Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-27, 19:50 Autor: PAP

Żaryn: w ciągu 13 miesięcy ujęto 20 podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji i Białorusi

Rosjanie intensyfikują działania wywiadowcze wobec Polski - uważa minister Stanisław Żaryn, który poinformował, że w ciągu 13 miesięcy ujęto 20 podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji i Białorusi.

Informacje o zatrzymaniu dwóch osób podejrzanych o szpiegostwo przekazano w poniedziałek. W TVP info skomentował to zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.


"Ten człowiek był bardzo aktywny, zbierał informacje na temat infrastruktury krytycznej, a także instytucji odpowiedzialnych za polskie bezpieczeństwo na terenie województw północnych i przekazywał je Rosjanom" - wyjawił informacje o jednym ze szpiegów minister Żaryn.


Dodała, że zatrzymany przyznał się do postawionych zarzutów i szczegółowo opisał swoją działalność.


"Prawdopodobnie to, co udało mu się zdobyć i przekazać nie ma znaczenia krytycznego, ale sama w sobie jest to sytuacja niebezpieczna" - skomentował zastępca ministra-koordynatora.


Druga osoba, o której ujęciu poinformowano dzisiaj - jak powiedział Stanisław Żaryn - zajmowała się zdobywaniem wiedzy o jednostkach wojskowych i przekazywała informacje na Białoruś. SKW zidentyfikowało ją na początku miesiąca, w trakcie innej operacji. Jak przekazał minister, tej osobie postawiono już zarzuty, została też tymczasowo aresztowana przez sąd.


"Oba śledztwa są rozwojowe i potrzebują dalszych czynności" - powiedział minister.


Żaryn podkreślił, że polskie służby prowadzą intensywne działania, by zneutralizować wywiadowcze zagrożenie ze wschodu. "W ciągu 13 miesięcy ujęto 20 podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji i Białorusi" - zaznaczył.


Jego zdaniem ważne jest, by polskie społeczeństwo miało świadomość, że Rosja intensyfikuje działania wywiadowcze wobec Polski. Dzięki temu obywatele będą zwracać uwagę, gdy ktoś np. obserwuje infrastrukturę krytyczną, czy stara się dotrzeć do informacji, do których posiadania nie jest powołany.(PAP)


Autor: Luiza Łuniewska


lui/ jann/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 13:50 Szef MON: mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie WP (krótka) Mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie Wojska Polskiego; dziś w wojsku służy 172 tys. żołnierzy, ale nasze ambicje sięgają dalej… » więcej 2023-06-03, godz. 13:50 Ukraina/ Wojsko: Na Morzu Czarnym rosyjskie okręty, mogące przenosić do 16 Kalibrów Na Morzu Czarnym znajduje się dziewięć rosyjskich okrętów, w tym dwa mogą być uzbrojone w 16 rakiet manewrujących Kalibr - poinformowała w komunikacie… » więcej 2023-06-03, godz. 13:40 Dwóch izraelskich żołnierzy zginęło w strzelaninie na granicy z Egiptem Siły Obronne Izraela (IDF) przekazały w sobotę, że dwóch żołnierzy zginęło w wyniku wymiany ognia nieopodal granicy izraelsko-egipskiej. Dodały, że… » więcej 2023-06-03, godz. 13:40 Bielsko-Biała/ Fiat 126, popularny maluch, świętuje pięćdziesiątkę Fiat 126, popularny maluch, świętował w sobotę w Bielsku-Białej, gdzie przez wiele lat powstawał, swoje 50. urodziny. W zlocie uczestniczyło ponad 250 aut… » więcej 2023-06-03, godz. 13:30 Sejm/ Odbyła się konferencja poświęcona dorobkowi rządu premiera Jana Olszewskiego W przededniu rocznicy wotum nieufności dla rządu premiera Jana Olszewskiego w Sejmie odbyła konferencja poświęcona dorobkowi jego gabinetu. 'Głównym zadaniem… » więcej 2023-06-03, godz. 13:30 Dolnośląskie/ Radni sejmiku nie odwołali zarządu województwa Na specjalnej sesji radni sejmiku dolnośląskiego głosowali nad uchwałą o odwołaniu zarządu województwa. To efekt nieudzielenia absolutorium za wykonanie… » więcej 2023-06-03, godz. 13:30 Belgia/ Mężczyzna strzelał z karabinu Kałasznikowa przed barem w Charleroi Chwile grozy przeżyli klienci baru w Charleroi niedaleko Brukseli, gdy około godziny 3 w nocy z piątku na sobotę nieznany sprawca zaczął strzelać z karabinu… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 Gdynia/ Wyłoniono laureatów Nagrody im. Macieja Płażyńskiego 2023 Laureatami 12. edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii zostali dziennikarze i redakcje z Izraela, Polski i Szwecji… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 J.Kaczyński: Via Carpatia to poważny element rozwoju regionu (krótka) Via Carpatia to poważny element rozwoju regionu; mimo różnych przeszkód od nas niezależnych, w 2026 r. ta trasa będzie; warto mówić o tym kto to zrobił… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 Ukraina/ MSZ odpowiada na propozycję "pokojową" Indonezji: Rosja ma opuścić okupowane terytoria Rosja powinna opuścić okupowane terytoria - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, odpowiadając na ogłoszoną przez ministra obrony Indonezji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »