Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-27, 20:20 Autor: PAP

Szef MS odwiedził katowicki areszt, w którym przed laty był więziony ks. Blachnicki

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwiedził w poniedziałek Areszt Śledczy w Katowicach, by oddać hołd założycielowi Ruchu Światło-Życie ks. Franciszkowi Blachnickiemu, który przed laty był w nim więziony. Zapowiedział, że zostanie tam odsłonięta tablica upamiętniająca duchownego.

Ks. Blachnicki był przed laty w tym miejscu więziony zarówno podczas niemieckiej okupacji, jak i przez komunistów.


Ziobro wraz z ministrem w KPRM Michałem Wójcikiem oraz funkcjonariuszami Służby Więziennej złożyli wieńce pod inną tablicą przytwierdzoną do muru aresztu. Upamiętnia ona polskich patriotów, którzy stracili tu życie w latach 1945-56.


14 marca Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że śmierć założyciela Ruchu Światło-Życie 27 lutego 1987 r. nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie ofierze śmiertelnych substancji toksycznych. Wykazały to czynności procesowe, przeprowadzone w Polsce oraz na terenie Niemiec, Austrii i Węgier przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach.


Ziobro podczas wizyty w areszcie mówił, że ks. Blachnicki był postacią wyjątkową, charyzmatyczną i tak silną, że komuniści postanowili poprzez swoją agenturę go zabić. Przypomniał, że urodzony w Rybniku Franciszek Blachnicki na Śląsku spędził młodość. „Spędził też niemało czasu w tym obiekcie, w którym dzisiaj jesteśmy – najpierw za czasów okupacji niemieckiej, kiedy w 1942 trafił do celi pawilonu B, a następnie do tego samego pawilonu został zamknięty przez komunistów wtedy, kiedy walczył o wolność religijną i o wolność Polski i Polaków” – przypomniał minister.


Przytoczył słowa jednego z funkcjonariuszy SB, który napisał, że ks. Blachnicki nikogo się nie bał. Według Ziobry, dzięki stworzeniu Ruchu Światło-Życie kapłan przełamał monopol komunistów na wychowanie młodzieży, dlatego był tak przez nich znienawidzony, także przez komunistów w innych krajach bloku wschodniego, gdzie też tworzył struktury Ruchu.


„Niestety został tragicznie zamordowany, dziś wiemy to dzięki śledztwu prowadzonemu przez oddział katowicki prokuratury IPN. To śledztwo jest jeszcze w toku. Prokurator (Michał – PAP) Skwara, który z profesjonalizmem i pasją je prowadzi nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Dziś wiemy, że ksiądz został zamordowany, wiemy jak został zamordowany, ale mamy też osoby, które są podejrzewane o sprawstwo, bezpośrednie wykonanie tego okrutnego zabójstwa” – powiedział minister.


„Czynności śledcze są dalej w toku, miejmy wiarę, że dowiemy się jeszcze więcej prawdy na temat tej historii. Ta historia ma też swoją piękną puentę w postaci pamięci, czci, jaką powinniśmy oddawać temu wielkiemu kapłanowi i Polakowi” – dodał szef resortu sprawiedliwości. Zapowiedział, że Służba Więzienna zadba, by na murze aresztu pojawiła się tablica upamiętniająca ks. Blachnickiego.


Podczas wcześniejszej konferencji prasowej w Tychach Ziobro, pytany o to czy w sprawie ks. Blachnickiego mogą pojawić się jeszcze jakieś nowe fakty, odpowiadał, że są prowadzone czynności, ale nie może powiedzieć jakie, bo są one objęte tajemnicą śledztwa. „Wydawało się wcześniej, że nic już nie możemy się dowiedzieć o okolicznościach śmierci ks. Blachnickiego, a pojawił się przełom, więc bądźmy dobrej myśli – bo po to jest prowadzone śledztwo, aby dowiedzieć się czegoś jeszcze więcej” - dodał.


Minister Wójcik dziękował za uhonorowanie ks. Blachnickiego i śledztwo w sprawie jego śmierci. „Kilka lat temu niektórzy mówili, że nic z tego nie będzie. Okazało się, że te wyniki, które zostały przedstawione (…), szokujące dla niektórych, okazały się być prawdziwe, został zamordowany” – powiedział Wójcik.


Kapelan Aresztu Śledczego w Katowicach ks. Marek Zyzak zaznaczył w rozmowie z PAP, że pamięć o księdzu Blachnickim jest w tym miejscu od lat kultywowana. O duchownym przypomina m.in. jego portret, powieszony w kaplicy aresztu, jego autorem jest jeden z osadzonych.


W marcu 1942 r. Blachnicki trafił do celi katowickiego aresztu z wyrokiem śmierci za działalność konspiracyjną przeciw hitlerowskiej Rzeszy (ostatecznie wyrok zamieniono na karę więzienia). „Oczekując właśnie w celi śmierci, 17 czerwca 1942 r. nawrócił się. Wówczas, oczywiście jeszcze jako osoba świecka, postanawia, że jeśli uda mu się cudem przeżyć to miejsce, to w przyszłości chce swoje życie poświęcić Panu Bogu. Już jako kapłan został ponownie aresztowany w 1961 r., ponownie trafił do katowickiego aresztu” – dodał kapelan.


Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987) był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło-Życie - jednego z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II - oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Był wieloletnim wykładowcą teologii na KUL. Walczył z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, trafił do KL Auschwitz. Po wojnie był represjonowany przez władze komunistyczne - od lat 50. Był obiektem szykan i inwigilacji, które miały ograniczyć zasięg jego oddziaływania na polskie społeczeństwo.


Zmarł nagle 27 lutego 1987 roku. Oficjalnie jako przyczynę śmierci podano zator płucny. 14 marca br. minister Ziobro poinformował, że ks. Blachnicki został zamordowany. Duchowny został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W 2015 r. papież Franciszek wydał dekret o heroiczności jego cnót. Od tego czasu jest określany w Kościele, jako Czcigodny Sługa Boży.


Do ustaleń śledztwa odnieśli się w wydanym w poniedziałek metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, odpowiedzialny za proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego, oraz biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej i postulator procesu beatyfikacyjnego bp Adam Wodarczyk. „Można z całą pewnością powiedzieć, że całe życie i posługa ks. Franciszka Blachnickiego były nie tylko dojrzewaniem do heroiczności cnót, czyli świętości wyznawcy, ale również nieustannym doświadczeniem męczeństwa poprzez prześladowania i cierpienia, które ponosił z tytułu swej żarliwej wiary” – napisali hierarchowie w specjalnym „Komunikacie w sprawie informacji o zabójstwie czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego”.


Jak zaznaczyli, z ogromną uwagą i wdzięcznością przyjęli nowe informacje dotyczące ks. Blachnickiego. Wyrazili wdzięczność IPN, a zwłaszcza prokuratorowi prowadzącemu śledztwo, „za żmudną i wnikliwą pracę, która pozwoliła ustalić te niezwykle ważne fakty, dotyczące końca życia czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego”. Jak zaznaczyli, podane nowe informacje pozwalają w nowy sposób spojrzeć na świętość życia ks. Blachnickiego, potwierdzoną już przez Kościół poprzez papieski dekret o heroiczności cnót z 30 września 2015 r. Jako odpowiedzialni za proces beatyfikacyjny zaprosili wszystkich wiernych w Polsce i za granicą do modlitwy o rychłą beatyfikację ks. Blachnickiego.


„Warto zauważyć, że przekazana w bieżącym roku informacja o zabójstwie ks. Franciszka Blachnickiego zbiegła się z dramatycznym czasem bolesnego ataku na osobę św. Jana Pawła II. Można powiedzieć, że w tym niezwykle trudnym okresie czcigodny sługa Boży ks. Blachnicki stanął po raz kolejny, już z drugiej strony życia, u boku swego przyjaciela i duchowego przewodnika, jakim był dla niego św. Jan Paweł II, aby przypomnieć, że czasy Polski Ludowej to dziesięciolecia prześladowania Kościoła” – napisali biskupi.(PAP)


autor: Krzysztof Konopka


kon/ mab/ mok/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 13:30 A. Mularczyk: wszyscy deputowani Bundestagu otrzymali list wraz raportem o polskich stratach wojennych Do wszystkich deputowanych w Bundestagu został dostarczony list wraz raportem o polskich stratach wojennych w latach 1939-45; niebawem raport trafi do deputowanych… » więcej 2023-06-09, godz. 13:30 EKF 2023: transformacja energetyczna to wyzwanie nie tylko dla gospodarki, ale i ubezpieczycieli (MediaRoom) „Jesteśmy u progu zielonej transformacji energetycznej. Oznacza to perspektywę realizacji wielkich projektów przemysłowych, które będą musiały być we… » więcej 2023-06-09, godz. 13:30 Premier: w ciągu paru tygodniu zajmiemy się projektem ws. bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów pow. 65 roku ż… W ciągu najbliższych paru tygodni będziemy realizować ustawę dotyczącą dostępu do bezpłatnych leków dla kolejnych grup. Obecnie projekt podlega dodatkowym… » więcej 2023-06-09, godz. 13:20 Rząd przyjął projekt noweli budżetu na 2023 r.; wydatki rosną o 20,8 mld zł, a deficyt o 24 mld zł (opis) Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu na br., który wynika m.in. z porozumienia z 'Solidarnością'… » więcej 2023-06-09, godz. 13:20 Ukraina/ Ministerstwo gospodarki: PKB zmniejszył się w I kwartale 2023 roku o ponad 10 proc.; ale to wynik lepszy od… PKB Ukrainy zmniejszył się w pierwszym kwartale 2023 roku o 10,5 proc.; jest to wynik lepszy od oczekiwanego, ponieważ wcześniejsze szacunki przewidywały… » więcej 2023-06-09, godz. 13:20 French Open - najwyżej rozstawionym tenisistkom nie jest łatwo o sukces W tegorocznym wielkoszlemowym French Open najwyżej rozstawioną tenisistką jest Iga Świątek. W liczonej od 1968 roku open erze turniejowe 'jedynki' 20 razy… » więcej 2023-06-09, godz. 13:20 Ukraina/ Ekspert: miny niesione przez wody powodziowe będą stanowić zagrożenie przez lata Miny niesione przez wody powodziowe na skutek wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą stanowić zagrożenie przez lata - powiedział Andrew Duncan, koordynator… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Włochy/ Premier Meloni: Polska i Węgry to młode demokracje, trzeba je wzmocnić i im pomóc Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała w piątek, że Polska i Węgry to młode demokracje, które trzeba wzmocnić i im pomóc. 'Ja jestem gotowa to zrobić'… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Śląskie/ w piątek wystartowało Forum GEN.PL na katowickim Muchowcu W piątek ruszyło Forum GEN.PL - wydarzenie skierowane dla młodych i tworzone przez młodych. Na uczestników czekają debaty, panele dyskusyjne, a także koncert… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Opolskie/ Koniec utrudnień na dk 42 w Rudnikach Służby drogowe przywróciły normalny ruch na drodze krajowej nr 42 w Rudnikach, gdzie doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »