Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 07:00 Autor: PAP

Kanada/ W Toronto wystawa o losach Polaków podczas II wojny światowej

Wystawę „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”, poświęconą losom Polaków podczas II wojny światowej, otworzył w Toronto prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. W środę wręczył też medale działaczom antykomunistycznej opozycji.

Odznaczenia Krzyża Wolności i Solidarności, przyznane postanowieniem prezydenta RP, otrzymali mieszkający w Kanadzie dwaj działacze „Solidarności”, Antoni Klej i Ryszard Wójcik. Uroczystość odbyła się podczas spotkania Polonii z prezesem IPN.


Wcześniej w Royal Canadian Military Institute w Toronto, instytucji specjalizującej się w badaniach nad wojskowością, Nawrocki otworzył wystawę „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”.


„Oczywiście taką wystawę dla zagranicznego odbiorcy przygotowuje się diametralnie inaczej. Jeśli widz jest zainteresowany historią, to przecież raczej własnego kraju, więc trzeba łączyć wątki polskie i – jak w tym przypadku – kanadyjskie. Stąd np. na wystawie postać Johna Kenta, który był pilotem w dywizjonie 303. Otwieraliśmy tę wystawę m.in. w USA, w krajach Azji, w RPA i zauważyliśmy, że takie podejście sprawia, iż rośnie zainteresowanie” - powiedział Nawrocki w środę w rozmowie z PAP.


Kent, nazywany przez kolegów z dywizjonu 303 „Kentski”, był kanadyjskim pilotem, który w sierpniu 1940 r. dołączył do nowo utworzonego dywizjonu.


„Odbiorca kanadyjski, taki, którego spotkaliśmy w Royal Canadian Military Institute, będzie zainteresowany udziałem żołnierzy kanadyjskich w II wojnie światowej. Przydatne więc zawsze są analizy literatury, prasy, dzięki temu można tworzyć wspólną opowieść” - podkreślił Nawrocki, zwracając uwagę, że np. to właśnie w Kanadzie można zwiedzić okręt partnerski ORP Błyskawica, czyli HMCS Haida.


To kanadyjski niszczyciel, który po wycofaniu ze służby w 1963 r. jest obecnie zacumowany w Hamilton. Kanadyjski i polski okręt wchodziły w czasie II wojny światowej w skład brytyjskiej 10 flotylli niszczycieli.


Nawrocki podkreślił, że w krajach imigranckich, takich jak Kanada, obecność Polonii może właśnie być podstawą do tworzenia narracji o wspólnych losach, zrozumiałej także dla osób o odmiennej od polskiej tradycji historycznej. „Pomaga nam historiografia, staramy się też wykreować napięcie emocjonalne u widzów. Wspólnota losów to coś, co może zainteresować odbiorcę, niezależnie od tego, czy jest polskiego pochodzenia czy nie” - dodał.


Zwrócił też uwagę na konieczność przygotowywania zupełnie innej formuły edukacyjnej dla młodych ludzi, którzy nie przyjdą oglądać zdjęć. „Robiliśmy wspólne badania z Uniwersytetem Rzeszowskim, młodzi ludzie czekają na ofertę edukacyjną w wirtualnej rzeczywistości. Stąd na przykład „Gra szyfrów”, zbudowana na opowieści o pracy polskich kryptografów podczas wojny polsko- bolszewickiej 1920 r. Myślę jednocześnie, że taka gra i jednocześnie porcja wiedzy może trafić do każdego zainteresowanego szyframi” - podkreślił szef IPN.


Podczas spotkania z prezesem Nawrockim uczestnicy rozmowy zadawali pytania zarówno o reparacje od Niemiec, jak i o naukę historii. Jak poinformowała konsul generalna RP Małgorzata Pszczółkowska, konsulat w Toronto wspólnie z IPN przygotowuje kolejne projekty historyczne w ramach „Przystanku Historia”, a także digitalizację archiwów organizacji polonijnych.


Z Toronto Anna Lach(PAP)


lach/ mal/


Kraj i świat

2023-05-30, godz. 22:50 USA/ Biały Dom: Nie popieramy ataków wewnątrz Rosji Wciąż zbieramy informacje na temat uderzenia dronów na Moskwę, ale co do zasady nie popieramy ataków wewnątrz Rosji - powiedziała we wtorek rzeczniczka… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Francja/ Komisja śledcza: personel więzienia w Arles dopuścił się poważnych zaniedbań w sprawie zabójstwa przez… Parlamentarna komisja śledcza wskazała we wtorek na „poważne niedociągnięcia, których dopuścił się personel więzienia w Arles w sprawie zabójstwa… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Ukraina/ Szef MSZ przedstawia trzy kroki do sukcesu szczytu NATO w Wilnie Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba we wtorek poinformował, że zwrócił się do szefów dyplomacji 31 państw NATO przed ich środowym spotkaniem… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Liga Narodów siatkarek - Polska - Kanada 3:2 (opis) Polskie siatkarki pokonały w tureckiej Antalyi Kanadę 3:2 (20:25, 25:23, 20:25, 25:23, 15:13) w pierwszym meczu Ligi Narodów. W czwartek w kolejnym spotkaniu… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-05-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-05-30 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-05-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-05-30 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2023-05-30, godz. 22:30 Halicki: w środę w PE debata nt. polskiej ustawy o specjalnej komisji do zbadania wpływów Rosji; Kloc: europosłowie… Cztery grupy w Parlamencie Europejskim - Europejska Partia Ludowa, Socjaliści i Demokraci, Odnowić Europę i Zieloni - porozumiały się we wtorek w sprawie… » więcej 2023-05-30, godz. 22:30 Chiny/ Starcia z policją w muzułmańskim mieście w obronie meczetu W zamieszkanym w większości przez muzułmanów mieście Nagu w południowo-zachodnich Chinach doszło do starć protestujących z policją w związku z planowanym… » więcej 2023-05-30, godz. 22:20 Piłkarskie ME do lat 17 - Francuzi zmierzą się z Niemcami w finale Piłkarze reprezentacji Francji do lat 17 wygrali z Hiszpanią 3:1 (0:0) w półfinale rozgrywanych na Węgrzech mistrzostw Europy. W piątkowym finale zmierzą… » więcej 2023-05-30, godz. 22:20 Niemcy/ Berlin rozbudowuje centrum dla ukraińskich uchodźców na terenie dawnego lotniska Tegel Berlińskie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy na terenie dawnego lotniska Tegel ma zostać rozbudowane. Powstanie między innymi więcej obiektów edukacyjnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »