Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 09:40 Autor: PAP

Promocja albumu „Ramię krzep – Ojczyźnie służ. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce” w Warce

W Centrum Edukacyjno-Muzealnym Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbędzie się promocja albumu „Ramię krzep – Ojczyźnie służ. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce". Wydany przez IPN album jest zbiorem artykułów na temat historii i działalności polskiego ruchu sokolego w USA.

W wydarzeniu połączonym z uroczystym zakończeniem prezentacji wystawy pod tym samym tytułem wezmą udział zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Polejowski i dr Mateusz Szpytma. Odbędzie się także kuratorskie oprowadzenie po wystawie.


Dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk przypomni historię powstania wystawy, opowie o projektach edukacyjnych poświęconych popularyzacji historii polskich Sokołów w USA oraz dalszych planach związanych z ekspozycją. W wydarzeniu udział weźmie on-line prezes Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce Timothy Kuzma z Pittsburgha (USA).


Po uroczystości odbędzie się dyskusja o albumie "Ramię krzep – Ojczyźnie służ+. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce". W rozmowie o pracy nad publikacją, źródłach wykorzystanych do przygotowania albumu i wyzwaniach związanych z przygotowywaniem przez archiwistów wystawy muzealnej wezmą udział pracownicy AIPN, a zarazem współautorzy albumu: dr Justyna Staroń i Krzysztof Pawluczuk oraz kurator wystawy Grzegorz Trzyna.


Po dyskusji artyści z Teatru Muzycznego "Od Czapy" wykonają utwory związane z polskim ruchem sokolim w USA i zamieszczane w ich śpiewnikach.


Album "Ramię krzep – Ojczyźnie służ+. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce" to zbiór artykułów na temat historii i działalności polskiego ruchu sokolego w Stanach Zjednoczonych. Autorzy przedstawiają w nim genezę sokolstwa w USA, jego związki z Polską, działalność patriotyczną i wychowawczą. Omawiają także zaangażowanie ruchu na rzecz „sprawy polskiej”, podkreślając wkład organizacji w odzyskanie przez Polskę niepodległości.


Album i wystawa archiwalno-muzealna pod tym samym tytułem powstały w oparciu o bezcenne zbiory Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce, przekazane do zasobu Archiwum IPN w 2019 r. W skład kolekcji wchodzą dokumenty dotyczące działalności polskiego Sokolstwa w Ameryce oraz korespondencja, prasa, fotografie, a także mundury, sztandary i odznaczenia tej organizacji.


Od września 2022 r. na wystawie „Ramię krzep – Ojczyźnie służ. 135 rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce" zaprezentowano niemal czterysta unikalnych eksponatów, w tym m.in.: list przewodniczącej Polskiego Białego Krzyża Heleny Paderewskiej do Agnieszki Wisły, odznaki związane z Sokolstwem, liczne zdjęcia czy "Memoriał do cywilizowanych narodów świata w sprawie Polski" przekazany przez Związek Sokołów Polskich w Ameryce na początku 1915 r. prezydentowi Stanów Zjednoczonych oraz wszystkim ambasadorom rezydującym w Waszyngtonie. Uzupełnieniem ekspozycji oryginalnych dokumentów i artefaktów są interaktywne pulpity i projekcje multimedialne, a wśród nich fabularyzowany dokument zrealizowany w 1932 r. z okazji 15-lecia rekrutacji do Armii Polskiej we Francji przeprowadzonej na terenie USA i Kanady w czasie I wojny światowej.


Wystawę "Ramię krzep – Ojczyźnie służ" będzie można zobaczyć także podczas Kongresu Pamięci Narodowej organizowanego przez IPN w dniach 13-15 kwietnia 2023 r. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.(PAP)


autor: Maciej Replewicz


mr/ dki/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 06:20 The Weeknd kręcił serial "Idol" u siebie w domu. Z oszczędności Serial „Idol”, którego gwiazdą i współtwórcą jest The Weeknd, to spełnienie jego marzenia. Sam Levinson, który ostatecznie podjął się reżyserii… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: piątek pochmurny w większości kraju z opadami deszczu na południu Piątek będzie zapowiada pochmurny i deszczowy w prawie całym kraju. Opady deszczu możliwe w południowej części kraju. W zachodnio-centralnej Polsce obowiązuje… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 Włochy/ Prasa: hotelarz apeluje do swojej branży, by walczyła z influencerami - darmozjadami Właściciel hotelu w Rzymie mobilizuje innych hotelarzy, by razem z nim zwalczali zjawisko, które według niego stało się prawdziwą plagą. Chodzi o tzw… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 Teleskop Webba wykrył najdalsze związki organiczne Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dostrzegł złożone substancje organiczne w galaktyce odległej aż o 12 mld lat świetlnych. Obserwacja pomoże zrozumieć oddziaływania… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 W Tiranie powstaje mural z Messim Gigantyczny mural przedstawiający uśmiechniętego Lionela Messiego w reprezentacyjnej koszulce jest na ukończeniu w jednej z najbardziej znanych dzielnic albańskiej… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 Bio-Gąbka – biopreparat do usuwania leków i fenolu w oczyszczalni ścieków Bio-Gąbka to biopreparat usuwający pozostałości leków - takich jak paracetamol czy ibuprofen - w oczyszczalniach ścieków. Nośnikiem odpowiedzialnych za… » więcej 2023-06-09, godz. 06:10 Kiwi jako lek na zaparcia Spożywanie dwóch owoców kiwi dziennie przynosi ulgę w zaparciach - informuje „The American Journal of Gastroenterology”. » więcej 2023-06-09, godz. 06:10 80 lat temu odbył się zjazd Związku Patriotów Polskich – agentury podporządkowanej ZSRS 80 lat temu, w dniach 9-10 czerwca 1943 r. w Moskwie odbył się zjazd Związku Patriotów Polskich. Tworzący ją na polecenie Stalina komuniści dążyli do… » więcej 2023-06-09, godz. 06:00 Po 2019 r. tempo wzbierania wód wokół Płw. Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie Po 2019 r. tempo wzrostu poziomu wód wokół Półwyspu Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie - wynika z badań hiszpańskiego Instytutu Oceanografii, działającego… » więcej 2023-06-09, godz. 06:00 Nowy lek opóźnia rozwój glejaka, śmiertelnego nowotworu mózgu Przeznaczony do terapii celowanej lek o nazwie worasidenib skutecznie opóźnia postęp określonej postaci glejaka - wolno rosnącego, ale śmiertelnego nowotworu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »