Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 17:30 Autor: PAP

Gdańsk/ Koniec remontu oddziału kardiologicznego w szpitalu na Zaspie

We wtorek, po trwającej dwa lata modernizacji, otwarto Oddział Kardiologii w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. W ramach prac powstały m.in. małe sale z łazienkami, sala intensywnego nadzoru i pozabiegowa. Zakupiono też specjalistyczny sprzęt medyczny.

Wyremontowany oddział kardiologiczny znajduje się w dwóch skrzydłach III piętra budynku A Szpitala św. Wojciecha przy al. Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie.


Po trwającej dwa lata modernizacji oddział składa się z 10 dwułóżkowych sal z łazienkami, dwóch sześcioosobowych sal intensywnego nadzoru kardiologicznego oraz jednej czteroosobowej sali pozabiegowej. Łącznie to 36 łóżek, o sześć więcej niż przed remontem.


"Dzięki modernizacji powstał ośrodek o wysokim standardzie, bez barier architektonicznych, z małymi salami chorych i salą intensywnego nadzoru kardiologicznego" - mówił, obecny na otwarciu, marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk.


Jego zdaniem przeprowadzone prace usprawnią opiekę nad chorymi hospitalizowanymi na gdańskiej Zaspie. "Zastosowanie nowoczesnych technologii skróci się czas trwania zabiegu i oczekiwania na niego. Wzrośnie też liczba operacji. Tym samym poprawią się warunki diagnostyki i leczenia pacjentów" - ocenił marszałek.


W południowym skrzydle oddziału powstały m.in.: gabinet diagnostyczno-zabiegowy, lekarski i pielęgniarski oraz magazyn. W północnej części kardiologii na potrzeby Pracowni kardiologii inwazyjnej wydzielono Pracownię hemodynamiki, Pracownię elektrofizjografii, Pracownię elektroterapii, punkt pielęgniarski, dwa magazyny i pomieszczenia techniczne.


Wicemarszałek woj. pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska zaznaczyła, że jest to jedna z ważniejszych inwestycji na oddziale kardiologii w Szpitalu Św. Wojciecha od około 30 lat. "Gruntowna modernizacja tego oddziału wraz z zakupem sprzętu kosztowała prawie 21 mln zł, w tym 19,2 mln zł przekazał samorząd województwa pomorskiego i miasto Gdańsk, a spółka Copernicus dołożyła prawie 1,4 mln zł" - wyliczyła.


W ramach uzyskanych środków wymieniono aparaturę niezbędną do diagnostyki i leczenia. Zakupiono m.in. dwa angiografy, kolumny medyczne, systemy telemetryczne do kardiomonitorów, system obrazowania naczyń OCT oraz aparaty EKG. To urządzenia stosowane w kardiologii do zabiegów inwazyjnych jak na przykład: koronaroplastyka, ablacja zaburzeń rytmu serca czy wszczepienie stymulatorów.(PAP)


Autor: Piotr Mirowicz


pm/ mhr/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 15:10 Podlaskie/ Wiceminister edukacji zachęca do udziału w teście sprawdzającym umiejętności cyfrowe Jeszcze do jesieni potrwa test IT Fitness, sprawdzający umiejętności cyfrowe uczniów. Do wzięcia udziału w tym teście zachęcał w poniedziałek w Szkole… » więcej 2023-06-05, godz. 15:10 Rita Ora i Taika Waititi w pierwszym wspólnym wywiadzie zdradzili swój przepis na udany związek On jest dla niej inspiracją, ona nauczyła go bezbronności, również w pracy. Nawzajem się inspirują, sporo od siebie czerpią. We wspólnym wywiadzie dla… » więcej 2023-06-05, godz. 15:00 TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii (krótka) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (05-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-06-05 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (05-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-06-05 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Minister Buda: inflacja jest nadal bardzo wysoka, ale w br. może osiągnąć jednocyfrowy wynik To, co jest dla nas największym problem, to oczywiście inflacja - ocenił w poniedziałek w Sopocie minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Według niego… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Władze Arabii Saudyjskiej zagięły parol na piłkarskie gwiazdy Lista „ponad 10” gwiazd futbolu została sporządzona do rekrutacji przez kluby ligi saudyjskiej, z Lionelem Messim i Karimem Benzemą na czele, poinformowało… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Ukraina/ Doradca prezydenta: w sprawie kontrofensywy należy czytać tylko oficjalne informacje z Kijowa Jeśli chcecie znać prawdę, korzystajcie tylko z oficjalnych informacji z Ukrainy - zaapelował doradca prezydenta Mychajło Podolak. Wcześniej Moskwa oświadczyła… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Węgry/ Sondaż: niska popularność Viktora Orbana w Polsce, wysoka w Bułgarii i na Słowacji Premier Węgier Viktor Orban jest pozytywnie postrzegany tylko przez 18 proc. Polaków, podczas gdy w Bułgarii i na Słowacji jego popularność jest wyższa… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Wrocław/ Prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge odebrał nagrodę im. Stanisława Lema Prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, specjalista w dziedzinie optoelektroniki, odebrał w poniedziałek na Politechnice Wrocławskiej Europejską Nagrodę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »