Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 10:20 Autor: PAP

Francja/ NGO: policja stosuje prewencyjne aresztowania i nieuzasadnioną przemoc wobec demonstrantów

Stowarzyszenie Obrony Swobód Konstytucyjnych (Adelico), we wniosku złożonym do sądu administracyjnego w Paryżu, poinformowało, że francuska policja stosuje prewencyjne aresztowania oraz nieuzasadnioną przemoc wobec demonstrantów sprzeciwiających się reformie emerytalnej. Organizacja domaga się od sądu zaprzestania prewencyjnych aresztowań, poinformowały we wtorek francuskie media.

Adelico argumentowało, że zatrzymania i areszt policyjny, które stosowali funkcjonariusze między 16 a 20 marca w Paryżu podczas protestów przeciwko reformie emerytalnej, zakończyły się w ponad 99 proc. przypadków decyzjami sądowymi wskazującymi, że zatrzymani nie złamali prawa.


Zdaniem stowarzyszenia „technika znana jako aresztowania prewencyjne” narusza podstawowe wolności demokratyczne i swobodę zgromadzeń, a działania policji łamią zasady „konieczności i proporcjonalności”.


Sąd administracyjny w Paryżu odrzucił wniosek Adelico o zaprzestanie aresztowań prewencyjnych.


Zdaniem sądu nie można jednoznacznie rozstrzygnąć, że policja z założenia ucieka się do prewencyjnych aresztowań, a nie do „aresztowań osób, co do których istnieje jedno lub więcej uzasadnionych podejrzeń, że popełnili lub usiłowali popełnić przestępstwo” – sąd napisał w uzasadnieniu swojej decyzji – podała agencja AFP.


W Paryżu trwa również śledztwo przeciwko funkcjonariuszom jednostki interwencyjnej policji motocyklowej Brav-M, którzy grozili i zastraszali młodych demonstrantów w ubiegłym tygodniu w Paryżu podczas manifestacji przeciwko reformie emerytalnej.


Jednostka Brav-M słynie z brutalnych działań i stosowania przemocy werbalnej i fizycznej wobec demonstrantów.


Dziennik „Le Monde” opublikował nagranie, w którym zidentyfikowani funkcjonariusze Brav-M wygłaszali znieważające i upokarzające uwagi wobec siedmiu młodych demonstrantów, których zatrzymali. „Następnym razem, kiedy przyjedziemy, nie wsiądziesz do radiowozu, aby pojechać na komisariat, tylko do karetki, aby pojechać do szpitala” - groził demonstrantowi jeden z policjantów, jak słychać na nagraniu. Inny demonstrant oskarżył funkcjonariusza o „napaść seksualną” i łapanie za krocze podczas zatrzymania.


Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)


ksta/ tebe/


Kraj i świat

2023-06-02, godz. 04:10 Urugwaj/ Największa od lat susza; wody w stolicy wystarczy na 20 dni Urugwaj znalazł się w sytuacji krytycznej z powodu suszy - poinformowały w czwartek służby meteorologiczne tego kraju. Oszacowały, że bez opadów deszczu… » więcej 2023-06-02, godz. 03:40 Ukraina/ Władze: obrona przeciwlotnicza odpiera rosyjskie ataki Obrona przeciwlotnicza Kijowa odpiera kolejną falę rosyjskich ataków z powietrzna - poinformowały w piątek nad ranem władze miasta na Telegramie. Alarm przeciwlotniczy… » więcej 2023-06-02, godz. 03:00 K.Bortniczuk: wystąpimy do UEFA ze stanowiskiem popierającym sędziego Szymona Marciniaka Sprawa donosu jest wielką manipulacją; z samego rana wystąpimy do UEFA ze stanowiskiem popierającym sędziego Szymona Marciniaka - zapowiedział cytowany przez… » więcej 2023-06-02, godz. 02:30 Ukraina/ Prezydent Zełenski: klęska Rosji coraz bliżej Klęska Rosji w wojnie na Ukrainie jest coraz bliższa - powiedział w czwartek prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo, odnosząc się… » więcej 2023-06-02, godz. 00:40 Niemcy/ Sondaż ARD: AfD drugą siłą polityczną, razem z SPD Według najnowszego badania na zlecenie telewizji ARD prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD), wspólnie z socjaldemokratami z SPD, jest drugą siłą polityczną… » więcej 2023-06-01, godz. 23:50 Kanada/ Policja zamknęła nielegalne chińskie posterunki Kanadyjska policja zamknęła nielegalne chińskie posterunki policyjne w trzech prowincjach. Jak podał w czwartek publiczny nadawca CBC, Royal Canadian Mounted… » więcej 2023-06-01, godz. 23:40 Piłkarska LM - UEFA bada sprawę Marciniaka UEFA zapowiedziała, że w piątek wyda oświadczenie w sprawie Szymona Marciniaka, który 10 czerwca ma sędziować finał piłkarskiej Ligi Mistrzów. Według… » więcej 2023-06-01, godz. 23:10 French Open - wyniki turnieju mężczyzn (aktl.) Wyniki czwartkowych meczów 2. rundy mężczyzn turnieju tenisowego French Open w Paryżu: Holger Rune (Dania, 6) - Gael Monfils (FRA) walkowerRuud (Norwegia… » więcej 2023-06-01, godz. 22:50 Liga niemiecka - zwycięstwo Stuttgartu w pierwszym meczu barażowym VfB Stuttgart wygrał z zespołem Hamburger SV 3:0 (1:0) w pierwszym meczu barażowym o prawo gry w przyszłym sezonie niemieckiej ekstraklasy piłkarskiej. Rewanż… » więcej 2023-06-01, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (01-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-06-01 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »