Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 18:00 Autor: PAP

Senat przyjął ustawę o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego

Senat przyjął w czwartek ustawę o utworzeniu w Kaliszu Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Proponowany termin uruchomienia uczelni to 1 października 2023 r.

Senat przyjął w czwartek ustawę o utworzeniu w Kaliszu Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Nowa uczelnia powstanie na bazie Akademii Kaliskiej, wcześniej była to Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Za przyjęciem ustawy głosowało 93 senatorów, 1 był przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.


Celem powołania UK jest zminimalizowanie wyludniania się Kalisza i lepszej dostępności dla wszystkich grup społecznych. Z badań wynika, że ok. 60 proc. młodzieży pozostaje w miejscu kończenia studiów. Uniwersytet – zdaniem inicjatorów – stworzy też szanse na zwiększenie dostępności do wykształcenia wyższego młodzieży uboższej, szczególnie ze wsi i małych miasteczek, a także z niepełnosprawnościami.


Proponowany termin utworzenia Uniwersytetu to 1 października 2023 r.


Z myślą o rozwoju regionu Akademia Kaliska uzyskała w 2022 r. prawo do kształcenia studentów na kierunku lekarskim. Stara się też o wydanie zgody na kształcenie studentów prawa, w przyszłości planowana jest psychologia.


Dane pokazują, że w Polsce na 1000 mieszkańców przypada niecałe 2,4 lekarza, w krajach Unii Europejskiej jest to ponad 3,8 lekarza. Wielkopolska pod tym względem plasuje się na ostatnim miejscu w kraju, ponieważ na 1000 mieszkańców przypada jedynie 1,56 lekarza.


Zdaniem rektora Akademii Kaliskiej prof. Andrzeja Wojtyły studiująca na kierunku lekarskim młodzież w dużym odsetku podejmie pracę w Kaliszu, co od dawna obserwuje się w przypadku miast będących siedzibami uniwersytetów kształcących lekarzy.


"Nasz region jest szczególnie dotknięty zjawiskiem niedoboru kadry lekarskiej. W powiecie kaliskim pracuje 0,87 lekarzy na 1000 mieszkańców, co przekłada się na niekorzystne wskaźniki zdrowotne ludności zamieszkałej w miastach i w powiatach wspomnianego regionu" – powiedział profesor.


Akademia Kaliska jest uczelnią wyższą kształcącą ponad 3100 studentów w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym i około 700 słuchaczy w trybie podyplomowym, w tym także na studiach Executive Master of Business Administration. Została utworzona na bazie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Studia prowadzone są na czterech wydziałach: nauk o zdrowiu, społecznych, wydziale politechnicznym i medyczno-społeczno-technicznym we Wrześni.


W ciągu 20 lat istnienia mury uczelni opuściło ponad 22 tys. studentów. Uczelnia oferuje kształcenie w ramach 21 kierunków na studiach pierwszego stopnia, 12 kierunków na studiach drugiego stopnia i 11 kierunków studiów podyplomowych. Ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dziedzinie nauk medycznych, o zdrowiu, społecznych, bezpieczeństwie, zarządzaniu i jakości. Od nowego roku akademickiego na uczelni zostanie otwarta medycyna, w planach jest prawo. Kształcenie studentów w Szkole Doktorskiej rozpocznie się z początkiem roku akademickiego 2023/2024. (PAP)


Autorka: Ewa Bąkowska


bak/ joz/


Kraj i świat

2024-03-29, godz. 16:20 Dolnośląskie/ Po zderzeniu dwóch aut zablokowana dk 35; trzy osoby zostały ranne Trzy osoby zostały ranne w wyniku zderzenia auta osobowego z busem w Mirosławicach na drodze krajowej nr 35. Trasa w kierunku Świdnicy i Wrocławia jest zablokowana… » więcej 2024-03-29, godz. 16:20 Niemcy/ Eksperci Bundestagu o żołnierzach NATO w Ukrainie: prawnie dopuszczalne Użycie wojsk lądowych w Ukrainie przez kraj będący członkiem NATO nie oznaczałoby automatycznie, że wszystkie pozostałe państwa Sojuszu stałyby się… » więcej 2024-03-29, godz. 16:20 Prognoza pogody na 30 i 31 marca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą nadal będą dominowały niże z układami frontów atmosferycznych, tylko Europa południowo-wschodnia… » więcej 2024-03-29, godz. 16:10 Politycy Lewicy: decyzję ws. pigułki "dzień po" trzeba zostawić kobietom Każdy, kto ma odrobinę oleju w głowie, wie, że decyzję ws. pigułki 'dzień po' trzeba zostawić kobietom - powiedział europoseł Robert Biedroń. Tabletka… » więcej 2024-03-29, godz. 16:10 Łódzkie/ Hejt jest motywem wystroju Grobu Pańskiego w Charłupi Małej W Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej (woj. łódzkie) symboliczny grób Chrystusa nawiązuje w tym roku do hejtu, nienawiści i… » więcej 2024-03-29, godz. 16:10 Włochy/ W Wenecji strażnicy dobrego zachowania dyscyplinują roznegliżowanych turystów Do historycznego centrum Wenecji powrócili, jak co roku, strażnicy, których zadaniem jest pilnowanie, aby przybywający do miasta turyści szanowali jego zabytki… » więcej 2024-03-29, godz. 16:00 Szefowa MEN o wecie ws. tabletki "dzień po": prezydent przeciw kobietom określił się już dawno Minister edukacji Barbara Nowacka skomentowała, że prezydent Andrzej Duda 'nie zaskoczył i nie rozczarował' decyzją o zawetowaniu ustawy dotyczącej tabletki… » więcej 2024-03-29, godz. 16:00 Śląskie/ W centrum Chorzowa nowy przejazd pod linią kolejową W centrum Chorzowa otwarto w piątek drogę pod modernizowaną linią kolejową Chorzów Batory - Bytom. Połączenie, które powstało przy okazji kolejowej inwestycji… » więcej 2024-03-29, godz. 16:00 "WSJ": Rosja sprowadza z Zachodu duże ilości materiałów potrzebnych do produkcji amunicji Rosja sprowadza z Zachodu przez Turcję duże ilości nitrocelulozy, materiału wybuchowego używanego w produkcji amunicji artyleryjskiej - podał w piątek 'Wall… » więcej 2024-03-29, godz. 15:50 GDOŚ: rażące naruszenie obowiązków w sprawie tzw. zamku w Stobnicy Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ocenia, że niezłożenie w terminie odwołania od wyroku WSA w sprawie tzw. zamku w Stobnicy wskazuje na rażące naruszenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »