Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 09:50 Autor: PAP

Wojewoda śląski: trudno powiedzieć, kiedy będzie rada dialogu ws. inwestycji kolejowej CPK

Trudno powiedzieć, kiedy mogłoby się odbyć posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS) nt. mającej powstać w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego nowej linii kolejowej Katowice – Ostrawa – powiedział w czwartek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Kontekst to ogłoszenie 22 marca br. przez spółkę CPK na konferencji prasowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim tzw. wariantu inwestorskiego planowanej linii kolejowej dużych prędkości nr 170 Katowice – Ostrawa z odnogami do Jastrzębia-Zdroju i Wodzisławia Śląskiego, a także połączeniami z innymi liniami, umożliwiającymi przyspieszenie przejazdów regionalnych np. z Rybnika czy Żor.


Plany związane z wybranym wariantem W72 zakładają m.in. poprowadzenie nowej linii na terenie Mikołowa wzdłuż przecinającej miasto linii nr 140, która będzie niezależnie rozbudowywana. Według przedstawicieli CPK wybrany wariant zakłada najmniejszą z możliwych liczbę wyburzeń domów mieszkalnych – ok. 550, mniejszą o kilkaset od pozostałych wariantów. W kontekście planów spółki trwają protesty społeczne.


Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski wysłał w poprzednią środę do wojewody śląskiego, który w tym roku przewodniczy WRDS, pismo ws. pilnego zwołania posiedzenia Rady z udziałem pełnomocnika rządu ds. CPK Marcina Horały. W poniedziałek zaapelowali o to też radni woj. śląskiego akcentując postulat, aby w tym posiedzeniu WRDS mogli uczestniczyć samorządowcy i mieszkańcy.


Zapytany o te apele w czwartkowej porannej rozmowie na antenie Radia Katowice wojewoda Wieczorek odpowiedział, że „rada wojewódzka na pewno będzie zwoływana zgodnie z regulaminem - jest taki obowiązek, żeby zwoływać wojewódzką radę w różnych tematach” – zaznaczył.


„Natomiast jestem trochę zaskoczony stylem i sposobem komunikowania się w tej sprawie tym bardziej, że marszałek Chełstowski był przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego cały 2022 r. Niech pan sobie poczyta protokoły, czy kiedykolwiek interesował się mieszkańcami na przebiegu trasy W72 i czy jako przewodniczący zainicjował takie spotkanie w sprawie CPK” – zwrócił się Wieczorek do dziennikarza, który dopytał, kiedy można się spodziewać spotkania WRDS właśnie w sprawie CPK.


„Na razie trudno mi powiedzieć o dokładnej dacie. W momencie, kiedy była ostatnia WRDS miesiąc temu, pana marszałka nie było, przedstawicieli pana marszałka nie było. Była propozycja w agendzie zgłaszania tematów do prac na 2023 r. przynajmniej do czerwca; z tamtej strony takiego tematu nie było, no bo ich po prostu nie było” – wyjaśnił wojewoda.


„Nie wiem, dlaczego nie chodzą na wojewódzką radę, a przez cały, tak jak wspomniałem, ub. rok jako przewodniczący (marszałek) takiej narady nie zrobił. Mało tego, jeden z portali internetowych napisał przecież, że jeszcze nie tak dawno pan marszałek w samych superatywach wypowiadał się nt. CPK i linii kolejowych” – zaznaczył Wieczorek.


„Także tutaj ta wiarygodność jest podyktowana chyba czystym partykularnym interesem politycznym, a nie rozwojem regionu, bo nierozwijanie regionu, nieinwestowanie ponad 10 miliardów w szybką kolej, jest dla mnie wysoce niezrozumiałe” – ocenił wojewoda śląski.


W rozmowie przypomniał też, że konsultacje społeczne ws. nowej linii nr 170 trwają od 2020 r. Spółka CPK podała 22 marca br., że w konsultacjach społecznych i branżowych wypracowanych w ramach prac nad STEŚ wariantów linii 170 (trwających od lipca 2020 r. do lipca 2022 r.) odbyło się m.in. 30 spotkań z gminami, 35 konsultacji z mieszkańcami (online i stacjonarnych), wypełniono 7035 ankiet.


Protestujący przeciw tej inwestycji CPK zapowiedzieli na piątkowe popołudnie marsz przeciw budowie linii kolejowej nr 170 (początek o godz. 17. na mikołowskim osiedlu Mickiewicza, przy ulicy Fabrycznej).


Demonstracja mieszkańców towarzyszyła też ubiegłotygodniowej konferencji CPK w Katowicach. Na prezentację nie został wpuszczony członek zarządu woj. śląskiego Krzysztof Klimosz. Po sporach na konferencję wpuszczono część parlamentarzystów opozycji i radnych Sejmiku Woj. Śląskiego. Jak oceniali protestujący, „inwestycja jest przeskalowana, szkodliwa gospodarczo, społecznie i środowiskowo; nie ma żadnego jej wariantu, który byłby racjonalny i sensowny”.


Prace nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym (STEŚ), których etapem było ogłoszenie wariantu inwestorskiego koordynuje na zamówienie CPK firma Egis Poland.


Koordynator ds. odcinka Katowice – Ostrawa w pionie kolejowym CPK Maciej Pańczak sygnalizował w ub. tygodniu, że po wyborze wariantu inwestorskiego i zakończeniu STEŚ, na lata 2023-29 zakładane jest uzyskanie decyzji środowiskowej, lokalizacyjnej i rozpoczęcie robót budowlanych. Na tych etapach prowadzone będą kolejne konsultacje społeczne.


W środę spółka CPK poinformowała, że na przełomie lat 2024-25 zamierza uruchomić Kolejowy Program Dobrowolnych Nabyć dla właścicieli gruntów potrzebnych pod budowę nowej linii kolejowej Katowice–Ostrawa. Spółka zaznaczyła, że od 22 marca skontaktowały się nią setki mieszkańców, aby zapytać o warunki sprzedaży swoich nieruchomości.


„W odpowiedzi na te apele spółka CPK poinformowała, że na przełomie 2024 i 2025 r. uruchomi możliwość dobrowolnej sprzedaży nieruchomości. Oznaczać to będzie wprowadzenie atrakcyjnej oferty – tj. 120 proc. wartości rynkowej gruntów oraz 140 proc. wartości budynków. Inny możliwy sposób wyceny to wartość odtworzeniowa nieruchomości bez uwzględnienia stopnia zużycia” – napisano w środowej informacji CPK.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ mok/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 18:10 Hiszpania/ Rząd zgodził się na stacjonowanie w bazie Rota dwóch nowych amerykańskich niszczycieli Rząd Hiszpanii wyraził zgodę na stacjonowanie w położonej na południu kraju bazie sił morskich Rota dwóch nowych niszczycieli USA. Pierwszy z amerykańskich… » więcej 2023-06-07, godz. 18:00 Ministerstwo Zdrowia: na liście bezpłatnych leków dla seniorów jest obecnie 2046 pozycji Na liście bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75 lat jest obecnie 2046 pozycji; dzięki programowi seniorzy zaoszczędzili już 4,6 mld zł… » więcej 2023-06-07, godz. 18:00 Węgry/ Sondaż: prawie 40 proc. społeczeństwa obwinia rząd Orbana o wysoką inflację Według 37 proc. Węgrów bezpośrednią przyczyną wysokiej inflacji w kraju jest polityka rządu Viktora Orbana - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut… » więcej 2023-06-07, godz. 18:00 French Open - Świątek: półfinał to dla mnie świetny wynik 'Półfinał to dla mnie świetny wynik' - powiedziała Iga Świątek. W środę liderka światowego rankingu tenisistek wygrała z rozstawioną z numerem szóstym… » więcej 2023-06-07, godz. 18:00 Świętokrzyskie/ Podpisano umowę na budowę południowej obwodnicy Morawicy Umowę na zaprojektowanie i budowę południowej obwodnicy Morawicy podpisano środę w świętokrzyskim urzędzie marszałkowskim. Nowa trasa połączy drogę… » więcej 2023-06-07, godz. 17:50 Prezes PKO BP na EKF 2023: nie ma odwrotu od zastosowania sztucznej inteligencji w bankowości (MediaRoom) „Najciekawsze, co się tutaj wybijało, to rozwój sztucznej inteligencji i jej wpływ na sektor bankowy. Jesteśmy świadomi, że nowa technologia, która wkroczy… » więcej 2023-06-07, godz. 17:50 Ukraina/ Ekolodzy: większość żywych organizmów ze Zbiornika Kachowskiego wyginie na skutek powodzi wywołanej przez… Konsekwencją wysadzenia przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce i odpływu wody ze Zbiornika Kachowskiego będzie wyginięcie większości żywych… » więcej 2023-06-07, godz. 17:50 Białystok/ 23-24 czerwca odbędzie się Up to Date Festival W dniach 23-24 czerwca w Białymstoku odbędzie się 14 edycja festiwalu muzyki elektronicznej Up To Date. Tegoroczna edycja odbędzie się pod znakiem ekologii… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 USA/ Były gubernator New Jersey i gubernator Północnej Dakoty będą ubiegać się o nominację Republikanów w wyborach… Były gubernator stanu New Jersey Chris Christie ogłosił we wtorek wieczorem, że będzie ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Czechy/ Sąd potwierdził wyrok 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu za negowanie zbrodni katyńskiej Sąd apelacyjny w Pradze podtrzymał w środę wyrok ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu dla byłego wiceprzewodniczącego Komunistycznej Partii Czech i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »