Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 10:00 Autor: PAP

Ardanowski o okrągłym stole ws. ukraińskiego zboża: lepiej późno niż wcale

Okrągły stół ws. ukraińskiego zboża jest spóźniony, choć lepiej późno niż wcale - ocenił we wtorek w Radiu Wnet przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski. Wśród możliwych działań wskazał m.in. przerób zboża na bioetanol i biometan.

W środę na zaproszenie wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka ma się odbyć "okrągły stół" ws. sytuacji na rynku w związku ze sprowadzeniem dużej ilości ukraińskiego zboża do Polski. Według zapowiedzi szefa MRiRW w spotkaniu mają uczestniczyć m.in. przedstawiciele organizacji rolniczych, firmy eksportowe i przetwórcze.


Ardanowski zaznaczył w Radiu Wnet, że nie bagatelizuje roli tego spotkania, bo "lepiej późno niż wcale". "Chociaż zastanawianie się nad tym, co robić, po wielu miesiącach występowania tego zjawiska, (...) teraz dopiero zbieranie się po to, by zastanowić się, czy problem jest, jest nieco spóźnione" - stwierdził.


Dodał, że potrzebna jest teraz konkretna propozycja ze strony rządu, bo - jak ocenił - "sam minister rolnictwa sobie z tym nie poradzi".


"My musimy przede wszystkim mieć bardzo precyzyjnie - i obawiam się, że tego nie mamy - oszacowaną wielkość tego zboża zalegającego w magazynach, bo byłoby wielkim błędem pozbycie się zapasów do zera. Musimy mieć stabilne zapasy zboża na kolejny rok, na żywienie również gości z Ukrainy, dlatego nie wolno myśleć w kategoriach całkowitego opróżnienia magazynów" - podkreślił b. minister rolnictwa.


Pytany, czy problem rozwiąże skup interwencyjny, Ardanowski wskazał, że potrzebny jest szereg działań. "Skup interwencyjny jest zabroniony w UE, tylko na unijnym poziomie można podjąć decyzję, więc jest to chyba gołosłowne zapewnienie" - podkreślił polityk. "Natomiast sposoby wykorzystania, jeśli byłaby zgoda kilku ministerstw, to przede wszystkim zwiększanie przerobu zboża na bioetanol czy spirytus dodawany do benzyny. Część zboża można przeznaczyć do biogazowni, by mieć biometan. Może w normalnym, ustabilizowanym roku byłoby to marnowanie zboża, natomiast w tym roku należałoby przeznaczyć część zboża do biogazowni" - zauważył.


"Należy szukać również możliwości eksportu do Afryki. Tutaj bardzo blokuje fakt, że nie mamy żadnego państwowego nabrzeża, bo nabrzeża w Polsce są dzierżawione i obsługiwane przez zachodnie firmy handlujące zbożem, więc rząd polski jest +dziadem+ proszącym co najwyżej u tych firm, jeśli chciałby coś eksportować" - powiedział Ardanowski. "Również my, dając Afryce to zboże darmo jako pomoc humanitarną, możemy torować drogę polskim firmom do inwestycji, handlu, wykorzystania również dyplomatycznego i gospodarczego. I na koniec może najtrudniejszy sposób wykorzystania zboża to wykorzystanie energetyczne. Są dedykowane kotły w elektrociepłowniach, gdzie możemy wykorzystać ciepło zawarte w zbożu" - wskazał.


Pytany, czy opowie się za wotum nieufności wobec ministra Kowalczyka, zadeklarował, że zagłosuje za jego obroną. "W demokracji parlamentarnej zawsze się broni swoich ministrów, nawet jak się ma uwagi do ich funkcjonowania" - podkreślił Ardanowski.(PAP)


kmz/ mk/


Kraj i świat

2023-05-28, godz. 01:50 Ukraina/ MON: latem otrzymamy szwedzkie działa Archer Szwedzkie wielozadaniowe samobieżne działa artyleryjskie FH77 BW L52 Archer kal. 155 mm trafią na Ukrainę latem - poinformowało na Telegramie ukraińskie… » więcej 2023-05-28, godz. 00:00 Estonia/ Premier Kallas: Potrzebujemy, aby Ukraina została członkiem UE i NATO Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała w sobotę, że aby na Ukrainie zapanował pokój, Rosja musi zostać pokonana i wycofać się poza ukraińską granicę… » więcej 2023-05-28, godz. 00:00 Ekstraklasa piłkarska – Lechia potępiła zachowanie swoich kibiców w Gliwicach Lechia Gdańsk w wieczornym komunikacie stanowczo potępiła zachowanie jej kibiców, którzy - rzucając na boisko race - uniemożliwili dokończenie sobotniego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:40 MME w szermierce - cztery medale Polaków w Budapeszcie Cztery medale - dwa srebrne i dwa brązowe - zdobyli polscy szermierze w zakończonych w sobotę w Budapeszcie młodzieżowych (do lat 23) mistrzostwach Europ… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 W Rimini odbył się specjalny pokaz mody w hołdzie Federico Felliniemu Niezwykły pokaz mody znanej włoskiej projektantki Alberty Ferretti, będący hołdem dla Federico Felliniego, odbył się w Rimini, rodzinnym mieście mistrza… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Liga francuska - Paris Saint-Germain z rekordowym 11. tytułem (opis) Zespół Paris Saint-Germain po raz 11. został piłkarskim mistrzem Francji. Tytuł zapewnił sobie kolejkę przed końcem rozgrywek remisując na wyjeździe… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Piłkarskie ME do lat 17 - Francuzi i Hiszpanie uzupełnili stawkę półfinalistów Francuzi pokonali Anglików 1:0, a Hiszpanie wygrali z Irlandią 3:0 w ćwierćfinałach rozgrywanych na Węgrzech piłkarskich mistrzostw Europy do lat 17. Wcześniej… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Świętokrzyskie/ 20-letni mężczyzna zginął potrącony przez pociąg 20-letni mężczyzna zginął w Starachowicach potrącony przez pociąg. Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają dokładne okoliczności tego tragicznego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Liga francuska - 37. kolejka Wyniki meczów 37. kolejki francuskiej ekstraklasy piłkarskiej: Angers 2 - Himad Abdelli 38, Lilian Rao-Lisoa 90 Troyes 1 - Xavier Chavalerin 13 Clermont 2… » więcej 2023-05-27, godz. 23:00 Cannes 2023/ "Anatomy of a Fall" Justine Triet ze Złotą Palmą (opis) Film 'Anatomy of a Fall' Justine Triet został uhonorowany Złotą Palmą podczas sobotniej gali zamknięcia 76. festiwalu w Cannes. Grand Prix otrzymała brytyjsko-polska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »