Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-27, 20:00 Autor: PAP

Podkarpackie/ Radni przyjęli stanowisko w obronie papieża Jana Pawła II

W trakcie poniedziałkowej sesji sejmiku województwa podkarpackiego radni przyjęli z inicjatywy PiS stanowisko w obronie papieża Jana Pawła II. Za głosowało 24 radnych, jedna osoba się wstrzymała od głosu, nikt nie był przeciw.

Jak mówił w czasie debaty nad stanowiskiem wicemarszałek województwa podkarpackiego i przewodniczący klubu radnych PiS w sejmiku Piotr Pilch, "ataki na świętego Jana Pawła II wymagają reakcji".


„Stąd nasze stanowisko wobec nieuczciwych ataków na ten wielki autorytet. To nasz odruch, radnych, którzy chcą bronić dobrego imienia w związku z nieuczciwymi i bardzo przykrymi atakami na św. Jana Pawła II. Pamiętamy jego przesłanie i słowa, to jest jedna z najważniejszych osób na świecie, która miała wielki wpływ na życie wielu narodów, na obalenie systemu komunistycznego” – argumentował Pilch.


Przewodniczący klubu radnych PSL w sejmiku Jan Tarapata, mówił, że papież-Polak odegrał wielką rolę m.in., kiedy decydowaliśmy o wstąpieniu do UE. „Przestańmy dyskutować, oddajmy mu hołd jako świętemu” – dodał.


Z kolei Antoni Pikul z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w sejmiku powiedział, że dla opozycjonistów w czasach PRL Jan Paweł II był niepodważalnym autorytetem. Podkreślił, że papieża nie trzeba bronić. „Nie musi być broniony, szczególnie przez polityków. Dla nas wszystkich to autorytet i jego wielkość jest niepodważalna w jakikolwiek sposób. Źle by się jednak stało, gdyby jego wielkość była używana do celów politycznych” – powiedział Pikul.


Radni w głosowaniu przyjęli stanowisko, 24 radnych było za, jeden radny wstrzymał się od głosu, natomiast radni klubu Koalicji Obywatelskiej wyjęli karty do głosowania i system pokazał, że byli nieobecni. Nikt nie był przeciw.


W przyjętym stanowisku można przeczytać m.in., że radni województwa „z całą mocą i zdecydowanie potępiają medialny atak na Świętego Jana Pawła II”.


„Haniebne i bezwzględne wystąpienie przeciwko postaci szczególnej, szanowanej na świecie bez względu na światopogląd i poglądy polityczne, zdumiewa i powoduje, że nie można zostać wobec tej sytuacji obojętnym. Zwłaszcza, że działanie to wychodzi z Ojczyzny tego wielkiego Polaka, Ojczyzny, którą tak kochał, szanował i której dobro było dla Niego ponad wszystko najważniejsze” – napisali radni.


Wyrażają też sprzeciw wobec "bezwzględnego ataku", którego "podstawą są materiały aparatu przemocy PRL, nawet komuniści nie odważyli się ich wykorzystać”. Według nich, "atak na Papieża jest także próbą pozbawienia młodego pokolenia – nie tylko w Polsce – kolejnego autorytetu".


„Dzisiaj stajemy w obronie Jego pamięci. Jako reprezentanci społeczności Podkarpacia apelujemy o stanowcze włączenie się do obrony dziedzictwa Świętego Jana Pawła II. Dajmy świadectwo naszej niezachwianej wiary, umiłowania prawdy i przywiązania do Papieża, który nade wszystko umiłował Polskę” – napisali radni.


W podkarpackim 33-osobowym sejmiku zdecydowaną większość ma klub radnych PiS, który liczy 24 radnych. W opozycji są Koalicja Obywatelska, której klub liczy 5 radnych, klub PSL z 3 radnymi, jeden radny jest niezrzeszony. (PAP)


Autor: Wojciech Huk


huk/ mok/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 12:50 French Open - Rybakina wycofała się z powodu choroby Aktualna mistrzyni Wimbledonu Jelena Rybakina wycofała się z tenisowego French Open przed sobotnim meczem trzeciej rundy z powodu choroby. Kazaszka, rozstawiona… » więcej 2023-06-03, godz. 12:50 USA/ Prezydent Zełenski dla WSJ: Ukraina gotowa do rozpoczęcia kontrofensywy Ukraina jest już gotowa do rozpoczęcia długo oczekiwanej kontrofensywy w celu wyzwolenia jej terytoriów spod rosyjskiej okupacji - powiedział prezydent Wołodymyr… » więcej 2023-06-03, godz. 12:40 Podkarpackie/ Prezes PiS: dogonienie Zachodu, co kiedyś wydawało się bajką, dzisiaj jest już w zasięgu ręki Dogonienie Zachodu, co kiedyś wydawało się bajką, dzisiaj jest już w zasięgu ręki. Okazało się, że potrafimy się rozwijać, i to szybko, nie mieć wielkich… » więcej 2023-06-03, godz. 12:20 Tatry/ Konie wożące turystów do Morskiego Oka przechodzą badania przed sezonem Ponad 312 koni wożących turystów na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przechodzi w weekend szczegółowe badania mające na celu sprawdzenie ich kondycji przed… » więcej 2023-06-03, godz. 12:20 Małopolskie/ Koniec utrudnień na DK52 po wypadku w Andrychowie Nie ma już utrudnień na drodze krajowej nr 52 w Andrychowie, gdzie w sobotę rano czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Poszkodowanych zostało sześć… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Wymiana ognia na granicy izraelsko-egipskiej, dwóch rannych Siły Zbrojne Izraela (IDF) poinformowały w sobotę o wymianie ognia na granicy z Egiptem, w wyniku którego dwóch Izraelczyków zostało rannych. Kilka godzin… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Lekkoatletyczne MŚ - tysiące bezpłatnych biletów dla węgierskich szkół Organizatorzy tegorocznych mistrzostw świata w lekkiej atletyce przekażą szkołom ponad 9 000 bezpłatnych biletów, aby ich uczniowie mogli obejrzeć imprezę… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Premier wrócił do kraju z wizyty w Kanadzie Premier Mateusz Morawiecki wrócił w sobotę do kraju z wizyty w Kanadzie, gdzie m.in. spotkał się z szefem tamtejszego rządu Justinem Trudeau. (PAP) » więcej 2023-06-03, godz. 11:50 Białystok/ I Międzynarodowy Dzień Edukacji Białoruskiej Jak budować edukację w języku białoruskim dla białoruskiej diaspory w oparciu o doświadczenia edukacji polonijnej i mniejszości białoruskiej w Polsce rozmawiają… » więcej 2023-06-03, godz. 11:40 French Open - Djokovic: kibice zapłacili za bilety, mogą robić co chcą Novak Djokovic ubolewa nad fanami, którzy „wygwizdują każdą rzecz”. Tymi przemyśleniami podzielił się po zwycięskim, najdłuższym w jego wielkoszlemowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »