Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-29, 20:30 Autor: PAP

Rosja/ Niezależne media: prokuratura zażądała kary 7 lat więzienia dla emeryta za antywojenne komentarze w sieciach społecznościowych

Prokuratura w Moskwie zażądała kary 7 lat pozbawienia wolności dla 62-letniego emeryta Michaiła Simonowa, który jakoby rozpowszechniał w sieciach społecznościowych "fałszywe informacje" na temat armii. Mężczyzna opublikował tam dwa krytyczne komentarze na temat ostrzałów Mariupola i Kijowa - powiadomiły w środę niezależne rosyjskie media.

Simonow zamieścił swoje komentarze w ubiegłym roku. "Śpiewamy pieśni na (antenie) Pierwszego Programu (telewizji), zabijając w tym samym czasie kobiety i dzieci. My, Rosja, staliśmy się bezbożnikami. Boże, wybacz nam!" - napisał emeryt, odnosząc się do ataków rosyjskich sił powietrznych na Teatr Dramatyczny w Mariupolu, pod którego gruzami zginęło kilkaset osób, a także na cele cywilne w Kijowie.


"Rosyjscy piloci bombardują dzieci" - dodał 62-latek w kolejnym komentarzu - poinformowała niezależna telewizja Nastojaszczeje Wriemia za portalem Mediazona i kanałem Sota na Telegramie.


Emeryta zatrzymano w Moskwie 9 listopada 2022 roku. Simonow, który - według kanału Sota - "słabo słyszy i z trudem się porozumiewa", częściowo przyznał się do zarzucanych mu czynów. Mężczyzna zeznał, że "ślepo wierzył" zagranicznym mediom, co wprowadziło go w błąd i skłoniło do opublikowania krytycznych komentarzy. W ocenie prokuratury 62-latek miał jednak działać z rozmysłem, motywowany "nienawiścią wobec władz".


Jedna z kobiet uczestniczących w procesie w charakterze świadka nie potrafiła sobie przypomnieć ani dokładnej treści komentarzy Simonowa, ani dnia, w którym złożyła na niego donos - czytamy na portalu telewizji Nastojaszczeje Wriemia.


Rosyjscy opozycjoniści i zachodni obserwatorzy podkreślają, że drakońskie kary wprowadzone w Rosji po inwazji na Ukrainę, rozpoczętej w lutym 2022 roku, coraz bardziej przypominają represje z czasów stalinowskich. Taki pogląd wyraził np. na początku marca Peter Stano, rzecznik wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych Josepa Borrella.


W pierwszych dniach marca 13-letnia Masza Moskalowa trafiła do ośrodka opiekuńczego za narysowanie w szkole antywojennego obrazka, a jej ojca, jedynego opiekuna dziecka, umieszczono w areszcie domowym z zarzutem "dyskredytacji armii". We wtorek skazano go na dwa lata więzienia.


Również w marcu Wasilij Bolszakow, mieszkaniec miejscowości Kasimow w obwodzie riazańskim, został aresztowany za opublikowanie w internecie dowcipu nawiązującego do inwazji Kremla na Ukrainę. Mężczyźnie grozi kara co najmniej trzech lat pozbawienia wolności. (PAP)


szm/ mms/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 13:50 Ukraina/ MSW: w obwodzie chersońskim ewakuowano 2412 osób, w mikołajowskim - 825; zginęło pięć osób W obwodzie chersońskim i mikołajowskim władze walczą ze skutkami powodzi, spowodowanej przez wysadzenie przez Rosjan zapory na Dnieprze. W obwodzie chersońskim… » więcej 2023-06-09, godz. 13:50 Warszawa/ W akcji Rowerowy Maj uczestniczyło 100 tys. dzieci z 441 warszawskich szkół i przedszkoli W tegorocznej edycja kampanii Rowerowy Maj w Warszawie uczestniczyło 100 tys. dzieci z 441 warszawskich szkół podstawowych i przedszkoli - poinformował w piątek… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 Ziobro: jeśli PiS poprze rozwiązania prezydenta dot. komisji ds. badania wpływów rosyjskich, nie będziemy z tego powodu… Jeśli PiS zdecyduje się poprzeć rozwiązania prezydenta dot. powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich, to będziemy brali to poważnie pod uwagę… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 LN siatkarek - jedna zmiana w składzie na turniej w Hong Kongu Trener reprezentacji siatkarek Stefano Lavarini ogłosił skład na kolejny turniej Ligi Narodów, który w dniach 13-18 czerwca odbędzie się w Hong Kongu. W… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 French Open - Świątek i Muchova w statystyce (dokumentacja) Sobotni finał French Open będzie trzecim pojedynkiem Igi Świątek z Karoliną Muchovą. Zarówno w 2019 roku w turnieju WTA, jak i rok później w imprezie… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 Kujawsko-pomorskie/ Wybuch i wyciek gazu z rurociągu w Ludkowie k. Inowrocławia Do wybuchu i wycieku gazu z rurociągu wysokiego ciśnienia doszło w Ludkowie k. Inowrocławia (Kujawsko-Pomorskie). Na miejscu jest dwanaście zastępów straży… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 SG: służbowy samochód obrzucony kamieniami i cegłami przez migrantów Grupa ponad 20 cudzoziemców na granicy polsko-białoruskiej zaatakowała funkcjonariuszy Straży Granicznej. Kamieniami i cegłami obrzucony został służbowy… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 Do Sejmu wpłynął projekt, który zakłada m.in. zaprzestanie wygaszania emerytur pomostowych Do Sejmu wpłynął projekt PiS, który zakłada m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych, ochronę działaczy związkowych w sprawach z… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 CIS: Komunikat ws. wyznaczenia terminu na zgłaszanie kandydatur na członka Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania… Centrum Informacyjne Sejmu informuje: Komunikat ws. wyznaczenia terminu na zgłaszanie kandydatur na członka Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu… » więcej 2023-06-09, godz. 13:30 A. Mularczyk: wszyscy deputowani Bundestagu otrzymali list wraz raportem o polskich stratach wojennych Do wszystkich deputowanych w Bundestagu został dostarczony list wraz raportem o polskich stratach wojennych w latach 1939-45; niebawem raport trafi do deputowanych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »