Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 17:00 Autor: PAP

Poznań/ Będą zmiany w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2024

W Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2024 do podziału będzie 26,6 mln - czyli o 1,6 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji. Projekty zostaną też podzielone nie tylko na ogólnomiejskie i rejonowe, ale także na małe i duże. Zmiany w tegorocznej edycji PBO przegłosowali poznańscy radni.

Najważniejszą zmianą przyjętą w trakcie wtorkowej sesji Rady Miasta Poznania jest zwiększenie puli pieniędzy przeznaczonej na Poznański Budżet Obywatelski. W edycji 2024 będzie to 26,6 mln zł – czyli o 1,6 mln zł więcej niż w poprzedniej.


Poznański magistrat poinformował, że inne będzie też pogrupowanie projektów, na które będą mogli głosować mieszkanki i mieszkańcy Poznania. Zostaną one podzielone nie tylko na ogólnomiejskie i rejonowe, ale także na małe i duże.


„W nowej klasyfikacji liczyć się będzie więc nie tylko zakres zgłoszonego projektu - czyli to, czy dotyczy całego miasta czy tylko regionu - ale również jego maksymalna wartość. Cały czas w ramach projektów ogólnomiejskich wydzielony zostanie Zielony Budżet. Do tej kategorii trafią propozycje działań, które pomogą stworzyć atrakcyjne tereny z roślinnością np. parki, zieleńce, skwery, ogrody deszczowe, pasaże bioretencyjne, łąki kwietne czy ogrody społeczne. W ramach Zielonego Budżetu można także zgłosić projekt dotyczący ochrony już istniejącej roślinności oraz - to nowość - taki, który dotyczy działań w lasach” – podał magistrat.


Urząd Miasta Poznania poinformował, że w efekcie przyjętych przez radnych zmian, w PBO 2024 projekty podzielone będą na pięć kategorii: rejonowe duże - o maksymalnej wartości 800 tys. zł; rejonowe małe - o maksymalnej wartości 50 tys. zł, ogólnomiejskie duże - o maksymalnej wartości 2 mln zł; ogólnomiejskie małe - o maksymalnej wartości 200 tys. zł; ogólnomiejskie duże: Zielony Budżet - o maksymalnej wartości 2 mln zł. Każdy głosujący będzie mógł oddać maksymalnie pięć głosów.


Magistrat wskazał, że w związku ze zmianą kategorii, zmieni się również sposób podziału pieniędzy w budżecie. Jak podano, na projekty rejonowe przeznaczone zostanie 20,4 mln zł, w tym 1,3 mln zł na małe i 19,1 mln zł na duże. W regulaminie PBO zagwarantowano, że środki na projekty małe zostaną przyznane każdemu rejonowi w równej kwocie: 100 tys. zł. Pieniądze na projekty duże będą - podobnie jak w poprzednich latach - rozdzielone za pomocą algorytmu; liczyć się będzie liczba mieszkańców oraz powierzchnia terenu. Na projekty ogólnomiejskie zaplanowano 6,2 mln zł, w tym 4 mln zł na Zielony Budżet, 2 mln zł na projekty duże i 200 tys. zł - na małe.


W głosowaniu w PBO w poprzedniej edycji wzięło udział ponad 73,5 tys. mieszkańców. Zakwalifikowało się wówczas 127 projektów z niemal 200 pomysłów, jakie wpłynęły od mieszkańców. 106 z projektów było rejonowych, a 21 - ogólnomiejskich, w tym 11 w ramach Zielonego Budżetu.


Urząd Miasta Poznania przypomniał, że pula przeznaczona na poprzednią edycję Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego wynosiła 25 mln zł - o 3 mln zł więcej niż w poprzedniej odsłonie. 6 mln zł przeznaczono na projekty ogólnomiejskie (w tym 4 mln na projekty Zielonego Budżetu), 19 mln zł - na rejonowe.


Spośród 127 projektów wyłoniono 31 najlepszych - 3 ogólnomiejskie - w tym 2 w ramach Zielonego Budżetu, i 28 rejonowych. (PAP)


autorka: Anna Jowsa


ajw/ drag/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: sobota słoneczna, ale w nocy przygruntowe przymrozki W sobotę w całym kraju będzie słonecznie - powiedziała PAP Dorota Pacocha z IMGW-PIB. Dodała, że w nocy spodziewane są przygruntowe przymrozki. » więcej 2023-06-03, godz. 14:20 Niemcy/ Media: kanclerz Scholz musiał stawić czoła demonstrantom krzyczącym, że jest "podżegaczem wojennym" i "b… Podczas wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza na Europejskim Festiwalu SPD w Falkensee pod Berlinem słychać było grupę około 100 osób, krzyczących między… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 Brytyjski analityk wojskowy: u Putina jak u Hitlera symbolika i emocje górują nad strategią Wzmożenie rosyjskich ataków na Kijów przy użyciu dronów i pocisków balistycznych sugeruje, że u Władimira Putina emocje przeważają nad strategią militarną… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 J.Kaczyński: istotą ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich była chęć ukazania społeczeństwu faktów Istotą ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich była chęć ukazania społeczeństwu faktów; tego pan prezydent nie podważył i z tego się bardzo… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 Chińscy kibice oburzeni cenami biletów na mecz z udziałem Messiego 'To rabunek' - chińscy kibice piłkarscy nie kryją oburzenia, gdy ujawniono ceny biletów na towarzyski mecz reprezentacji Argentyny z Australią w Pekinie… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 Belgia/ Premier: jeśli banki nie podniosą oprocentowania oszczędności klientów, to je do tego zmusimy Jeśli banki same nie podniosą oprocentowania kont oszczędnościowych dla klientów, to będziemy interweniować i zmusimy je do tego- zapowiedział premier… » więcej 2023-06-03, godz. 14:00 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych – Sabate trenerem Orlen Wisły do 2026 roku W sobotni wieczór Orlen Wisła zagra swój ostatni mecz w sezonie. Jego stawką będzie Puchar Polski. Podobnie jak od rozgrywek 2018/19 drużynę poprowadzi… » więcej 2023-06-03, godz. 13:50 Szef MON: mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie WP (krótka) Mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie Wojska Polskiego; dziś w wojsku służy 172 tys. żołnierzy, ale nasze ambicje sięgają dalej… » więcej 2023-06-03, godz. 13:50 Ukraina/ Wojsko: Na Morzu Czarnym rosyjskie okręty, mogące przenosić do 16 Kalibrów Na Morzu Czarnym znajduje się dziewięć rosyjskich okrętów, w tym dwa mogą być uzbrojone w 16 rakiet manewrujących Kalibr - poinformowała w komunikacie… » więcej 2023-06-03, godz. 13:40 Dwóch izraelskich żołnierzy zginęło w strzelaninie na granicy z Egiptem Siły Obronne Izraela (IDF) przekazały w sobotę, że dwóch żołnierzy zginęło w wyniku wymiany ognia nieopodal granicy izraelsko-egipskiej. Dodały, że… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »