Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-29, 07:40 Autor: PAP

KGP: do końca roku zostaną dostarczone cztery nowe śmigłowce

Komenda Główna Policji podpisała umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na dofinansowanie zakupu czterech śmigłowców Bell-407GXi. Nowe śmigłowce mają zostać dostarczone do końca tego roku - poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Umowa na cztery nowe śmigłowce pomiędzy Centrum Unijnych Projektów Transportowych a Komendą Główną Policji została podpisana 24 marca. "Nowe śmigłowce mają zostać dostarczone do końca tego roku, tym samym policyjne lotnictwo dysponować będzie siedmioma lekkimi maszynami wielozadaniowymi tego typu, które pozwolą m.in. na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym" - wyjaśnił inspektor Mariusz Ciarka.


"Obecnie Lotnictwo Policji eksploatuje 12 maszyn, w tym: dwa śmigłowce typu Mi-8, dwa - W-3 +Sokół+, dwa Belle-206B-III Jet Ranger, trzy śmigłowce S-70i Black Hawk oraz trzy Belle-407GXi. Te ostatnie to lekkie śmigłowce wielozadaniowe, patrolowo-obserwacyjne umożliwiające zabranie na pokład załogi składającej się z: jednego lub dwóch pilotów, operatora SOL/mechanika oraz do czterech pasażerów" - tłumaczył.


Rzecznik KGP wskazał, że policyjne śmigłowce wykorzystywane są do zabezpieczenia imprez masowych, poszukiwań osób zaginionych czy pościgów za sprawcami przestępstw. "Umożliwiają wykonywanie operacji lotniczych zarówno w dzień, jak i w nocy, w tym przy wykorzystaniu gogli noktowizyjnych NVG. Prędkość przelotowa, jaką mogą osiągnąć to 216 km/h, a zasięg - ok. 600 km" - podał.


Cztery nowe śmigłowce zostaną kupione w ramach projektu "Bezpiecznej na drogach – lotniczy nadzór nad ruchem drogowym", który współfinansowany jest przez Unię Europejską. "Maszyny tego typu rozlokowane docelowo w różnych jednostkach umożliwią nadzór nad ruchem drogowym w dowolnym miejscu w kraju, a tym samym poprawią bezpieczeństwo ruchu drogowego" - zaznaczył.


Dodał, że śmigłowce wyposażone będą w systemy obserwacji lotniczej z radiową transmisją obrazu. "Wykorzystywane będą m.in. do monitorowania i nadzorowania ruchu drogowego na głównych ciągach komunikacyjnych kraju oraz granicach dużych aglomeracji miejskich, koordynowania działań związanych z nielegalnymi wyścigami i przejawami +piractwa drogowego+, sporządzania dokumentacji wizyjnej z miejsc katastrof, wypadków komunikacyjnych i innych zdarzeń czy prowadzenia i koordynacji działań pościgowych za sprawcami wypadków drogowych oraz innych przestępstw o charakterze kryminalnym" - wyliczył rzecznik KGP. (PAP)


autor: Bartłomiej Figaj


bf/ akub/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 14:10 Wrocław/ Blisko 27 tys. nastolatków zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV w ramach miejskiego programu Blisko 27 tys. nastolatków zostało zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV w ramach trwającego od 12 lat miejskiego programu darmowych szczepień. Tym samym osiągnięto… » więcej 2023-06-09, godz. 14:10 MS: Weto Ministra Sprawiedliwości wobec przywilejów LGBT w Unii Europejskiej (komunikat) Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Weto Ministra Sprawiedliwości wobec przywilejów LGBT w Unii Europejskiej Na polecenie Ministra Sprawiedliwości… » więcej 2023-06-09, godz. 14:10 IMGW ostrzega przed burzami z gradem na południu kraju i upałami w Wielkopolsce Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przez burzami z gradem na południu kraju. Z kolei z upałem muszą się zmagać… » więcej 2023-06-09, godz. 14:10 Rząd: wydatki budżetu państwa w 2023 r. wyniosą 693,4 mld zł Dochody budżetu państwa według projektu nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2023 wyniosą 601,4 mld zł, a wydatki 693,4 mld zł - podało CIR w piątkowym… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 Podkarpackie/ Koniec akcji na stacji paliw w Ropczycach, gdzie doszło do wycieku gazu Zakończyło się przepompowywanie gazu ze stacji paliw Lotos przy ul. Mickiewicza w Ropczycach. Lokatorzy sąsiednich budynków mogą już wrócić do swoich… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 Projekt: zerowa stawka VAT na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie przedłużona do końca 2023 r. Do końca 2023 r. ma zostać przedłużona stawka 0 proc. dla wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą się okazać niezbędne do wsparcia pokrzywdzonych w… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 RPO pisze do ministra sportu ws. działań eliminujących mobbing w środowisku sportowym Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił do Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka z prośbą o informacje nt. działań podjętych przez… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 Prognoza pogody na 10 czerwca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, północna Europa będzie w zasięgu wyżu znad Skandynawii. Zachodnia części kontynentu znajdzie się… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 Ukraina/ Rzecznik sił powietrznych: Rosjanie ostrzelali Ukrainę rakietami z symulowanym ładunkiem nuklearnym W nocy z czwartku na piątek Rosjanie ostrzelali Ukrainę rakietami z symulowanym ładunkiem nuklearnym - powiedział rzecznik ukraińskiego dowództwa sił powietrznych… » więcej 2023-06-09, godz. 13:50 Ukraina/ MSW: w obwodzie chersońskim ewakuowano 2412 osób, w mikołajowskim - 825; zginęło pięć osób W obwodzie chersońskim i mikołajowskim władze walczą ze skutkami powodzi, spowodowanej przez wysadzenie przez Rosjan zapory na Dnieprze. W obwodzie chersońskim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »