Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-29, 18:00 Autor: PAP

Ukraina/ Mieszkanka Kijowa: „nie bardzo wierzę w to, że uda się szybko wygonić Patriarchat Moskiewski z Ukrainy”

Zgodnie z decyzją ukraińskiego rządu do środy Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego miała opuścić dolną Ławrę Peczerską w Kijowie. „Nie bardzo wierzę w to, że Patriarchat Moskiewski uda się szybko wygonić z Ukrainy” - mówi PAP mieszkająca w Kijowie Alina.

Decyzję rządu w sprawie Ławry Peczerskiej ogłosił na początku marca minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko.


Mieszkańcy Peczerska – dzielnicy w centrum Kijowa, gdzie znajduje się ławra – przewidywali, że w środę w jej okolicy dojdzie do przepychanek i starć.


„Mieszkam w kamienicy naprzeciwko ławry – mówi PAP 50-letnia Hanna - i, prawdę powiedziawszy, myślałam, że dzisiaj będzie mi ciężko dotrzeć do pracy, gdyż przewidywałam, że w okolicy mego domu dojdzie do zamieszek. Na szczęście się myliłam”.


Kobieta relacjonuje: „owszem, dziś w okolicy rano było dość dużo wiernych”, którzy przyszli na poranną mszę, lecz ich liczba nie była większa niż zwykle. „Oglądając filmiki na TikToku, na których widać było, jak z pomieszczeń dolnej ławry wynoszone są obrazy, meble, grzejniki i nawet drzwi, myślałam, że Patriarchat Moskiewski wyprowadza się na dobre. Dzisiaj już jednak widziałam w mediach komentarze świadczące o tym, że opuszczać terenu kompleksu ławry nie zamierzają. I tak naprawdę nie wiem, co o tym sądzić” – dodaje Hanna.


Ołeksij, który jest kierowcą trolejbusu kursującego w pobliżu ławry, spodziewał się korków i większej liczby pasażerów udających się do ławry. „Problemy z jazdą w środę były, ale spowodowane pogodą, ponieważ we wtorek po południu w Kijowie zaczęła się śnieżyca z mocnym wiatrem, wskutek którego na linię elektryczną spadło drzewo i ją przecięło” – mówi Ołeksij.


Dookoła Ławry Peczerskiej, wbrew oczekiwaniom, nie było dużo ludzi. Niemniej pojawiło się kilka osób z plakatami, na których widniały słowa o odpowiedzialności tej cerkwi za wojnę na Ukrainie.


Spotkana na przystanku w pobliżu jednego z wejść do ławry 30-letnia Alina powiedziała w rozmowie z PAP, że ma nadzieję, iż Patriarchat Moskiewski zniknie z Ukrainy raz na zawsze. Jednak Alina nie bardzo wierzy w to, że „tak szybko uda się ich wygonić z ukraińskiej ziemi, ponieważ nawet wśród kijowian można spotkać ich sprzymierzeńców.”


Mnisi Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego mieli opuścić najważniejszy kompleks prawosławnych świątyń Ukrainy w środę, w związku z wygaśnięciem umowy o jego dzierżawie. Ławra Peczerska jest muzeum państwowym i decyzje w sprawie jego wykorzystywania podejmuje państwo.


Od lat 90. XX wieku, wraz z podziałami wewnątrz prawosławia ukraińskiego, kwestionowano udostępnienie Ławry tylko jednemu Kościołowi, podległemu patriarchatowi w Moskwie. Żądania zerwania umów najmu z Ukraińską Cerkwią Prawosławną nasiliły się po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 roku.


Z Kijowa Tatiana Artuszewska (PAP)


ta/ fit/ mms/


arch.


Kraj i świat

2023-05-28, godz. 01:50 Ukraina/ MON: latem otrzymamy szwedzkie działa Archer Szwedzkie wielozadaniowe samobieżne działa artyleryjskie FH77 BW L52 Archer kal. 155 mm trafią na Ukrainę latem - poinformowało na Telegramie ukraińskie… » więcej 2023-05-28, godz. 00:00 Estonia/ Premier Kallas: Potrzebujemy, aby Ukraina została członkiem UE i NATO Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała w sobotę, że aby na Ukrainie zapanował pokój, Rosja musi zostać pokonana i wycofać się poza ukraińską granicę… » więcej 2023-05-28, godz. 00:00 Ekstraklasa piłkarska – Lechia potępiła zachowanie swoich kibiców w Gliwicach Lechia Gdańsk w wieczornym komunikacie stanowczo potępiła zachowanie jej kibiców, którzy - rzucając na boisko race - uniemożliwili dokończenie sobotniego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:40 MME w szermierce - cztery medale Polaków w Budapeszcie Cztery medale - dwa srebrne i dwa brązowe - zdobyli polscy szermierze w zakończonych w sobotę w Budapeszcie młodzieżowych (do lat 23) mistrzostwach Europ… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 W Rimini odbył się specjalny pokaz mody w hołdzie Federico Felliniemu Niezwykły pokaz mody znanej włoskiej projektantki Alberty Ferretti, będący hołdem dla Federico Felliniego, odbył się w Rimini, rodzinnym mieście mistrza… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Liga francuska - Paris Saint-Germain z rekordowym 11. tytułem (opis) Zespół Paris Saint-Germain po raz 11. został piłkarskim mistrzem Francji. Tytuł zapewnił sobie kolejkę przed końcem rozgrywek remisując na wyjeździe… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Piłkarskie ME do lat 17 - Francuzi i Hiszpanie uzupełnili stawkę półfinalistów Francuzi pokonali Anglików 1:0, a Hiszpanie wygrali z Irlandią 3:0 w ćwierćfinałach rozgrywanych na Węgrzech piłkarskich mistrzostw Europy do lat 17. Wcześniej… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Świętokrzyskie/ 20-letni mężczyzna zginął potrącony przez pociąg 20-letni mężczyzna zginął w Starachowicach potrącony przez pociąg. Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają dokładne okoliczności tego tragicznego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Liga francuska - 37. kolejka Wyniki meczów 37. kolejki francuskiej ekstraklasy piłkarskiej: Angers 2 - Himad Abdelli 38, Lilian Rao-Lisoa 90 Troyes 1 - Xavier Chavalerin 13 Clermont 2… » więcej 2023-05-27, godz. 23:00 Cannes 2023/ "Anatomy of a Fall" Justine Triet ze Złotą Palmą (opis) Film 'Anatomy of a Fall' Justine Triet został uhonorowany Złotą Palmą podczas sobotniej gali zamknięcia 76. festiwalu w Cannes. Grand Prix otrzymała brytyjsko-polska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »