Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 17:50 Autor: PAP

W. Brytania/ Humza Yousaf wybrany na nowego szefa rządu Szkocji

Nowy lider Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Humza Yousaf został we wtorek formalnie wybrany na stanowisko pierwszego ministra (premiera) rządu Szkocji. Zastąpił Nicolę Sturgeon, która pełniła ten urząd przez ponad osiem lat.

Yousaf, dotychczasowy minister zdrowia w szkockim rządzie, w poniedziałek został liderem SNP po zwycięstwie w wewnątrzpartyjnych wyborach, rozpisanych w związku z ustąpieniem Sturgeon. Aby objąć funkcję pierwszego ministra musiał uzyskać poparcie szkockiego parlamentu. Wprawdzie pozostałe partie również mogły zgłaszać swoich kandydatów, ale biorąc pod uwagę, że koalicja SNP i Szkockich Zielonych ma bezwzględną większość, głosowanie było formalnością - Yousaf otrzymał 71 głosów, a trzech jego konkurentów łącznie 57.


Mający pakistańskie korzenie 37-letni Yousaf po zaprzysiężeniu w środę stanie się szóstym szefem szkockiego rządu od czasu jego ustanowienia w 1999 roku, ale pierwszym wywodzącym się z mniejszości etnicznych i pierwszym muzułmaninem. W poniedziałek został już pierwszym w historii muzułmaninem stojącym na czele jakiejkolwiek znaczącej partii politycznej w Wielkiej Brytanii.


Po głosowaniu w szkockim parlamencie Yousaf zapowiedział, że będzie "niestrudzenie argumentował na rzecz niepodległości" i przekonywał, że niepodległa Szkocja będzie mogła skuteczniej realizować swoje priorytety. Podkreślił, że ważna jest dla niego sprawiedliwość społeczna i będzie walczył o to, by uczynić Szkocję sprawiedliwszym i bogatszym krajem. "Obiecuję, że Szkocja nadal będzie pozytywnym, progresywnym głosem na światowej scenie" - powiedział nowo wybrany pierwszy minister.


Zapewnił też, że jego rząd będzie uważnie słuchał i respektował opinie wszystkich posłów do szkockiego parlamentu, niezależnie od ich stosunku do niepodległości, i że jest otwarty na współpracę z innymi partiami tam, gdzie to możliwe. Wskazywał, że istnieje pragnienie mniej spolaryzowanej i mniej konfrontacyjnej polityki, niż było to do tej pory.


Yousaf niewiele natomiast powiedział na temat tego, w jaki sposób ma zamiar poprowadzić Szkocję do niepodległości. Ubiegając się o przywództwo w SNP wysyłał w tej kwestii sprzeczne sygnały - w jednym momencie sugerował, że będzie to raczej długi proces budowania stałego, solidnego poparcia, zanim będzie można negocjować warunki, w innym wskazywał na możliwość rozpisania wkrótce przedterminowych wyborów do szkockiego parlamentu i potraktowania ich jako faktycznego, nieformalnego referendum w sprawie niepodległości.


Ale żadna z tych dróg nie gwarantuje łatwego sukcesu - od początku roku w większości sondaży wyraźnie wygrywają przeciwnicy niepodległości, przy czym ich przewaga jest bliska tej, jaką uzyskali oni w referendum z 2014 roku - 55:45 proc. Co więcej, jak pokazywały badania, spośród trójki kandydatów ubiegających się o przywództwo w SNP, Yousaf był wskazywany jako ten, który miał najmniejsze szanse na przekonanie osób niezdecydowanych lub przeciwników niepodległości.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ ap/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 22:00 1. liga piłkarska - Mandziara ponownie w radzie nadzorczej Lechii Adam Mandziara ponownie znalazł się w radzie nadzorczej zdegradowanej w ostatnim sezonie z piłkarskiej ekstraklasy Lechii. 56-letni właściciel gdańskiego… » więcej 2023-06-05, godz. 21:50 Ukraina/ Zełenski: Rosja histerycznie reaguje na każdy krok naszych sił zbrojnych; mamy sukcesy w Donbasie Rosja histerycznie reaguje na każdy krok ukraińskich sił zbrojnych, które odnoszą sukcesy na odcinku bachmuckim w Donbasie - oświadczył w poniedziałek… » więcej 2023-06-05, godz. 21:50 Prezydent weźmie udział w szczycie B9 w Bratysławie Prezydent Andrzej Duda weźmie we wtorek udział w Szczycie Państw Bukareszteńskiej Dziewiątki w Bratysławie - zapowiedziała Kancelaria Prezydenta. » więcej 2023-06-05, godz. 21:50 Turcja/ Dotychczasowy rzecznik prezydenta Erdogana mianowany szefem wywiadu Ibrahim Kalin, dotychczasowy rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, został w poniedziałek mianowany szefem Narodowej Agencji Wywiadu (MIT) - poinformował… » więcej 2023-06-05, godz. 21:50 Wszyscy z uznaniem żegnają Ibrahimovica, oprócz rodzinnego Malmoe Kończący piłkarską karierę Zlatan Ibrahimovic spotkał się wyrazami uznania wszystkich klubów, w których grał, króla Szwecji Karola XVI Gustawa i rządu… » więcej 2023-06-05, godz. 21:40 Piłkarska LM - Kevin de Bruyne: wynik finału nie zdefiniuje mojej kariery 'Dziedzictwo Kevina de Bruyne'a nie zostanie określone przez wynik sobotniego finału Ligi Mistrzów. 90 minut nie zdefiniuje mojej kariery' - powiedział piłkarz… » więcej 2023-06-05, godz. 21:40 USA/ Firma SpaceX wystrzeliła rakietę z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Po kilkakrotnych opóźnieniach firma SpaceX z powodzeniem wystrzeliła w poniedziałek rakietę Falcon z misją dostarczenia sprzętu i zapasów na Międzynarodową… » więcej 2023-06-05, godz. 21:30 KE przedłużyła zakaz importu czterech zbóż z Ukrainy do 5 państw, w tym Polski, do 15 września Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek wieczorem, że przedłużyła zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii… » więcej 2023-06-05, godz. 21:20 "Financial Times": Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu… » więcej 2023-06-05, godz. 21:20 Dzieło Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" dostępne w Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury 'O obrotach sfer niebieskich”, najsłynniejsze dzieło Mikołaja Kopernika oraz inne prace astronoma są dostępne w Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »