Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-27, 23:40 Autor: PAP

Włochy/ Poezja i teksty Wisławy Szymborskiej w teatrze w Rzymie

„Posłuchaj, jak mi prędko bije twoje serce”- to tytuł spektaklu w rzymskim teatrze Vittoria, przygotowanego w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej. Podczas poniedziałkowej premiery w Wiecznym Mieście przedstawiono wiersze, fragmenty listów i inne teksty Noblistki.

Spektakl wyreżyserował Sergio Maifredi, a jego pomysłodawcami są włoscy poloniści i wykładowcy: Andrea Ceccherelli z uniwersytetu w Bolonii i Luigi Marinelli z uniwersytetu La Sapienza w stolicy Włoch.


Poezję i teksty Wisławy Szymborskiej przedstawiła znana włoska aktorka filmowa i teatralna Maddalena Crippa . Towarzyszył jej na scenie aktor Andrea Nicolini. Autorem i wykonawcą muzyki był Michele Sganga.


Spektakl przygotowano we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Fundacją Wisławy Szymborskiej z Krakowa i Instytutem Polskim w Rzymie.


Duży rzymski teatr był wypełniony do ostatniego miejsca. Publiczność żywiołowo oklaskiwała teksty listów poetki do Kornela Filipowicza, jej limeryki i słynne "lepieje", czyli zabawne powiedzonka.


Prezes fundacji Wisławy Szymborskiej- Michał Rusinek podkreślił przed spektaklem: "Dziś tutaj inaugurujemy obchody Roku Szymborskiej we Włoszech".


Mówił , że poetka nie lubiła podróżować, ale jeśli już podróżowała, to lubiła do Włoch. Zaznaczył, że poezja Noblistki rzadko trafiała do teatru.


Michał Rusinek przytoczył słowa poetki o tym, że od śmierci Ajschylosa nie chodzi do teatru.


4 kwietnia spektakl zostanie wystawiony w teatrze Litta Mediolanie, a następnie w Genui i Florencji.


To jedno z wielu wydarzeń we Włoszech, zorganizowanych w tym roku w związku z setną rocznicą urodzin Noblistki.


We wtorek w Instytucie Polskim w Wiecznym Mieście odbędzie się prezentacja włoskiej edycji zbioru "Czarna piosenka". To tytuł tomiku, który miał być debiutem Wisławy Szymborskiej, ale nigdy nie został wydany. Niektóre z wierszy publikowane były w czasopismach literackich, a kilka poetka włączyła później do wydań książkowych. Autorką przekładu jest Linda Del Sarto, a książka ukazała się nakładem prestiżowego wydawnictwa Adelphi pod redakcją Andrei Ceccherellego.


15 czerwca w Genui otwarta zostanie wystawa „Wisława Szymborska. Radość pisania”, na której można będzie obejrzeć dokumenty, zdjęcia i nagrania, a także słynne kolaże poetki. Eskpozycja trafi też do Bolonii, Mediolanu i Rzymu.


We Włoszech podziw dla Szymborskiej wyrażali między innymi Umberto Eco i pisarz Roberto Saviano. Popularny piosenkarz, nauczyciel licealny i akademicki Roberto Vecchioni napisał o niej piosenkę.


Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)


sw/wr/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 12:20 Tatry/ Konie wożące turystów do Morskiego Oka przechodzą badania przed sezonem Ponad 312 koni wożących turystów na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przechodzi w weekend szczegółowe badania mające na celu sprawdzenie ich kondycji przed… » więcej 2023-06-03, godz. 12:20 Małopolskie/ Koniec utrudnień na DK52 po wypadku w Andrychowie Nie ma już utrudnień na drodze krajowej nr 52 w Andrychowie, gdzie w sobotę rano czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Poszkodowanych zostało sześć… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Wymiana ognia na granicy izraelsko-egipskiej, dwóch rannych Siły Zbrojne Izraela (IDF) poinformowały w sobotę o wymianie ognia na granicy z Egiptem, w wyniku którego dwóch Izraelczyków zostało rannych. Kilka godzin… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Lekkoatletyczne MŚ - tysiące bezpłatnych biletów dla węgierskich szkół Organizatorzy tegorocznych mistrzostw świata w lekkiej atletyce przekażą szkołom ponad 9 000 bezpłatnych biletów, aby ich uczniowie mogli obejrzeć imprezę… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Premier wrócił do kraju z wizyty w Kanadzie Premier Mateusz Morawiecki wrócił w sobotę do kraju z wizyty w Kanadzie, gdzie m.in. spotkał się z szefem tamtejszego rządu Justinem Trudeau. (PAP) » więcej 2023-06-03, godz. 11:50 Białystok/ I Międzynarodowy Dzień Edukacji Białoruskiej Jak budować edukację w języku białoruskim dla białoruskiej diaspory w oparciu o doświadczenia edukacji polonijnej i mniejszości białoruskiej w Polsce rozmawiają… » więcej 2023-06-03, godz. 11:40 French Open - Djokovic: kibice zapłacili za bilety, mogą robić co chcą Novak Djokovic ubolewa nad fanami, którzy „wygwizdują każdą rzecz”. Tymi przemyśleniami podzielił się po zwycięskim, najdłuższym w jego wielkoszlemowej… » więcej 2023-06-03, godz. 11:40 Sondaż: 40 proc. badanych uważa, że w ich otoczeniu relacje Polaków z Ukraińcami są pozytywne 40 proc. badanych uważa, że w ich najbliższym otoczeniu relacje Polaków z Ukraińcami są pozytywne - wynika z sondażu Social Changes dla wpolityce.pl. 34… » więcej 2023-06-03, godz. 11:30 Małopolskie/ Pociąg śmiertelnie potrącił 17-letniego obywatela Ukrainy 17-letni obywatel Ukrainy zginął potrącony przez pociąg na torach kolejowych w Sterkowcu koło Brzeska (Małopolskie). Policja wyjaśnia przyczyny i okoliczności… » więcej 2023-06-03, godz. 11:30 Ukraina/ W całym kraju inspekcje schronów po tym, jak trzy osoby zginęły, nie mogąc dostać się do ukrycia Sprawdzono już ponad 4800 schronów w całym kraju, 252 były zamknięte, blisko 900 nie nadawało się do użycia - powiadomił w sobotę szef MSW Ihor Kłymenko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »