Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-29, 06:00 Autor: PAP

170 lat temu zaświeciła pierwsza na świecie lampa naftowa

Wieczorem 30 marca 1853 r. Ignacy Łukasiewicz zapalił pierwszą na świecie lampę naftową swojej konstrukcji. „Wynalezienie lampy naftowej było przełomowym wydarzeniem. Dzięki temu nowemu światłu świat wkroczył w zupełnie nową erę” – powiedziała PAP dyrektorka muzeum im. I. Łukasiewicza Barbara Olejarz.

30 marca 1853 r. Ignacy Łukasiewicz zapalił pierwszą na świecie lampę naftową swojej konstrukcji, która zawisła w witrynie apteki we Lwowie, gdzie pracował. Jej jasność odpowiadała światłu dawanemu przez 8–10 woskowych świec średniej wielkości. Cztery miesiące później, 31 lipca 1853 r., lampami naftowymi Łukasiewicza po raz pierwszy oświetlono salę operacyjną szpitala we Lwowie. Umożliwiło to przeprowadzenie nocnej operacji ratującej życie pacjenta. Pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa zapłonęła w 1854 r. w Gorlicach. W ciągu kolejnych kilkunastu lat wynalazek Łukasiewicza rozpowszechnił się na całym świecie, rewolucjonizując pojęcie sztucznego oświetlenia.


"Wynalezienie lampy naftowej było przełomowym wydarzeniem. Dzięki temu nowemu światłu świat wkroczył w zupełnie nową erę. Oświetlenie naftowe było tanie i w niedługim czasie stało się powszechnie dostępne. Pomimo tego nawet, że stosunkowo szybko powstał wynalazek, jakim była żarówka, lampa naftowa przez długie lata była używana. W niektórych regionach Polski w latach 60. XX wieku nadal korzystano z oświetlenia naftowego. Potwierdza to, że wynalezienie lampy naftowej przez Łukasiewicza było ogromnym przełomem w dziedzinie oświetlenia" – powiedziała PAP dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce Barbara Olejarz.


"Oświetlenie sali operacyjnej w lwowskim szpitalu lampami naftowymi 31 lipca 1853 roku uznawane jest symbolicznie za datę narodzin polskiego przemysłu naftowego" – dodała Barbara Olejarz.


Pełna elektryfikacja Polski nastąpiła w latach 60. XX wieku. Wcześniej lampy naftowe były na prowincji w powszechnym użyciu. Jeszcze w latach 80. XX wieku można je było spotkać jako oświetlenie sygnalizacyjne wozów konnych.


Ignacy Łukasiewicz urodził się 8 marca 1822 r. we wsi Zaduszniki (obecnie w województwie podkarpackim) w zubożałej rodzinie szlacheckiej. W 1836 r. ukończył cztery klasy gimnazjum Ojców Pijarów w Rzeszowie i z powodu ciężkich warunków materialnych, w jakich znalazła się jego rodzina, rozpoczął pracę w aptece w Łańcucie, a później w Rzeszowie. Wstąpił tam do tajnej organizacji patriotycznej i pod zarzutem nielegalnej działalności, skierowanej przeciwko zaborcy austriackiemu, został aresztowany w 1846 r.


Po wyjściu z więzienia w 1848 r. rozpoczął pracę w aptece "Pod Gwiazdą" we Lwowie, należącej do Piotra Mikolascha. W latach 1850–1852 studiował farmację na Uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu, uzyskując tytuł magistra farmacji. Po studiach wrócił do pracy w aptece Piotra Mikolascha, gdzie objął stanowisko prowizora. W latach 1852–1853 Ignacy Łukasiewicz wspólnie z Janem Zehem prowadził na zapleczu apteki badania nad właściwościami ropy naftowej.


Na przełomie lat 1853–1854 Łukasiewicz opuścił Lwów i przeniósł się do Gorlic, gdzie dzierżawił aptekę. Tam kontynuowała prace nad doskonaleniem procesu otrzymywania nafty. W 1854 r. wspólnie z Tytusem Trzecieskim założył pierwszą na świecie spółkę naftową, która zaczęła wydobywać ropę w Bóbrce koło Krosna. W 1856 r. Łukasiewicz założył w Ulaszowicach pierwszą na ziemiach polskich destylarnię ropy naftowej. Pionierskie działania Łukasiewicza były wysoko oceniane na arenie międzynarodowej.


Obok swojej aktywności naukowej i biznesowej Ignacy Łukasiewicz był również filantropem i patriotą. Wspierał finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze, budował szkoły, kościoły, drogi i mosty. Za działalność charytatywną papież Pius IX nadał mu w 1873 r. tytuł Szambelana Papieskiego i odznaczył Orderem Św. Grzegorza.


Ignacy Łukasiewicz zmarł w Chorkówce 7 stycznia 1882 r. (PAP)


Tomasz Szczerbicki


szt/ zan/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 18:20 Liga MLS - media: Messi będzie piłkarzem Interu Miami Argentyński piłkarz Lionel Messi, który nie przedłuży kończącego się w tym miesiącu kontraktu z Paris Saint-Germain, będzie bronił barw Interu Miami… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 Włochy/ Po raz pierwszy w historii parlamentu deputowana karmiła dziecko w sali obrad Po raz pierwszy w historii włoskiego parlamentu deputowana weszła na salę obrad z niemowlęciem, które następnie karmiła piersią, co pokazały w środę… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 NFZ przypomina, gdzie znaleźć pomoc medyczną w święto i weekend Za podstawową pomoc medyczną w weekendy, święta, wieczorami i w nocy odpowiadają gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - przypomina Narodowy Fundusz… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 Senat/ Komisja za ustawą o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła w środę rządową ustawę o świadczeniu wspierającym dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 Kraków/ Igrzyska Europejskie będzie zabezpieczać 1200 policjantów i dwa razy tyle strażaków 1200 policjantów i 2500 strażaków będzie czuwać nad bezpieczeństwem podczas III Igrzysk Europejskich, które 21 czerwca rozpoczną się w Krakowie - zapowiada… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 W parlamentarnym zespole ds. przestępstw gospodarczych o nowelizacji Prawa o notariacie Kwestie związane ze zmianami w Prawie o notariacie były tematem środowego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Zwalczania Przestępstw Gospodarczych i Lichwy… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 Włochy/ Agencja Ansa: papież po operacji jest już w swoim pokoju w klinice Gemelli Papież Franciszek jest już po operacji jamy brzusznej i został przewieziony do swojego pokoju na dziesiątym piętrze rzymskiej kliniki Gemelli - podała w… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 EKF 2023: celem transformacji technologicznej w usługach finansowych jest podwyższenie efektywności (MediaRoom) Nowoczesne technologie zmieniają dotychczasowy schemat funkcjonowania firm ubezpieczeniowych. Boty potrafią nie tylko udzielać podstawowych odpowiedzi, ale… » więcej 2023-06-07, godz. 18:10 Hiszpania/ Rząd zgodził się na stacjonowanie w bazie Rota dwóch nowych amerykańskich niszczycieli Rząd Hiszpanii wyraził zgodę na stacjonowanie w położonej na południu kraju bazie sił morskich Rota dwóch nowych niszczycieli USA. Pierwszy z amerykańskich… » więcej 2023-06-07, godz. 18:00 Ministerstwo Zdrowia: na liście bezpłatnych leków dla seniorów jest obecnie 2046 pozycji Na liście bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75 lat jest obecnie 2046 pozycji; dzięki programowi seniorzy zaoszczędzili już 4,6 mld zł… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »