związków zawodowych - to niektóre obszary uregulowane w porozumieniu zawartym w… » więcej 2023-06-07, godz. 16:20 Płock/ Prapremiera teatralna bajki muzycznej „Kredki” Władysława Igora Kowalskiego 11 czerwca Czarna ma moc, a zielona lubi harmonię. Biała jest niewinna. Czerwona tryska energią. Szara jest nieśmiała, a różowa łagodzi konflikty. Wszystkie to „Kredki”… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »