Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 17:00 Autor: PAP

Portugalia/ Media: Nożownik, który zabił dwie osoby w Lizbonie, to uchodźca z Afganistanu

Nożownik, który we wtorek rano zabił w położonym w Lizbonie Izmaelickim Centrum dwie obywatelki Portugalii, to uchodźca z Afganistanu. Do Portugalii przybył jesienią 2021 r. - podają lizbońskie media, powołując się na źródła policyjne oraz osoby znające napastnika.

Według telewizji SIC obywatel Afganistanu, który we wtorek z nieznanych powodów zaatakował nożem osoby przebywające wewnątrz Izmaelickiego Centrum w Lizbonie, to około 40-letni wdowiec. Jego ofiarami padły dwie Portugalki. Kobiety miały 20 i 40 lat.


Do Portugalii Afgańczyk przybył w październiku 2021 r. z jednego z obozów dla uchodźców w Grecji razem z trójką swoich niepełnoletnich dzieci na podstawie umowy pomiędzy rządami obu tych państw. Pieczę nad afgańską rodziną miała sprawować Fundacja Aga Khan kierująca Izmaelickim Centrum w Lizbonie.


SIC oraz tygodnik “Expresso” ustaliły, że agresor bywał w Izmaelickim Centrum, gdyż otrzymywał tam m.in. pomoc żywnościową. We wtorek miał wziąć udział w lekcjach języka portugalskiego dla uchodźców. W ich trakcie zaatakował prowadzącego zajęcia nauczyciela, a także obecne w miejscu nauki osoby.


Z ustaleń portugalskich mediów wynika, że mieszkający w podlizbońskiej miejscowości Odivelas Afgańczyk “cierpi na zaburzenia psychiczne”.


Do zamachu doszło we wtorek przed godziną 11., kiedy uzbrojony w długi nóż Afgańczyk zaatakował kilka osób przebywających w Izmaelickim Centrum. Dwie Portugalki zmarły na miejscu zdarzenia od ciosów zadanych przez nożownika. Trzecia poszkodowana osoba, nauczyciel języka portugalskiego, trafiła do lizbońskiego szpitala Św. Marii z obrażeniami klatki piersiowej.


Nożownik, który został postrzelony w nogę przez interweniującą w miejscu tragicznego zdarzenia policję, także trafił do szpitala. Jego życiu, jak podają władze stołecznego szpitala Św. Józefa, do którego został przewieziony, nie zagraża niebezpieczeństwo.


Dotychczas policja nie podała motywów działania zamachowca. Część komentatorów twierdzi, że pochodzący z Afganistanu mężczyzna mógł mieć trudności w integracji z portugalskim społeczeństwem.


Z kolei Andre Ventura, lider konserwatywnej partii Chega, za współwinny tragedii uznał socjalistyczny rząd premiera Portugalii Antonia Costy.


“Oto do czego doprowadziła polityka otwartych drzwi. Za krew tych ofiar odpowiedzialny jest afgański przestępca, ale jest ona na dłoniach rządu Antonia Costy” - napisał w mediach społecznościowych poseł Ventura.


Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)


zat/ mms/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 20:20 Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński rozmawiał z władzami palestyńskimi o agresji Rosji na Ukrainę Wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński w ostatnim dniu wizyty na Bliskim Wschodzie odwiedził Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu, gdzie spotkał… » więcej 2023-06-07, godz. 20:20 Włochy/ Chirurg, który operował papieża: Franciszek czuje się dobrze, jest przytomny (opis) Papież Franciszek czuje się dobrze, jest przytomny i już żartował - poinformował profesor Sergio Alfieri, który operował go w środę w rzymskiej klinice… » więcej 2023-06-07, godz. 20:20 MKiDN: Spotkanie ministra kultury i dziedzictwa narodowego z minister kultury Niemiec (komunikat) - MKiDN informuje: Sprawy odzyskiwania dóbr kultury zrabowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej i odszkodowań za straty doznane przez Polskę… » więcej 2023-06-07, godz. 20:20 W projekcie prezydenta o współpracy władz ws. przewodnictwa Polski w Radzie UE większe kompetencje prezydenta dot… Rząd nie będzie mógł desygnować kandydatów na szereg stanowisk w UE bez zgody prezydenta - zakłada prezydencki projekt o współpracy władz ws. przewodnictwa… » więcej 2023-06-07, godz. 20:10 Minister Moskwa: zasoby ryb w Odrze odbudowują się (opis) Zarówno polskie, jak i niemieckie badania wskazują, że zasoby ryb w Odrze się odbudowują - podkreśliła w środę w granicznych Słubicach (Lubuskie) minister… » więcej 2023-06-07, godz. 20:00 Francja/ Luwr przechowa i wystawi ukraińskie dzieła, by ocalić je przed rosyjską inwazją Od 14 czerwca do 6 listopada w muzeum w paryskim Luwrze będzie można oglądać szesnaście ukraińskich dzieł sztuki ewakuowanych i ocalonych przed rosyjską… » więcej 2023-06-07, godz. 20:00 Włochy/ Chirurg, który operował papieża: Franciszek czuje się dobrze, jest przytomny (krótka) Papież Franciszek czuje się dobrze, jest przytomny i już żartował - poinformował profesor Sergio Alfieri, który operował go w środę w rzymskiej klinice… » więcej 2023-06-07, godz. 20:00 Ekstraliga żużlowa - odwieszono licencję toru w Krośnie Zgodnie z decyzją Głównej Komisji Sportu Żużlowego znowu w Krośnie można przeprowadzać mecze ekstraligi. 23 maja tor użytkowany przez Cellfast Wilki został… » więcej 2023-06-07, godz. 19:50 French Open - media w Brazylii: Haddad może dokonać historycznego wyczynu Bia Haddad, brazylijska tenisistka, która w środę zapewniła sobie awans do półfinału French Open, może przejść do historii tej imprezy - twierdzą komentatorzy… » więcej 2023-06-07, godz. 19:50 USA/ Szef CNN stracił stanowisko w obliczu krytyki ze strony pracowników i kontrowersji związanych z Trumpem Szef CNN Chris Licht odszedł ze stanowiska w obliczu 'historycznie niskich' wyników oglądalności, konfliktu z pracownikami oraz kontrowersji z powodu zorganizowanego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »