Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 16:30 Autor: PAP

Morawiecki: w środę na Radzie Ministrów specjalna uchwała dot. tworzenia nowych zdolności produkcyjnych w zakresie amunicji

W środę na Radzie Ministrów stanie specjalna uchwała dotycząca zachęty do tworzenia nowych zdolności produkcyjnych w zakresie amunicji - poinformował we wtorek w Bukareszcie premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że polskie zdolności produkcyjne są "zdecydowanie za małe".

Morawiecki wziął we wtorek udział w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych.


"Jutro (w środę - PAP) na Radzie Ministrów stanie specjalna uchwała Rady Ministrów, w której zawrzemy bardzo konkretne zapisy dotyczące zachęty do tworzenia nowych zdolności produkcyjnych w zakresie amunicji" - poinformował Morawiecki na wspólnej konferencji z prezydentem Rumunii Klausem Wernerem, odpowiadając na pytanie dotyczące możliwości zwiększenia produkcji amunicji.


Szef rządu mówił, że polskie zdolności produkcyjne są "zdecydowanie za małe", a produkcja amunicji była też tematem rozmów z rumuńskim prezydentem. "W Polsce i w Rumunii niestety wiele zakładów tego typu było zamykanych w przeszłości i chcemy teraz w szybki sposób odtworzyć moce produkcyjne" - dodał.


Morawiecki powiedział, że w poniedziałek z komisarzem UE odpowiadającym za rynek wewnętrzny Thierrym Bretonem "przypieczętował" wielomiesięczny proces starań o środki unijne na zakup i zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji.


Premier mówił, że Polska ma dobre uzbrojenie m.in. armatohaubice Kraby i wzmacnia produkcję Rosomaków. "To jest bardzo ceniona broń przez Ukraińców i innych naszych partnerów, ale za mało mamy amunicji w Polsce, na Ukrainie, za mało jest amunicji w całej Europie i w całym NATO" - mówił Morawiecki.


Podkreślił, że także Stany Zjednoczone "gwałtownie" zwiększają swoją produkcję amunicji.


"Znaleźliśmy się dokładnie w takim momencie historii i dobrze, że również tutaj Polska i polski rząd zadziałały zdecydowanie jeszcze przed wojną, (...) aby wzmacniać zakupy amunicji na całym świecie i wzmacniać zdolność produkcji amunicji już teraz w Polsce" - mówił szef rządu.(PAP)


autorka: Sylwia Wieczeryńska


swi/ mrr/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 06:40 Śląskie/ W piątek na katowickim Muchowcu odbędzie się Forum GEN.PL W piątek na Muchowcu w Katowicach wystartuje Forum GEN.PL, podczas którego młodzi ludzie będą dyskutować nad ważnymi dla nich tematami. Na wydarzeniu znajdą… » więcej 2023-06-09, godz. 06:40 Szef ośrodka przy NATO: Ukraina wygrywa na polu informacyjnym w Europie i Ameryce Północnej Ukraina wygrywa na polu informacyjnym w kraju, w Europie i w większości w Ameryce Płn.; Rosja wygrywa u siebie, natomiast w reszcie świata trwa w tej dziedzinie… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 The Weeknd kręcił serial "Idol" u siebie w domu. Z oszczędności Serial „Idol”, którego gwiazdą i współtwórcą jest The Weeknd, to spełnienie jego marzenia. Sam Levinson, który ostatecznie podjął się reżyserii… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: piątek pochmurny w większości kraju z opadami deszczu na południu Piątek będzie zapowiada pochmurny i deszczowy w prawie całym kraju. Opady deszczu możliwe w południowej części kraju. W zachodnio-centralnej Polsce obowiązuje… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 Włochy/ Prasa: hotelarz apeluje do swojej branży, by walczyła z influencerami - darmozjadami Właściciel hotelu w Rzymie mobilizuje innych hotelarzy, by razem z nim zwalczali zjawisko, które według niego stało się prawdziwą plagą. Chodzi o tzw… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 Teleskop Webba wykrył najdalsze związki organiczne Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dostrzegł złożone substancje organiczne w galaktyce odległej aż o 12 mld lat świetlnych. Obserwacja pomoże zrozumieć oddziaływania… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 W Tiranie powstaje mural z Messim Gigantyczny mural przedstawiający uśmiechniętego Lionela Messiego w reprezentacyjnej koszulce jest na ukończeniu w jednej z najbardziej znanych dzielnic albańskiej… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 Bio-Gąbka – biopreparat do usuwania leków i fenolu w oczyszczalni ścieków Bio-Gąbka to biopreparat usuwający pozostałości leków - takich jak paracetamol czy ibuprofen - w oczyszczalniach ścieków. Nośnikiem odpowiedzialnych za… » więcej 2023-06-09, godz. 06:10 Kiwi jako lek na zaparcia Spożywanie dwóch owoców kiwi dziennie przynosi ulgę w zaparciach - informuje „The American Journal of Gastroenterology”. » więcej 2023-06-09, godz. 06:10 80 lat temu odbył się zjazd Związku Patriotów Polskich – agentury podporządkowanej ZSRS 80 lat temu, w dniach 9-10 czerwca 1943 r. w Moskwie odbył się zjazd Związku Patriotów Polskich. Tworzący ją na polecenie Stalina komuniści dążyli do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »