Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 07:30 Autor: PAP

Paweł Kukiz: skoro Z.Ziobro twierdzi, że ustawa o sądach pokoju jest szkodliwa, to znaczy, że jest świetna

Skoro minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro twierdzi, że ustawa o sądach pokoju jest szkodliwa, to znaczy, że jest świetna - ocenił Paweł Kukiz. Jego zdaniem, posłowie opozycji, którzy zablokowali w komisji sejmowej projekt o sądach pokoju, działają w porozumieniu z SP.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka przerwała rozpoczętą w środę pracę nad projektami ustaw ws. powołania sądów pokoju. Do rozpatrywania tych przepisów posłowie mają powrócić po sporządzeniu dodatkowej opinii przez Biuro Analiz Sejmowych. Sejmowi prawnicy mają na to tydzień.


Do głosowania w komisji na Twitterze odniosła się posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz. "Opozycja wygrywa głosowanie na komisji sprawiedliwości! Prace nad sądami pokoju wstrzymane. Oczekujemy opinii BAS na temat konstytucyjności tego dziurawego i niebezpiecznego dla obywateli projektu" - napisała.


Słowa posłanki KO skomentował Paweł Kukiz, który jest orędownikiem wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. "Ze słów posłanki Gasiuk-Pihowicz wynika, że do opozycji zalicza ona także Solidarną Polskę, czyli z nią działa wspólnie i w porozumieniu" - ocenił w rozmowie z PAP poseł. "Każdy kto twierdzi, że przyspieszenie postępowań (sądowych) jest sprzeczne z interesem obywateli jest albo człowiekiem nie do końca poczytalnym, albo już odbiła mu palma, że czuje się ponad" - podkreślił Kukiz.


"Skoro Zbigniew Ziobro twierdzi, że to jest ustawa szkodliwa dla sądownictwa, to znaczy, że to jest świetna ustawa" - dodał.


"Nie dziwię się pani Gasiuk-Pihowicz, że razem z posłanką Barbarą Dolniak tę ustawę krytykują, ponieważ mają na uwadze interesy sitw sędziowskich, gdzie sędziowie pokoju byliby poza kontrolą sitw, z którymi najprawdopodobniej są powiązane pani Gasiuk-Pihowicz i pani Dolniak" - stwierdził polityk Kukiz'15.


Zbigniew Ziobro odnosząc się we wtorek do projektu ws. sędziów pokoju zapewnił, że Solidarna Polska jest środowiskiem "odpowiedzialnym za profesjonalne działanie sądownictwa". "Nigdy nie poprzemy tego rodzaju projektów, które dla nas, w naszym przekonaniu są destrukcyjne dla polskiego sądownictwa" - zadeklarował lider SP.


Inicjatywa dotycząca sądów i sędziów pokoju zakłada utworzenie takich sądów jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych. Prace nad takimi rozwiązaniami trwają w Sejmie od grudnia 2021 r. Podkomisja sejmowa poświęciła łącznie 15 posiedzeń na wypracowanie projektów ustawy o sądach pokoju oraz ustawy zawierającej przepisy wprowadzające reformę.


Oba projekty były inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy. Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju początkowo prowadził zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, który rozpoczął działalność po rozmowach lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza z prezydentem Dudą. (PAP)


autor: Grzegorz Bruszewski


gb/ par/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 14:00 Podkarpackie/ Koniec akcji na stacji paliw w Ropczycach, gdzie doszło do wycieku gazu Zakończyło się przepompowywanie gazu ze stacji paliw Lotos przy ul. Mickiewicza w Ropczycach. Lokatorzy sąsiednich budynków mogą już wrócić do swoich… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 Projekt: zerowa stawka VAT na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie przedłużona do końca 2023 r. Do końca 2023 r. ma zostać przedłużona stawka 0 proc. dla wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą się okazać niezbędne do wsparcia pokrzywdzonych w… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 RPO pisze do ministra sportu ws. działań eliminujących mobbing w środowisku sportowym Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił do Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka z prośbą o informacje nt. działań podjętych przez… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 Prognoza pogody na 10 czerwca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, północna Europa będzie w zasięgu wyżu znad Skandynawii. Zachodnia części kontynentu znajdzie się… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 Ukraina/ Rzecznik sił powietrznych: Rosjanie ostrzelali Ukrainę rakietami z symulowanym ładunkiem nuklearnym W nocy z czwartku na piątek Rosjanie ostrzelali Ukrainę rakietami z symulowanym ładunkiem nuklearnym - powiedział rzecznik ukraińskiego dowództwa sił powietrznych… » więcej 2023-06-09, godz. 13:50 Ukraina/ MSW: w obwodzie chersońskim ewakuowano 2412 osób, w mikołajowskim - 825; zginęło pięć osób W obwodzie chersońskim i mikołajowskim władze walczą ze skutkami powodzi, spowodowanej przez wysadzenie przez Rosjan zapory na Dnieprze. W obwodzie chersońskim… » więcej 2023-06-09, godz. 13:50 Warszawa/ W akcji Rowerowy Maj uczestniczyło 100 tys. dzieci z 441 warszawskich szkół i przedszkoli W tegorocznej edycja kampanii Rowerowy Maj w Warszawie uczestniczyło 100 tys. dzieci z 441 warszawskich szkół podstawowych i przedszkoli - poinformował w piątek… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 Ziobro: jeśli PiS poprze rozwiązania prezydenta dot. komisji ds. badania wpływów rosyjskich, nie będziemy z tego powodu… Jeśli PiS zdecyduje się poprzeć rozwiązania prezydenta dot. powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich, to będziemy brali to poważnie pod uwagę… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 LN siatkarek - jedna zmiana w składzie na turniej w Hong Kongu Trener reprezentacji siatkarek Stefano Lavarini ogłosił skład na kolejny turniej Ligi Narodów, który w dniach 13-18 czerwca odbędzie się w Hong Kongu. W… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 French Open - Świątek i Muchova w statystyce (dokumentacja) Sobotni finał French Open będzie trzecim pojedynkiem Igi Świątek z Karoliną Muchovą. Zarówno w 2019 roku w turnieju WTA, jak i rok później w imprezie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »