Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 08:20 Autor: PAP

W niedzielę zaczyna się pokaz retrospektywny filmów Zanussiego

2 kwietnia w stołecznym kinie Iluzjon rozpocznie się największy w historii pokaz filmów Krzysztofa Zanussiego. "Wyświetlimy filmy, które weszły do kanonu kina. Nie zabraknie także nieznanych etiud i filmów amatorskich oraz filmów telewizyjnych" - powiedział PAP organizator pokazu dr Robert Birkholc.

"W ramach naszego cyklu poświęconego mistrzom kina organizujemy największy od 25 lat, a prawdopodobnie największy w Polsce pokaz retrospektywny filmów Krzysztofa Zanussiego. Łącznie pokażemy kilkadziesiąt jego filmów, a pokaz jest dowodem jak bogaty i różnorodny jest jego dorobek. Nie zabraknie filmów, które weszły do kanonu polskiego i światowego kina. Wyświetlimy m.in. +Barwy ochronne+, +Iluminację+ i najnowszy jego film - +Liczbę doskonałą+, która w kwietniu trafi na ekrany kin studyjnych" - powiedział PAP organizator pokazu w kinie Iluzjon, filmoznawca dr Robert Birkholc.


"Chcę jednak podkreślić, że widzowie będą mieli okazję zobaczyć mało znane lub prawie nieznane produkcje tego wybitnego reżysera. Część z nich to filmy znane wąskiemu gronu koneserów. Krzysztof Zanussi pomógł nam w dotarciu do kopii niektórych z nich. Debiutował już pod koniec lat 50. i realizował jeszcze amatorskie filmy. Pokażemy więc +Cement i słowa+, +Receptę dla Johna+ i +Tramwaj do nieba+ oraz etiudę ze szkoły filmowej oraz film dyplomowy +Śmierć prowincjała+ z 1965 r. Niektórzy krytycy uznają go wręcz za jeden z najwybitniejszych filmów i twierdzą, że to +Zanussi w najczystszej postaci+. Widoczna jest tu ascetyczna stylistyka, koncentracja na konflikcie wewnętrznym bohatera i oszczędne operowanie słowem - czyli wszystkie wyróżniki jego późniejszych, najbardziej znanych dzieł filmowych" - wyjaśnił.


"Wyświetlimy +Góry o zmierzchu+ - jeden z najważniejszych polskich filmów o tematyce górskiej, półgodzinny moralitet "Zaliczenie" z Danielem Olbrychskim i Aleksandrem Bardinim. Na naszym pokazie nie zabraknie także całkiem nieznanych i najbardziej unikatowych filmów realizowanych przez Zanussiego dla telewizji zachodnioniemieckiej jak +Lekcja anatomii+ (1977) - zrealizowana w konwencji eseju filmowego. 2 kwietnia wyświetlimy nieznane filmy Zanussiego m.in. +Wygasłe czasy+ i wspomnianą już +Lekcję anatomii+. Nie są to klasyczne filmy fabularne, lecz raczej rodzaj dyskursu filozoficznego. Pewien problem czy zagadnienie jest analizowane na różne sposoby. Zanussi łączył w nich sceny z udziałem aktorów ze scenami dokumentalnymi lub stylizowanym na dokumentalne, osiągając często niezwykły i zaskakujący widza efekt. Na planie pojawiały się np. plansze naukowe ilustrujące wybrane zagadnienie naukowe. To były jego ważne intelektualne eksperymenty. Zanussi tworzył kino intelektualne, które zmuszało widza do refleksji i przemyśleń właśnie dzięki nietypowej formule esejów" - dodał.


"Filmy jak +Iluminacja+ czy +Constans+ są ogólnie znane. Pokaz w kinie Iluzjon jest okazją do zapoznania się z najbardziej unikalnymi filmami. Pierwszy z pokazów rozpocznie się w niedzielę 2 kwietnia w Iluzjonie. W poniedziałek zapraszamy na pokaz krótkometrażowych filmów Zanussiego m.in. +Zaliczenie+, +Hipoteza+ i "Twarzą w twarz+. 6 kwietnia nasi widzowie zobaczą pełnometrażowy debiut reżysera - +Strukturę kryształu+, który na ekrany polskich kin trafił w październiku 1969 r." - powiedział.


"W kwietniu i maju wyświetlimy pozostałe filmy tego wybitnego twórcy. Planujemy także spotkanie z reżyserem, które poprowadzi autorka książki +Niepokój i tęsknota. Kino wobec wartości. O filmach Krzysztofa Zanussiego+ dr Mariola Marczak" - dodał dr Birkholc.


Krzysztof Zanussi - polski reżyser filmowy, scenarzysta i filozof. Urodził się 17 czerwca 1939 r. w Warszawie. W 1959 r. został absolwentem wydziału fizyki na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1962 r. filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1966 ukończył studia reżyserskie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Działał w amatorskim ruchu filmowym. W latach 1971-1983 był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 1975-1977 przewodniczącym Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych (DKF). Od 1980 r. kierownik artystyczny zespołu, a następnie dyrektor Studia Filmowego "Tor". W 1990 roku został wybrany na Prezydenta Federacji Europejskiej Realizatorów Audiowizualnych. Członek Europejskiej Akademii Filmowej. Pełnometrażowy debiut Zanussiego to "Struktura kryształu" (1969). W latach 70. powstały m.in. "Życie rodzinne", "Iluminacja", "Barwy ochronne", "Bilans kwartalny" i "Spirala" zaliczane przez krytyków do dzieł nurtu moralnego niepokoju. W następnej dekadzie reżyser zrealizował m.in. "Rok spokojnego słońca" (1985) a w latach 90. - "Cwał". Do ważniejszych jego filmów należą także m.in. "Kontrakt" (1980), "Stan posiadania" (1989), "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2001) i " Persona non grata" (2005). Za całokształt twórczości został uhonorowany Platynowym Lwem na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orzeł za osiągnięcia życia (2019). (PAP)


autor: Maciej Replewicz


mr/ dki/


Kraj i świat

2023-05-28, godz. 00:00 Estonia/ Premier Kallas: Potrzebujemy, aby Ukraina została członkiem UE i NATO Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała w sobotę, że aby na Ukrainie zapanował pokój, Rosja musi zostać pokonana i wycofać się poza ukraińską granicę… » więcej 2023-05-28, godz. 00:00 Ekstraklasa piłkarska – Lechia potępiła zachowanie swoich kibiców w Gliwicach Lechia Gdańsk w wieczornym komunikacie stanowczo potępiła zachowanie jej kibiców, którzy - rzucając na boisko race - uniemożliwili dokończenie sobotniego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:40 MME w szermierce - cztery medale Polaków w Budapeszcie Cztery medale - dwa srebrne i dwa brązowe - zdobyli polscy szermierze w zakończonych w sobotę w Budapeszcie młodzieżowych (do lat 23) mistrzostwach Europ… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 W Rimini odbył się specjalny pokaz mody w hołdzie Federico Felliniemu Niezwykły pokaz mody znanej włoskiej projektantki Alberty Ferretti, będący hołdem dla Federico Felliniego, odbył się w Rimini, rodzinnym mieście mistrza… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Liga francuska - Paris Saint-Germain z rekordowym 11. tytułem (opis) Zespół Paris Saint-Germain po raz 11. został piłkarskim mistrzem Francji. Tytuł zapewnił sobie kolejkę przed końcem rozgrywek remisując na wyjeździe… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Piłkarskie ME do lat 17 - Francuzi i Hiszpanie uzupełnili stawkę półfinalistów Francuzi pokonali Anglików 1:0, a Hiszpanie wygrali z Irlandią 3:0 w ćwierćfinałach rozgrywanych na Węgrzech piłkarskich mistrzostw Europy do lat 17. Wcześniej… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Świętokrzyskie/ 20-letni mężczyzna zginął potrącony przez pociąg 20-letni mężczyzna zginął w Starachowicach potrącony przez pociąg. Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają dokładne okoliczności tego tragicznego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Liga francuska - 37. kolejka Wyniki meczów 37. kolejki francuskiej ekstraklasy piłkarskiej: Angers 2 - Himad Abdelli 38, Lilian Rao-Lisoa 90 Troyes 1 - Xavier Chavalerin 13 Clermont 2… » więcej 2023-05-27, godz. 23:00 Cannes 2023/ "Anatomy of a Fall" Justine Triet ze Złotą Palmą (opis) Film 'Anatomy of a Fall' Justine Triet został uhonorowany Złotą Palmą podczas sobotniej gali zamknięcia 76. festiwalu w Cannes. Grand Prix otrzymała brytyjsko-polska… » więcej 2023-05-27, godz. 23:00 Liga francuska - Paris Saint-Germain z rekordowym 11. tytułem (krótka) Zespół Paris Saint-Germain po raz 11. został piłkarskim mistrzem Francji. Tytuł zapewnił sobie kolejkę przed końcem rozgrywek remisując na wyjeździe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »