Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-29, 17:20 Autor: PAP

Śląskie/ Operator wąskotorówki przebuduje przystanek w Tarnowskich Górach

Operator kolejki wąskotorowej z Bytomia do Miasteczka Śląskiego, Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (SGKW), przebuduje w Tarnowskich Górach mijankę na swojej linii oraz zbuduje na nowo tamtejszy peron. Inwestycję umożliwia dotacja tarnogórskiego samorządu.

Jak już wcześniej informowali przedstawiciele SGKW, wśród planowanych na ten rok inwestycji związanych z infrastrukturą kolejki planowana jest przebudowa stacji w Miasteczku Śląskim wraz z budową centrum przesiadkowego przy odbudowywanej linii normalnotorowej Tarnowskie Góry - Zawiercie.


Teraz SGKW podało, że dzięki dotacji tarnogórskiego samorządu możliwa będzie też przebudowa przystanku wąskotorówki w Tarnowskich Górach.


„300 tys. złotych dotacji dla SGKW. W konkursie z zakresu turystyki i krajoznawstwa pn. +Obiekty postindustrialne 2023+ całość miejskich pieniędzy przyznano operatorowi bytomsko-tarnogórsko-miasteczkowskiej wąskotorówki na rewitalizację infrastruktury na terenie miasta Gwarków” – poinformowało Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.


„Dzięki dotacji przebudujemy m.in. mijankę w pobliżu ul. Bytomskiej oraz zbudujemy na nowo peron i przystanek w centrum miasta” – zapowiedział cytowany w informacji SGKW jego prezes Kamil Czarnecki.


Stowarzyszenie przypomniało, że w ub. roku w podobnym konkursie wąskotorówka otrzymała od samorządu Tarnowskich Gór 200 tys. zł na remonty torowisk; wyremontowano przeszło 300 m toru pamietającego lata 70. ub. wieku. W tegorocznym konkursie miasta na przedsięwzięcia turystyczne na letnie przejazdy parowozu miasto przyznało natomiast 18 tys. zł.


Aby budować jak najszerszą ofertę, SGKW – przy współpracy lokalnych samorządowców i zaangażowaniu firm i instytucji (również państwowych) - dba o tabor i zaplecze oraz stara się utrzymać w jak najlepszym stanie torowisko.


Również Bytom wspiera SGKW dotacjami, inwestuje w tabor i infrastrukturę oraz współfinansuje przewozy dzieci i młodzieży. W ub. roku dzięki środkom Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego udało się wyremontować kolejne 550 m toru w tym mieście.


Jednym z najważniejszych wydarzeń w SGKW w ub. roku było przywrócenie do ruchu 70-letniego parowozu wąskotorowego Ryś - dzięki wsparciu władz Bytomia, Fundacji Orlen, SGKW, przeszło 200 indywidualnych darczyńców w internetowej składce oraz kilku górnośląskich firm. Ryś poprowadził 118 z 328 ubiegłorocznych pociągów SGKW.


Oprócz samorządów wąskotorówkę wsparło wiele firm. Największymi darczyńcami były PKP Polskie Linie Kolejowe, które przekazały kilkadziesiąt ton szyn kolejowych i elementów mocujących, oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która podarowała kilkanaście unikatowych przemysłowych wagonów, kilka kopalnianych lokomotyw oraz kilometr toru.


W 2022 r. pociągi SGKW kursowały od końca stycznia do drugiej połowy października. W tym czasie wąskotorówka przewiozła ok. 20 tys. podróżnych, jej pociągi pokonały ok. 5,5 tys. km, było także 41 dni kiedy kursował parowóz Ryś. Obecnie pociągi nie kursują ze względu na remonty torów i budowę tunelu pieszo–rowerowego na ul. Częstochowskiej w Tarnowskich Górach.


Górnośląskie Koleje Wąskotorowe powstały w 1853 r. To najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie. Przez ponad 140 lat służyła przemysłowi, przewożąc węgiel, rudy metali czy kamień. Gęsta sieć wąskich torów o rozstawie 785 mm łącząca większość górnośląskich hut i kopalń rozciągała się od Raciborza na południowym zachodzie po Szopienice na wschodzie oraz Bibielę na północy. (PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ mk/


Kraj i świat

2023-05-30, godz. 15:20 Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz wezmą udział w marszu 4 czerwca (opis) Lider Polski 2050 Szymon Hołownia i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezmą udział w organizowanym 4 czerwca marszu, do udziału w którym wezwał szef PO… » więcej 2023-05-30, godz. 15:20 Austria/ Trzech pacjentów zginęło w pożarze szpitala w Moedling Trzech pacjentów zginęło w pożarze, który miał miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek w szpitalu państwowym w Moedling (Dolna Austria) - poinformował… » więcej 2023-05-30, godz. 15:20 Priyanka Chopra Jonas oskarża reżysera z Bollywood o karygodne zachowanie na planie filmu Dziś podbija Hollywood, ale swoją karierę zaczęła na planach bollywoodzkich filmów, w których zatrudniono ją po tym, jak zdobyła tytuł Miss Świata… » więcej 2023-05-30, godz. 15:20 CBOS: 30 proc. zwolenników rządu; 46 proc. - przeciwników 30 proc. ankietowanych uważa się za zwolenników obecnego rządu, zaś 46 proc. za jego przeciwników; 32 proc. respondentów jest zadowolonych z tego, że na… » więcej 2023-05-30, godz. 15:20 Podkarpackie/ Odpowie za przekroczenie prędkości i śmiertelne potrącenie 10-letniej rowerzystki 36-letni Bartłomiej K. odpowie za to, że przekroczył prędkość o 12 km/h i potrącił 10-letnią rowerzystkę, która zajechała mu drogę. Dziewczynka w… » więcej 2023-05-30, godz. 15:10 USA/ Od 35 do 75 proc. kalifornijskich plaż zniknie do końca stulecia Od 35 do 75 proc. kalifornijskich plaż zniknie do końca stulecia - ostrzegają badacze Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS). Najbardziej narażone na… » więcej 2023-05-30, godz. 15:10 Podlaskie/ 1,5 mln zł z PFRON-u na dostosowanie budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami Blisko 1,5 mln zł dofinansowania na dostosowanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych otrzymają podlaskie samorządy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji… » więcej 2023-05-30, godz. 15:10 Poznań/ Prof. Andrzej Bogusław Legocki doktorem honorowym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Biochemik, były prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Bogusław Legocki otrzymał we wtorek dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza… » więcej 2023-05-30, godz. 15:00 UE/ Ambasador RP: w Brukseli jeden z komisarzy przekazywał nieprawdziwe informacje, że ustawa o komisji nie przewiduje… W Brukseli jeden z unijnych komisarzy przekazywał mediom nieprawdziwe informacje, że ustawa o komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie przewiduje odwołania… » więcej 2023-05-30, godz. 15:00 MSWiA: nowy zakaz uszczelni sankcje nałożone na rosyjskich i białoruskich przewoźników Nowy zakaz na granicy z Białorusią to odpowiedź na postulaty uszczelnienia ograniczeń nałożonych na rosyjskich i białoruskich przewoźników, którzy wykorzystywali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »