Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 10:00 Autor: PAP

Bukareszt/ Morawiecki: wraz z agresją Rosji na Ukrainę rośnie rola naszego regionu (krótka)

Wraz z agresją Rosji na Ukrainę rośnie rola regionu, w którym żyjemy, i dlatego głęboko wierzę, że w tym trójkącie między Ukrainą, Rumunią i Polską będzie można budować naprawdę istotne plany strategiczne na przyszłość - mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek w Bukareszcie.

Szef polskiego rządu przebywa we wtorek w Bukareszcie, gdzie odbędą się polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe. Pierwszym punktem wizyty był udział w ceremonii otwarcia Rumuńsko-Polskiego Forum Biznesowego.


Premier Morawiecki podczas wystąpienia zwracał uwagę, że jeszcze kilka lat temu oś współpracy Północ-Południe mogła się wydawać czymś - jak mówił - wątpliwym. "Mogła być pewną możliwością, a dzisiaj wydaje się, że jest koniecznością; że musimy bardzo pogłębić tę współpracę właśnie we wszystkich wymiarach" - powiedział.


Właśnie dlatego - dodał - bardzo mocny nacisk jest kładziony na rozwój infrastruktury Północ-Południe. W tym kontekście wskazał na Via Carpatię i podkreślał, że "to nasz absolutny priorytet". "Dzięki temu chcemy nie tylko pogłębić współpracę gospodarczą, ale także zwiększyć możliwości współpracy we wszystkich innych polach, także współpracy społecznej, kulturowej i pod każdym innym względem" - zaznaczył szef polskiego rządu.


"To dzisiaj niezwykle ważne, ponieważ trudno mi odnaleźć w regionie, a może nawet w całej Europie wiele innych krajów - na palcach jednej ręki mogę policzyć - które myślą niemal identycznie o wyzwaniach strategicznych, z którymi się spotykamy" - podkreślił.


Wyraził wdzięczność premierowi i prezydentowi Rumunii, którzy "tak prowadzą politykę rumuńską na forum europejskim i sojuszu transatlantyckiego, aby wypracować jak najwięcej spójności, synergię, a w związku z tym też skuteczności pomiędzy naszymi dwoma krajami".


Morawiecki nawiązał też do inicjatywy Trójmorza, podkreślając, że to ważny i ambitny wymiar. "Widzimy doskonale, że wraz z rosyjską agresją na Ukrainę jak mocno rośnie rola, ranga tego regionu, w którym my żyjemy, w którym tworzymy wartości gospodarcze, społeczne" - mówił.


"Dlatego głęboko wierzę, że to w tym trójkącie między Ukrainą, Rumunią i Polską można będzie już niedługo - po oby jak najszybszym osiągniętym zwycięstwie ukraińskim i pokoju - budować naprawdę istotne plany strategiczne na przyszłość. Plany strategiczne, które będą bardzo ambitne od strony gospodarczej, inwestycyjnej, biznesowej. Ale równie ambitne od strony współpracy wojskowej i tworzenia nowej ponad stumilionowej wspólnoty gospodarczej w regionie Europy Środowej" - powiedział polski premier. (PAP)


autor: Rafał Białkowski, Grzegorz Bruszewski


rbk/ gb/ itm/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 13:30 A. Mularczyk: wszyscy deputowani Bundestagu otrzymali list wraz raportem o polskich stratach wojennych Do wszystkich deputowanych w Bundestagu został dostarczony list wraz raportem o polskich stratach wojennych w latach 1939-45; niebawem raport trafi do deputowanych… » więcej 2023-06-09, godz. 13:30 EKF 2023: transformacja energetyczna to wyzwanie nie tylko dla gospodarki, ale i ubezpieczycieli (MediaRoom) „Jesteśmy u progu zielonej transformacji energetycznej. Oznacza to perspektywę realizacji wielkich projektów przemysłowych, które będą musiały być we… » więcej 2023-06-09, godz. 13:30 Premier: w ciągu paru tygodniu zajmiemy się projektem ws. bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów pow. 65 roku ż… W ciągu najbliższych paru tygodni będziemy realizować ustawę dotyczącą dostępu do bezpłatnych leków dla kolejnych grup. Obecnie projekt podlega dodatkowym… » więcej 2023-06-09, godz. 13:20 Rząd przyjął projekt noweli budżetu na 2023 r.; wydatki rosną o 20,8 mld zł, a deficyt o 24 mld zł (opis) Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu na br., który wynika m.in. z porozumienia z 'Solidarnością'… » więcej 2023-06-09, godz. 13:20 Ukraina/ Ministerstwo gospodarki: PKB zmniejszył się w I kwartale 2023 roku o ponad 10 proc.; ale to wynik lepszy od… PKB Ukrainy zmniejszył się w pierwszym kwartale 2023 roku o 10,5 proc.; jest to wynik lepszy od oczekiwanego, ponieważ wcześniejsze szacunki przewidywały… » więcej 2023-06-09, godz. 13:20 French Open - najwyżej rozstawionym tenisistkom nie jest łatwo o sukces W tegorocznym wielkoszlemowym French Open najwyżej rozstawioną tenisistką jest Iga Świątek. W liczonej od 1968 roku open erze turniejowe 'jedynki' 20 razy… » więcej 2023-06-09, godz. 13:20 Ukraina/ Ekspert: miny niesione przez wody powodziowe będą stanowić zagrożenie przez lata Miny niesione przez wody powodziowe na skutek wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą stanowić zagrożenie przez lata - powiedział Andrew Duncan, koordynator… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Włochy/ Premier Meloni: Polska i Węgry to młode demokracje, trzeba je wzmocnić i im pomóc Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała w piątek, że Polska i Węgry to młode demokracje, które trzeba wzmocnić i im pomóc. 'Ja jestem gotowa to zrobić'… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Śląskie/ w piątek wystartowało Forum GEN.PL na katowickim Muchowcu W piątek ruszyło Forum GEN.PL - wydarzenie skierowane dla młodych i tworzone przez młodych. Na uczestników czekają debaty, panele dyskusyjne, a także koncert… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Opolskie/ Koniec utrudnień na dk 42 w Rudnikach Służby drogowe przywróciły normalny ruch na drodze krajowej nr 42 w Rudnikach, gdzie doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »