Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-29, 21:00 Autor: PAP

Lwowska Galeria Sztuki laureatem XXIV Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

Nasza historyczna i kulturowa spuścizna kraju - czy żydowska, czy polska, czy ukraińska, jest naszą i na tym chcemy budować – powiedział podczas środowej gali na Zamku Królewskim w Warszawie laureat wyróżnienia Taras Wozniak, dyrektor Lwowskiej Galerii im. Borysa Woźnickiego.

Kapituła XXIV Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora uzasadniając wyróżnienie Lwowskiej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego podkreśliła, że jej pracownicy są zaangażowani w „budowanie tożsamości Lwowa jako miasta otwartego i silnie związanego z polskim dziedzictwem, będącego jednocześnie splotem wielu innych kultur: ruskiej, ormiańskiej, żydowskiej, niemieckiej”. Przypomniano także, iż Lwowska Galeria Sztuki jest jedną z najważniejszych ukraińskich instytucji kulturalnych współpracujących od wielu lat z polskimi muzeami. „Współpraca ta obejmuje przede wszystkim badania nad sztuką oraz konserwację dzieł sztuki. Kluczowym tematem badań jest historia malarstwa polskiego XIX i XX wieku. Częścią bowiem kolekcji Lwowskiej Galerii Sztuki jest zbiór malarstwa polskiego od XVI wieku po rok 1939. Wśród liczącego kilkaset dzieł sztuki zbioru znajdują się arcydzieła najwybitniejszych polskich malarzy, jak: Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Juliusza Kossaka, Artura Grottgera, Henryka Rodakowskiego, Józefa Brandta, Aleksandra Gierymskiego, Olgi Boznańskiej, Stanisława Wyspiańskiego i wielu, wielu innych” – czytamy w uzasadnieniu.


„Ta nagroda daje możliwość zastanowienia się, dlaczego tak uporczywie pracujemy. Przedmiotem naszej pracy, jest zachowanie naszej tożsamości, w tym zabytków. My już dawno przeszliśmy od niekonstruktywnej logiki +albo, albo+ czyli albo ukraińskie, albo polskie. Dla nas dziedzictwo jest wspólne - i ukraińskie, i polskie. Nasza historyczna i kulturowa spuścizna Kraju - czy żydowska, czy polska, czy ukraińska, jest naszą i na tym chcemy budować” – powiedział dyrektor Taras Wozniak.


Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga od 1999 roku za wybitne osiągnięcia mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego, a w szczególności za działalność muzealną i konserwatorską oraz pracę na rzecz gromadzenia pamiątek polskiej kultury. W przeszłości nagrodę tę otrzymali m.in. Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Anda Rottenberg, brytyjski historyk prof. Norman Davies, Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda, prof. Leon Tarasewicz i dr Vydas Dolinskas, dyrektor Muzeum Narodowego - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie.


Wyróżniano również ważne inicjatywy na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. W 2014 r. nagrodę otrzymał Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, który od 1990 r. sprawuje opiekę nad najstarszą polską nekropolią w Wilnie. W 2019 r. laureatem został ks. bp Waldemar Pytel, uhonorowany za ponad trzydziestoletni wysiłek na rzecz ocalenia, rewitalizacji i przywrócenia świetności kwartałowi luterańskiemu wraz z Kościołem Pokoju w Świdnicy, wpisanym w 2001 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Nagroda została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.(PAP)


Autor: Michał Szukała


szuk/ pat/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 13:40 Dwóch izraelskich żołnierzy zginęło w strzelaninie na granicy z Egiptem Siły Obronne Izraela (IDF) przekazały w sobotę, że dwóch żołnierzy zginęło w wyniku wymiany ognia nieopodal granicy izraelsko-egipskiej. Dodały, że… » więcej 2023-06-03, godz. 13:40 Bielsko-Biała/ Fiat 126, popularny maluch, świętuje pięćdziesiątkę Fiat 126, popularny maluch, świętował w sobotę w Bielsku-Białej, gdzie przez wiele lat powstawał, swoje 50. urodziny. W zlocie uczestniczyło ponad 250 aut… » więcej 2023-06-03, godz. 13:30 Sejm/ Odbyła się konferencja poświęcona dorobkowi rządu premiera Jana Olszewskiego W przededniu rocznicy wotum nieufności dla rządu premiera Jana Olszewskiego w Sejmie odbyła konferencja poświęcona dorobkowi jego gabinetu. 'Głównym zadaniem… » więcej 2023-06-03, godz. 13:30 Dolnośląskie/ Radni sejmiku nie odwołali zarządu województwa Na specjalnej sesji radni sejmiku dolnośląskiego głosowali nad uchwałą o odwołaniu zarządu województwa. To efekt nieudzielenia absolutorium za wykonanie… » więcej 2023-06-03, godz. 13:30 Belgia/ Mężczyzna strzelał z karabinu Kałasznikowa przed barem w Charleroi Chwile grozy przeżyli klienci baru w Charleroi niedaleko Brukseli, gdy około godziny 3 w nocy z piątku na sobotę nieznany sprawca zaczął strzelać z karabinu… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 Gdynia/ Wyłoniono laureatów Nagrody im. Macieja Płażyńskiego 2023 Laureatami 12. edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii zostali dziennikarze i redakcje z Izraela, Polski i Szwecji… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 J.Kaczyński: Via Carpatia to poważny element rozwoju regionu (krótka) Via Carpatia to poważny element rozwoju regionu; mimo różnych przeszkód od nas niezależnych, w 2026 r. ta trasa będzie; warto mówić o tym kto to zrobił… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 Ukraina/ MSZ odpowiada na propozycję "pokojową" Indonezji: Rosja ma opuścić okupowane terytoria Rosja powinna opuścić okupowane terytoria - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, odpowiadając na ogłoszoną przez ministra obrony Indonezji… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 Rzecznik SRK o zapadlisku w Trzebini: teren był prywatny, więc nie było zakazu wstępu Teren kortów tenisowych w Trzebini, gdzie zapadła się ziemia, był prywatny, dlatego nie wprowadzono tam zakazu wstępu. Był to jednak obszar, który na mapach… » więcej 2023-06-03, godz. 13:10 Skoczkini w dal Matuszewicz: uciekliśmy z toruńskiego stadionu, bo szkoda zdrowia Halowa mistrzyni Polski w skoku w dal Anna Matuszewicz przyznała, że dawno uciekli z trenerem z toruńskiego stadionu, bo bieżnia jest tam taka, że 'szkoda… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »