Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 17:10 Autor: PAP

Marszałek Witek i przewodnicząca szwajcarskiej Rady Kantonów m.in. o sytuacji na Ukrainie

Aktualna sytuacja na Ukrainie i związane z nią wyzwania stojące przed Europą, a także dwustronna współpraca między Warszawą i Bernem, zwłaszcza w wymiarze parlamentarnym były tematami rozmowy marszałek Sejmu Elżbiety Witek z przewodniczącą szwajcarskiej Rady Kantonów Brigitte Häberli-Koller.

Jak poinformowała w komunikacie Kancelaria Sejmu, podczas spotkania Elżbieta Witek, odnosząc się do aktualnej sytuacji w Europie zaznaczyła, że należy na nowo zdefiniować kwestie bezpieczeństwa, które powinno być absolutnym priorytetem nie tylko dla UE, ale i dla wszystkich państw europejskich.


Marszałek Sejmu wskazała ponadto, że zdecydowana reakcja państw demokratycznych na rosyjską agresję na Ukrainę dowodzi, że jesteśmy w stanie szybko i adekwatnie odpowiedzieć nawet na takie wyzwania, jak wojna. Witek mówiła także o roli, jaką Polska odegrała w tym zakresie. Jak podkreślono w komunikacie, Warszawa potwierdziła, że jest wiarygodnym partnerem i sojusznikiem, zwłaszcza jeśli chodzi o wsparcie militarne, humanitarne i dyplomatyczne.


Kancelaria Sejmu relacjonuje, że marszałek Witek zaznaczyła, że Polska docenia zaangażowanie Szwajcarii w pomoc humanitarną i odbudowę Ukrainy. Wyraziła też nadzieję, że Szwajcaria zmieni swoje stanowisko w sprawie reeksportu broni na Ukrainę.


Podczas spotkania poruszono także temat współpracy parlamentarnej; marszałek Witek pogratulowała również wyboru Szwajcarii do Rady Bezpieczeństwa ONZ.


"Przewodnicząca Häberli-Koller z uznaniem wyraziła się o Polsce, która świadczy dużą pomoc Ukrainie. Podkreśliła, że to nie tylko wsparcie dla jednego kraju, ale dla całej Europy. Zaznaczyła, że Szwajcaria jednoznacznie skrytykowała działania Rosji i przyłączyła się do sankcji wymierzonych wobec agresora. Przyznała, że w ostatnim czasie w szwajcarskim parlamencie toczyły się prace nad złagodzeniem przepisów dotyczących reeksportu wyprodukowanego w Szwajcarii uzbrojenia, jednak z uwagi na neutralny status Szwajcarii system rozstrzygnięć w tym zakresie jest skomplikowany" - przekazała Kancelaria Sejmu. (PAP)


reb/ mrr/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: sobota słoneczna, ale w nocy przygruntowe przymrozki W sobotę w całym kraju będzie słonecznie - powiedziała PAP Dorota Pacocha z IMGW-PIB. Dodała, że w nocy spodziewane są przygruntowe przymrozki. » więcej 2023-06-03, godz. 14:20 Niemcy/ Media: kanclerz Scholz musiał stawić czoła demonstrantom krzyczącym, że jest "podżegaczem wojennym" i "b… Podczas wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza na Europejskim Festiwalu SPD w Falkensee pod Berlinem słychać było grupę około 100 osób, krzyczących między… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 Brytyjski analityk wojskowy: u Putina jak u Hitlera symbolika i emocje górują nad strategią Wzmożenie rosyjskich ataków na Kijów przy użyciu dronów i pocisków balistycznych sugeruje, że u Władimira Putina emocje przeważają nad strategią militarną… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 J.Kaczyński: istotą ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich była chęć ukazania społeczeństwu faktów Istotą ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich była chęć ukazania społeczeństwu faktów; tego pan prezydent nie podważył i z tego się bardzo… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 Chińscy kibice oburzeni cenami biletów na mecz z udziałem Messiego 'To rabunek' - chińscy kibice piłkarscy nie kryją oburzenia, gdy ujawniono ceny biletów na towarzyski mecz reprezentacji Argentyny z Australią w Pekinie… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 Belgia/ Premier: jeśli banki nie podniosą oprocentowania oszczędności klientów, to je do tego zmusimy Jeśli banki same nie podniosą oprocentowania kont oszczędnościowych dla klientów, to będziemy interweniować i zmusimy je do tego- zapowiedział premier… » więcej 2023-06-03, godz. 14:00 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych – Sabate trenerem Orlen Wisły do 2026 roku W sobotni wieczór Orlen Wisła zagra swój ostatni mecz w sezonie. Jego stawką będzie Puchar Polski. Podobnie jak od rozgrywek 2018/19 drużynę poprowadzi… » więcej 2023-06-03, godz. 13:50 Szef MON: mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie WP (krótka) Mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie Wojska Polskiego; dziś w wojsku służy 172 tys. żołnierzy, ale nasze ambicje sięgają dalej… » więcej 2023-06-03, godz. 13:50 Ukraina/ Wojsko: Na Morzu Czarnym rosyjskie okręty, mogące przenosić do 16 Kalibrów Na Morzu Czarnym znajduje się dziewięć rosyjskich okrętów, w tym dwa mogą być uzbrojone w 16 rakiet manewrujących Kalibr - poinformowała w komunikacie… » więcej 2023-06-03, godz. 13:40 Dwóch izraelskich żołnierzy zginęło w strzelaninie na granicy z Egiptem Siły Obronne Izraela (IDF) przekazały w sobotę, że dwóch żołnierzy zginęło w wyniku wymiany ognia nieopodal granicy izraelsko-egipskiej. Dodały, że… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »