Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-29, 17:50 Autor: PAP

Łódź/ Czworaczki urodzone w Centrum Zdrowia Matki Polki mają się dobrze

Czworaczki urodzone 8 tygodni temu w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi mają się na tyle dobrze, że dwoje z nich opuściło w środę szpital. Te, które urodziły się z masą poniżej 1 tys. gramów, pozostaną jeszcze na oddziale neonatologii, ale lekarze bardzo dobrze oceniają ich stan.

Michalina, Aleksander, Tymoteusz i Dominika to czworaczki, które 8 tygodni temu urodziły się w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki. To dziewiąte czworaczki w blisko 35-letniej historii łódzkiej placówki; poprzednie urodziły się dziewięć lat temu.


"Dzieci przyszły na świat w 30. tygodniu ciąży, z masami ciała od 770 do 1120 gramów. Pomimo prowadzonego przez położników przygotowania do porodu, noworodki wykazywały cechy niewydolności oddechowej. Z tego powodu były leczone w oddziale intensywnej terapii. Od ok. 4 tygodni oddychają samodzielnie - poza najmniejszym chłopcem. Michalina i Aleksander, jako pierwsi - w terminie przypuszczalnego porodu - wychodzą ze szpitala. Oboje mają już prawidłową masę ok. 2,5 tys. gramów" - podała prof. Ewa Gulczyńska z Kliniki Neonatologii, Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka ICZMP.


Dodała, że w opiece nad czworaczkami, poza neonatologami i pielęgniarkami neonatologicznymi, brali udział kardiolodzy, neurolodzy, fizjoterapeuci, rehabilitanci, okuliści. "Podobnie jak w przypadku innych wcześniaków jest to opieka wielodyscyplinarna, która będzie kontynuowana. Co nas ogromnie cieszy, to fakt, że dzieci uniknęły klasycznych powikłań wcześniactwa, wychodzą w stanie dobrym. Jedynie najmniejszy chłopiec ma jeszcze cechy niewydolności oddechowej i wymaga delikatnego wsparcia" - zaznaczyła neonatolog.


Zanim dzieci przyszły na świat, ich mamą opiekował się lekarz z Tomaszowa Mazowieckiego. Po zdiagnozowaniu, że ma do czynienia z nietypową ciążą, nawiązał współpracę z położnikami z ICZMP, którzy mają duże doświadczenie w prowadzeniu ciąż wielopłodowych.


"Poród ciąży czworaczej oczywiście musi się zakończyć cięciem cesarskim. Przygotowaliśmy pacjentkę na to, że od pewnego momentu będzie musiała pozostawać pod naszą ścisłą opieką. Na termin porodu wpłynął fakt, że u jednego z maluchów nastąpiło zahamowanie wzrastania - efektem była m.in. jego niska masa urodzeniowa. Oprócz tego mieliśmy trochę problemów z metabolizmem wątroby u mamy dzieci, na pewno nasilonych przez tę specyficzną ciążę" - podkreślił kierownik Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii w ICZMP prof. Mariusz Grzesiak.


Rodzice czworaczków mieszkają na wsi pod Tomaszowem Mazowieckim. Jak mówią, jeszcze przed narodzinami dzieci otrzymali dużo wsparcia nie tylko od własnej rodziny, ale też od lokalnej społeczności wsi Twarda, Karolinów oraz od pracowników Tomaszowskiego Centrum Zdrowia.


"Już na pierwszym badaniu USG widać było cztery serduszka, więc od 6. tygodnia ciąży wiedziałam, że urodzę czworaczki. Był to ogromny szok dla mnie i męża, ale też przerażenie - jak sobie damy radę. Planowaliśmy jedno dziecko, może bliźnięta, bo występowały w naszej rodzinie, ale od razu czworo? Na szczęście wsparcie obiecała rodzina, znajomi i sąsiedzi. Lekarze i pielęgniarki z neonatologii nauczyli nas też, jak pielęgnować dzieci. Myślę, że jesteśmy do tego przygotowani i nie możemy się doczekać chwili, gdy będziemy mogli zabrać do domu pozostałe dzieci" - powiedziała Iga Żubert, mama czworaczków.


Z kolei tata Dominik Żubert przyznał, że przygotowany dla niemowląt pokój z czterema łóżeczkami bardzo przypomina teraz salę szpitalną. Rodzice zadbali o odpowiednie wyposażenie, ale wiele zakupów jeszcze przed nimi, bo maluchy będą potrzebowały m.in. wózków, fotelików i wielu innych rzeczy. Niezbędne będą też częste podróże do Łodzi, bo jako wcześniaki dzieci będą pozostawać pod specjalną opieką specjalistów.


Zdaniem prof. Gulczyńskiej państwo Żubertowie są bardzo dobrze przygotowani do przejęcia opieki nad czworaczkami, ponieważ przez cały czas ich przebywania dzieci w szpitalu spędzali z nimi bardzo dużo czasu, korzystając z wiedzy przekazywanej nie tylko przez lekarzy i pielęgniarki, ale również przez fizjoterapeutów czy neurologopedów.


"Trzeba jednak powiedzieć, że każda forma pomocy na pewno będzie dla rodziców czworaczków przydatna, bo nawet jeśli teraz wszystko mają, opieka nad dziećmi i częste dojazdy do specjalistów będą kosztowne" - dodała neonatolog.(PAP)


Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska


agm/ mhr/


Kraj i świat

2023-05-28, godz. 01:50 Ukraina/ MON: latem otrzymamy szwedzkie działa Archer Szwedzkie wielozadaniowe samobieżne działa artyleryjskie FH77 BW L52 Archer kal. 155 mm trafią na Ukrainę latem - poinformowało na Telegramie ukraińskie… » więcej 2023-05-28, godz. 00:00 Estonia/ Premier Kallas: Potrzebujemy, aby Ukraina została członkiem UE i NATO Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała w sobotę, że aby na Ukrainie zapanował pokój, Rosja musi zostać pokonana i wycofać się poza ukraińską granicę… » więcej 2023-05-28, godz. 00:00 Ekstraklasa piłkarska – Lechia potępiła zachowanie swoich kibiców w Gliwicach Lechia Gdańsk w wieczornym komunikacie stanowczo potępiła zachowanie jej kibiców, którzy - rzucając na boisko race - uniemożliwili dokończenie sobotniego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:40 MME w szermierce - cztery medale Polaków w Budapeszcie Cztery medale - dwa srebrne i dwa brązowe - zdobyli polscy szermierze w zakończonych w sobotę w Budapeszcie młodzieżowych (do lat 23) mistrzostwach Europ… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 W Rimini odbył się specjalny pokaz mody w hołdzie Federico Felliniemu Niezwykły pokaz mody znanej włoskiej projektantki Alberty Ferretti, będący hołdem dla Federico Felliniego, odbył się w Rimini, rodzinnym mieście mistrza… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Liga francuska - Paris Saint-Germain z rekordowym 11. tytułem (opis) Zespół Paris Saint-Germain po raz 11. został piłkarskim mistrzem Francji. Tytuł zapewnił sobie kolejkę przed końcem rozgrywek remisując na wyjeździe… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Piłkarskie ME do lat 17 - Francuzi i Hiszpanie uzupełnili stawkę półfinalistów Francuzi pokonali Anglików 1:0, a Hiszpanie wygrali z Irlandią 3:0 w ćwierćfinałach rozgrywanych na Węgrzech piłkarskich mistrzostw Europy do lat 17. Wcześniej… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Świętokrzyskie/ 20-letni mężczyzna zginął potrącony przez pociąg 20-letni mężczyzna zginął w Starachowicach potrącony przez pociąg. Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają dokładne okoliczności tego tragicznego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Liga francuska - 37. kolejka Wyniki meczów 37. kolejki francuskiej ekstraklasy piłkarskiej: Angers 2 - Himad Abdelli 38, Lilian Rao-Lisoa 90 Troyes 1 - Xavier Chavalerin 13 Clermont 2… » więcej 2023-05-27, godz. 23:00 Cannes 2023/ "Anatomy of a Fall" Justine Triet ze Złotą Palmą (opis) Film 'Anatomy of a Fall' Justine Triet został uhonorowany Złotą Palmą podczas sobotniej gali zamknięcia 76. festiwalu w Cannes. Grand Prix otrzymała brytyjsko-polska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »