Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 08:40 Autor: PAP

Żołnierze spod Bachmutu: dla nas ważny jest każdy centymetr ukraińskiej ziemi

Rosjanie cały czas atakują. My staramy się ich zatrzymać, a jak jest możliwość to kontratakować. Dla nas ważny jest każdy centymetr ukraińskiej ziemi - powiedzieli PAP ukraińscy żołnierze, którzy przyjechali do Polski w związku z wystawą przedstawiającą zbrodnie rosyjskie.

Od Lublina rozpoczęła się w Polsce prezentacja wystawy "Poprzez wojnę" przygotowanej przez ukraińską fundację "Bezpieczne Państwo". Na planszach widać miejsca, które stały się symbolami zbrodni rosyjskich na Ukrainie. "To zdjęcia miast wykonane tuż po ich wyzwoleniu spod okupacji, jak np. Bucza, Borodianka, Izium, Irpień. Oprócz zdjęć prezentujemy również filmy z tych zniszczonych miast w technologii VR (wirtualnej rzeczywistości – PAP)" – powiedziała Diana Potocka z ukraińskiej fundacji.


Jeszcze przez dwa tygodnie wystawa będzie prezentowana w różnych polskich miastach, np. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu. Ekspozycja ma również na celu wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy oraz rodzin żołnierzy. Zebrane środki zostaną przeznaczone głównie na zakup dronów dla 67. Samodzielnej Zmechanizowanej Brygady, której żołnierze walczą obecnie pod Bachmutem w obwodzie donieckim. Kilku z nich przyjechało prosto z frontu do Polski, aby wesprzeć akcję.


Oleksij Oleksiuk, założyciel fundacji i żołnierz 67. brygady podkreślił skuteczność dronów w walce z okupantem. "W związku z tym, że są to drony własnej, ukraińskiej produkcji, to zapotrzebowanie na artylerię i czołgi nadal jest wielkie, ale nie aż tak duże" – wyjaśnił w rozmowie z PAP wojskowy, który ukończył studia inżynierskie.


Nawiązując do aktualnej sytuacji w Bachmucie poinformował, że walki toczą się nieprzerwanie. "Rosjanie cały czas atakują. My staramy się ich zatrzymać i stawiać opór, a jak jest możliwość to kontratakować, żeby przesunąć się do przodu" – przekazał Oleksiuk.


Zapytany o to, dlaczego Bachmut jest tak ważny dla Rosjan wyjaśnił, że w jego ocenie chodzi o to, że - po wyzwoleniu przez Ukrainę takich obwodów jak kijowski, charkowski - Rosjanie muszą udowodnić jakiekolwiek zwycięstwo. "Bachmut jest taką deską ratunku dla nich. Żadnego strategicznego znaczenia to miasto nie ma, ale dla nas ważny jest każdy centymetr ukraińskiej ziemi" – podkreślił żołnierz.


Nawiązując do terminu zakończenia wojny wskazał, że jego zdaniem aktywna faza potrwa jeszcze pół roku "i będzie nasz kontratak". "Wtedy zobaczymy, jakie będą skutki i wyniki tych działań" – dodał.


Inny ukraiński żołnierz Vlad Sakin zwrócił uwagę, że już sam fakt, iż od ponad roku toczy się walka, a kolejne miejscowości są wyzwalane, to już świadczy o zwycięstwie. "Ale nawet, jeśli wyprzemy Rosjan z naszych terenów, to nie ma pewności, że ta wojna się skończy, bo mogą do nas strzelać ze swojego terytorium" – ocenił żołnierz dodając, że według niego zwycięstwo może być wtedy, gdy w Rosji wewnętrznie zaczną się jakieś zmiany, roszady.


Vlad przed wojną prowadził w Kijowie firmę produkującą filmy. Zapytany o najtrudniejszy dla niego dzień w trakcie wojny podkreślił, że to momenty, gdy dowiaduje się, że któryś z żołnierzy zginął. "Niestety takie wiadomości są codziennie" – przyznał.


Zapytany o to, kto wygrywa w tej chwili, stwierdził stanowczo: "Jeśli Ukraina istnieje, to znaczy, że wygrywa".(PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ jann/


Kraj i świat

2023-06-02, godz. 10:30 Belgia/ „Le Soir”: Kraków i Warszawa znalazły się w pierwszej dziesiątce europejskich miasta oferujących turystom… Kraków i Warszawa znalazły się w pierwszej dziesiątce europejskich miasta oferujących najlepszy stosunek jakości do ceny w 2023 r., napisał w piątek dziennik… » więcej 2023-06-02, godz. 10:30 Śląskie/ Strażacy uratowali sarnę, która biegała po ekspresowej S1 Bielscy strażacy uratowali sarnę, która znalazła się na pasie drogi ekspresowej S1. Przestraszona biegła pod prąd w kierunku Żywca. Zwierzę zostało odłowione… » więcej 2023-06-02, godz. 10:20 Gliński: przygotowany przez IAM Polski Pawilon - nagrodzony medalem na otwarciu London Design Biennale Przygotowany przez Instytut Adama Mickiewicza Polski Pawilon został nagrodzony medalem na otwarciu London Design Biennale - poinformował w piątek wicepremier… » więcej 2023-06-02, godz. 10:20 USA podejmują działania odwetowe po wycofaniu się Rosji z traktatu New START Stany Zjednoczone ogłosiły w czwartek działania odwetowe po tym, jak Rosja w lutym bieżącego roku wycofała się z porozumienia o redukcji zbrojeń strategicznych… » więcej 2023-06-02, godz. 10:10 Ministerstwo sportu i turystyki przekazało stanowisko w sprawie Marciniaka do UEFA Przekazaliśmy oficjalne stanowisko Ministerstwa Sportu i Turystyki w sprawie sędziego Szymona Marciniaka do UEFA - resort poinformował na Twitterze. » więcej 2023-06-02, godz. 10:10 Wiceminister obrony Ukrainy dla PAP.PL: wystrzeliwanie rakiet w samo serce Kijowa, to dowód na to, że dla Rosji moralność… Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, gdzie spadną odłamki po zestrzelonych rosyjskich rakietach. Trafiają nie tylko w bloki mieszkalne, ale też w szkoły czy… » więcej 2023-06-02, godz. 10:00 Gliński: dzielenie Polski poprzez nienawiść i złe emocje - najlepsza droga do realizacji planów Putina Dzielenie Polski przez polską opozycję. Dzielenie Polski poprzez nienawiść i złe emocje, to jest najlepsza droga do realizacji planów Putina - powiedział… » więcej 2023-06-02, godz. 10:00 AFP: Prezydent Macron nie widzi obecnie możliwości pożytecznej dyskusji z Putinem Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w czwartek podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii, że nie widzi na tym etapie „pożytecznej… » więcej 2023-06-02, godz. 10:00 Gdańsk/ W piątek rozpoczyna się Trzydniowe Święto Wolności i Praw Obywatelskich Trzydniowe Święto Wolności i Praw Obywatelskich rozpoczyna się w Gdańsku. W programie m.in. konferencja 'Solidarni w rozwoju' w ECS, koncert 'Pokolenia Wolności'… » więcej 2023-06-02, godz. 09:50 Litwa/ Marszałek Sejmu RP: chcemy wzmocnić polski głos w sprawach obronności i europejskiego bezpieczeństwa Chcemy wzmocnić polski głos w sprawach obronności i europejskiego bezpieczeństwa; parlamenty mają tu swoją rolę i cieszymy się, że została ona dostrzeżona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »