Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 01:00 Autor: PAP

Ukraina/ Zełenski: Rosja musi opuścić elektrownię atomową w Zaporożu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek szefowi agencji energii atomowej ONZ, że bezpieczeństwo w elektrowni jądrowej Zaporoże nie może być zagwarantowane, dopóki rosyjskie wojska jej nie opuszczą.

Prezydent poinformował na swojej stronie internetowej, że spotkał się z Rafaelem Grossim, dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, w elektrowni wodnej Dnipro – na północny wschód od elektrowni Zaporoże.


Zełenski powiedział Grossiemu, że personel zakładu w Zaporożu znajduje się pod stałą presją rosyjskich sił okupacyjnych, które, jak powiedział, nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa i ingerują w procesy technologiczne.


„Bez natychmiastowego wycofania rosyjskich wojsk i personelu z elektrowni jądrowej Zaporoże i terenów przyległych wszelkie inicjatywy mające na celu przywrócenie bezpieczeństwa jądrowego są skazane na niepowodzenie” – stwierdził prezydent Ukrainy.


„Przetrzymywanie elektrowni jądrowej jako zakładnika przez ponad rok – to z pewnością najgorsza rzecz, jaka kiedykolwiek wydarzyła się w historii europejskiej lub światowej energetyki jądrowej”, dodał.


W tweecie opublikowanym w poniedziałek Grossi napisał, że on i Zełenski przeprowadzili rozmowę na temat ochrony zakładu i jego personelu. Dodał, że potwierdził pełne poparcie MAEA dla ukraińskich obiektów jądrowych i przypomniał, że wielokrotnie wzywał do utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół elektrowni w Zaporożu i ma ją ponownie odwiedzić w najbliższych dniach.(PAP)wr/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 20:20 Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński rozmawiał z władzami palestyńskimi o agresji Rosji na Ukrainę Wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński w ostatnim dniu wizyty na Bliskim Wschodzie odwiedził Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu, gdzie spotkał… » więcej 2023-06-07, godz. 20:20 Włochy/ Chirurg, który operował papieża: Franciszek czuje się dobrze, jest przytomny (opis) Papież Franciszek czuje się dobrze, jest przytomny i już żartował - poinformował profesor Sergio Alfieri, który operował go w środę w rzymskiej klinice… » więcej 2023-06-07, godz. 20:20 MKiDN: Spotkanie ministra kultury i dziedzictwa narodowego z minister kultury Niemiec (komunikat) - MKiDN informuje: Sprawy odzyskiwania dóbr kultury zrabowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej i odszkodowań za straty doznane przez Polskę… » więcej 2023-06-07, godz. 20:20 W projekcie prezydenta o współpracy władz ws. przewodnictwa Polski w Radzie UE większe kompetencje prezydenta dot… Rząd nie będzie mógł desygnować kandydatów na szereg stanowisk w UE bez zgody prezydenta - zakłada prezydencki projekt o współpracy władz ws. przewodnictwa… » więcej 2023-06-07, godz. 20:10 Minister Moskwa: zasoby ryb w Odrze odbudowują się (opis) Zarówno polskie, jak i niemieckie badania wskazują, że zasoby ryb w Odrze się odbudowują - podkreśliła w środę w granicznych Słubicach (Lubuskie) minister… » więcej 2023-06-07, godz. 20:00 Francja/ Luwr przechowa i wystawi ukraińskie dzieła, by ocalić je przed rosyjską inwazją Od 14 czerwca do 6 listopada w muzeum w paryskim Luwrze będzie można oglądać szesnaście ukraińskich dzieł sztuki ewakuowanych i ocalonych przed rosyjską… » więcej 2023-06-07, godz. 20:00 Włochy/ Chirurg, który operował papieża: Franciszek czuje się dobrze, jest przytomny (krótka) Papież Franciszek czuje się dobrze, jest przytomny i już żartował - poinformował profesor Sergio Alfieri, który operował go w środę w rzymskiej klinice… » więcej 2023-06-07, godz. 20:00 Ekstraliga żużlowa - odwieszono licencję toru w Krośnie Zgodnie z decyzją Głównej Komisji Sportu Żużlowego znowu w Krośnie można przeprowadzać mecze ekstraligi. 23 maja tor użytkowany przez Cellfast Wilki został… » więcej 2023-06-07, godz. 19:50 French Open - media w Brazylii: Haddad może dokonać historycznego wyczynu Bia Haddad, brazylijska tenisistka, która w środę zapewniła sobie awans do półfinału French Open, może przejść do historii tej imprezy - twierdzą komentatorzy… » więcej 2023-06-07, godz. 19:50 USA/ Szef CNN stracił stanowisko w obliczu krytyki ze strony pracowników i kontrowersji związanych z Trumpem Szef CNN Chris Licht odszedł ze stanowiska w obliczu 'historycznie niskich' wyników oglądalności, konfliktu z pracownikami oraz kontrowersji z powodu zorganizowanego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »