Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 17:30 Autor: PAP

Szef MON: Polska i Rumunia zwiększają zdolność do współdziałania, modernizują siły zbrojne

Polska i Rumunia zwiększają zdolność do współdziałania między swoimi siłami zbrojnymi i modernizują je, co służy odstraszaniu Rosji – powiedział we wtorek w TVP Info wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.

Szef MON we wtorek w Bukareszcie wziął udział w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych; rozmawiał ze swoim odpowiednikiem Angelem Tîlvărem. "Budujemy interoperacyjność między naszymi siłami zbrojnymi, wzmacniamy nasze siły zbrojne poprzez modernizację wyposażenia" – powiedział Błaszczak w TVP Info, przypominając, że rumuńscy żołnierze współtworzą wielonarodowy batalion NATO w Polsce, a polscy żołnierze wchodzą w skład takiej grupy w Rumunii.


Zwrócił uwagę, że oba kraje w ostatnich latach wybierały te same lub podobne typy uzbrojenia, w tym amerykańskie myśliwce F-16. "Jesteśmy gotowi dzielić się naszymi doświadczeniami" – powiedział Błaszczak. Wspomniał także o zakupie przez Polskę F-35 i koreańskich FA-50. Dodał, że podobieństwo konstrukcyjne między FA-50 i F-16 "stwarza nam warunki do tego, żeby organizować wspólne szkolenia".


Przypomniał, że Rumunia wybrała także zestawy obrony powietrznej Patriot i wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS, a ostatnio zdecydowała się kupić od USA czołgi Abrams. "Jest wiele sposobności do tego, żeby nasi żołnierze wspólnie ćwiczyli, budowali interoperacyjność, a to oczywiście wzmacnia bezpieczeństwo Polski, Rumunii, ale także całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego" – powiedział szef MON, który odniósł się do inicjatyw współpracy państw regionu Bałtyku, Morza Czarnego i Adriatyku oraz Bukareszteńskiej Dziewiątki.


"Inicjatywa Trójmorza jest cenna dla bezpieczeństwa w postaci budowy systemu odstraszania – wzmacniania wojska, poprzez modernizację wyposażenia, zwiększanie liczebne, ale także poprzez wspólne działania, które służą współpracy w sensie dostarczania surowców energetycznych" – powiedział wicepremier.


"Rozmawialiśmy także o współpracy w formacie B9. Umówiliśmy się, że kolejne spotkanie w tym formacie będzie w Warszawie pod koniec kwietnia. Będziemy rozmawiać na temat szczytu NATO w Wilnie, żeby skoordynować nasze stanowiska, zwrócić uwagę sojusznikom na wyzwania, które przed nami stoją" – mówił.


Podkreślił, ze Polska i Rumunia zajmują taką sama postawę wobec działań Rosji. "Solidarnie wspieramy Ukrainę i solidarnie staramy się wzmocnić nasze siły zbrojne" – powiedział szef MON.


Błaszczak przekazał, że jednym z tematów rozmowy były usiłowania zdestabilizowania sytuacji w Mołdawii przez Rosję. "Wiemy, że Naddniestrze jest kontrolowane przez ludzi, którzy są powolni temu, co zdecyduje Kreml. Wiemy, że w Naddniestrzu stacjonują siły rosyjskie. To jest wyzwanie dla samej Mołdawii, ale również zdajemy sobie sprawę, że sami Mołdawianie wybrali kurs proeuropejski" – podkreślił.


"Rumunia jest najbardziej zaangażowana we wspieranie Mołdawii, ale my na zasadzie solidarności także jesteśmy gotowi wspierać Mołdawię, żeby wolna Mołdawia była szanowana przez społeczność międzynarodową" – zapewnił. "Nie ulega wątpliwości, że jeśli Rosja będzie dalej podążała szlakiem odbudowy imperium zła, to będzie to stanowiło realne zagrożenie dla nas wszystkich. W związku z tym robimy wszystko, żeby Rosję odstraszyć, przede wszystkim koncentrując się na wzmacnianiu sił zbrojnych, na budowie interoperacyjności, na współpracy między naszymi silami zbrojnymi" – mówił Błaszczak.(PAP)


brw/ gb/


Kraj i świat

2023-06-02, godz. 10:30 Belgia/ „Le Soir”: Kraków i Warszawa znalazły się w pierwszej dziesiątce europejskich miasta oferujących turystom… Kraków i Warszawa znalazły się w pierwszej dziesiątce europejskich miasta oferujących najlepszy stosunek jakości do ceny w 2023 r., napisał w piątek dziennik… » więcej 2023-06-02, godz. 10:30 Śląskie/ Strażacy uratowali sarnę, która biegała po ekspresowej S1 Bielscy strażacy uratowali sarnę, która znalazła się na pasie drogi ekspresowej S1. Przestraszona biegła pod prąd w kierunku Żywca. Zwierzę zostało odłowione… » więcej 2023-06-02, godz. 10:20 Gliński: przygotowany przez IAM Polski Pawilon - nagrodzony medalem na otwarciu London Design Biennale Przygotowany przez Instytut Adama Mickiewicza Polski Pawilon został nagrodzony medalem na otwarciu London Design Biennale - poinformował w piątek wicepremier… » więcej 2023-06-02, godz. 10:20 USA podejmują działania odwetowe po wycofaniu się Rosji z traktatu New START Stany Zjednoczone ogłosiły w czwartek działania odwetowe po tym, jak Rosja w lutym bieżącego roku wycofała się z porozumienia o redukcji zbrojeń strategicznych… » więcej 2023-06-02, godz. 10:10 Ministerstwo sportu i turystyki przekazało stanowisko w sprawie Marciniaka do UEFA Przekazaliśmy oficjalne stanowisko Ministerstwa Sportu i Turystyki w sprawie sędziego Szymona Marciniaka do UEFA - resort poinformował na Twitterze. » więcej 2023-06-02, godz. 10:10 Wiceminister obrony Ukrainy dla PAP.PL: wystrzeliwanie rakiet w samo serce Kijowa, to dowód na to, że dla Rosji moralność… Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, gdzie spadną odłamki po zestrzelonych rosyjskich rakietach. Trafiają nie tylko w bloki mieszkalne, ale też w szkoły czy… » więcej 2023-06-02, godz. 10:00 Gliński: dzielenie Polski poprzez nienawiść i złe emocje - najlepsza droga do realizacji planów Putina Dzielenie Polski przez polską opozycję. Dzielenie Polski poprzez nienawiść i złe emocje, to jest najlepsza droga do realizacji planów Putina - powiedział… » więcej 2023-06-02, godz. 10:00 AFP: Prezydent Macron nie widzi obecnie możliwości pożytecznej dyskusji z Putinem Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w czwartek podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii, że nie widzi na tym etapie „pożytecznej… » więcej 2023-06-02, godz. 10:00 Gdańsk/ W piątek rozpoczyna się Trzydniowe Święto Wolności i Praw Obywatelskich Trzydniowe Święto Wolności i Praw Obywatelskich rozpoczyna się w Gdańsku. W programie m.in. konferencja 'Solidarni w rozwoju' w ECS, koncert 'Pokolenia Wolności'… » więcej 2023-06-02, godz. 09:50 Litwa/ Marszałek Sejmu RP: chcemy wzmocnić polski głos w sprawach obronności i europejskiego bezpieczeństwa Chcemy wzmocnić polski głos w sprawach obronności i europejskiego bezpieczeństwa; parlamenty mają tu swoją rolę i cieszymy się, że została ona dostrzeżona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »