Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 16:10 Autor: PAP

Gorzów Wlkp./ 322 pisanki nadesłano na 50. Ogólnopolski Konkurs Pisanek

54 zestawy pisanek wykonanych przez 65 autorów – łącznie 322 pisanki pochodzące z różnych zakątków Polski - nadesłano na jubileuszową, 50. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek im. Michała Kowalskiego organizowanego w Gorzowie Wlkp.

Jak poinformowała przewodnicząca gorzowskiego koła Zjednoczenia Łemków Lidia Świątkowska, córka patrona konkursu - od początku ideą wydarzenia jest popularyzacja tradycji pisania pisanek w okresie wielkanocnym i pogłębianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym.


„Konkurs został zapoczątkowany w 1971 r. To jeden z najstarszych konkursów pisankarskich w Polsce, a prawdopodobnie i w Europie. Skierowany jest zarówno do profesjonalistów jak i amatorów. Warunkiem jest wykonanie pisanek tradycyjnymi metodami” – dodała.


Laureatów Konkursu poznamy w Niedzielę Palmową (2 kwietnia br.), ich nazwiska zostaną ogłoszone o godz. 15:00 w Spichlerzu - filii Muzeum Lubuskiego. Wtedy też nastąpi otwarcie wystawy pokonkursowej, na której będzie można obejrzeć nagrodzone zestawy pisanek oraz inne prace nadesłane na tegoroczny konkurs.


Otwarciu wystawy pokonkursowej towarzyszyć będą warsztaty pisankarskie oraz konkurs „Dzieci mają głos” – najmłodsi będą mogli zagłosować na swój ulubiony zestaw pisanek, a wśród uczestników konkursu wylosowana zostanie nagroda główna. Dodatkowo, każde dziecko, które 2 kwietnia odwiedzi Spichlerz otrzyma zestaw upominków przekazanych przez sponsorów.


Wydarzeniem towarzyszącym jubileuszowej 50. edycji Konkursu jest wystawa pisanek w centrum handlowym nieopodal Spichlerza. Od 27 marca br. na ekspozycji tej można oglądać pisanki, które brały udział w poprzednich edycjach konkursu.


Ponadto, w okresie przedświątecznym w przestrzeni miejskiej będzie można zobaczyć dwie pisanki o wysokości 1,20 m wykonane przez uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gorzowie. Ozdoby inspirowane są pracami z 2012 r. – pisanką Oksany Nakonecznej ze Lwowa i Teresy Drapały z Tychów.


Patron konkursu, Michał Kowalski (zm. w 1999 r.), był działaczem społecznym i wieloletnim przewodniczącym gorzowskiego oddziału Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a później oddziału Związku Ukraińców. Od 1971 r. organizował ogólnopolski konkurs pisanek.


Od wielu lat organizatorami konkursu są gorzowskie koło Związku Ukraińców w Polsce, Muzeum Lubuskie i koło Zjednoczenia Łemków w Gorzowie. 50. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego jest współfinansowany z budżetu miasta Gorzowa Wielkopolskiego.


Nadesłane na konkurs prace stają się własnością gorzowskiego muzeum; dzięki temu jego kolekcja liczy już ok. 4 tys. pisanek. (PAP)


autor: Marcin Rynkiewicz


mmd/ aszw/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 18:00 Ministerstwo Zdrowia: na liście bezpłatnych leków dla seniorów jest obecnie 2046 pozycji Na liście bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75 lat jest obecnie 2046 pozycji; dzięki programowi seniorzy zaoszczędzili już 4,6 mld zł… » więcej 2023-06-07, godz. 18:00 Węgry/ Sondaż: prawie 40 proc. społeczeństwa obwinia rząd Orbana o wysoką inflację Według 37 proc. Węgrów bezpośrednią przyczyną wysokiej inflacji w kraju jest polityka rządu Viktora Orbana - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut… » więcej 2023-06-07, godz. 18:00 French Open - Świątek: półfinał to dla mnie świetny wynik 'Półfinał to dla mnie świetny wynik' - powiedziała Iga Świątek. W środę liderka światowego rankingu tenisistek wygrała z rozstawioną z numerem szóstym… » więcej 2023-06-07, godz. 18:00 Świętokrzyskie/ Podpisano umowę na budowę południowej obwodnicy Morawicy Umowę na zaprojektowanie i budowę południowej obwodnicy Morawicy podpisano środę w świętokrzyskim urzędzie marszałkowskim. Nowa trasa połączy drogę… » więcej 2023-06-07, godz. 17:50 Prezes PKO BP na EKF 2023: nie ma odwrotu od zastosowania sztucznej inteligencji w bankowości (MediaRoom) „Najciekawsze, co się tutaj wybijało, to rozwój sztucznej inteligencji i jej wpływ na sektor bankowy. Jesteśmy świadomi, że nowa technologia, która wkroczy… » więcej 2023-06-07, godz. 17:50 Ukraina/ Ekolodzy: większość żywych organizmów ze Zbiornika Kachowskiego wyginie na skutek powodzi wywołanej przez… Konsekwencją wysadzenia przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce i odpływu wody ze Zbiornika Kachowskiego będzie wyginięcie większości żywych… » więcej 2023-06-07, godz. 17:50 Białystok/ 23-24 czerwca odbędzie się Up to Date Festival W dniach 23-24 czerwca w Białymstoku odbędzie się 14 edycja festiwalu muzyki elektronicznej Up To Date. Tegoroczna edycja odbędzie się pod znakiem ekologii… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 USA/ Były gubernator New Jersey i gubernator Północnej Dakoty będą ubiegać się o nominację Republikanów w wyborach… Były gubernator stanu New Jersey Chris Christie ogłosił we wtorek wieczorem, że będzie ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Czechy/ Sąd potwierdził wyrok 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu za negowanie zbrodni katyńskiej Sąd apelacyjny w Pradze podtrzymał w środę wyrok ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu dla byłego wiceprzewodniczącego Komunistycznej Partii Czech i… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Minister Moskwa: zasoby ryb w Odrze odbudowują się (krótka) Zarówno polskie, jak i niemieckie badania wskazują, że zasoby ryb w Odrze się odbudowują - podkreśliła w środę w Słubicach minister klimatu i środowiska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »