Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-27, 19:00 Autor: PAP

D.Tusk: stawką tych wyborów jest także obecność Polski w UE

Stawką tych wyborów jest także to, czy Polska będzie nadal w Unii Europejskiej, czy znów będzie, jak kiedyś w historii skazana na samotność - mówi w poniedziałek podczas spotkania w Strzelcach Opolskich lider PO Donald Tusk.

Część wystąpienia w Strzelcach Opolskich lider Platformy poświęcił kwestiom rolnictwa i Unii Europejskiej.


Przekonywał, że rząd PiS w wielu wymiarach oszukał rolników i "ściąga na nich bardzo poważne zagrożenie jeśli chodzi o najbliższą przyszłość". Przede wszystkim, jak dodał, ogromne znaczenie dla polskiego rolnictwa ma fakt, że jesteśmy w Unii Europejskiej.


"Dziś słyszymy bardzo wyraźne zapowiedzi, że zamierzają wyprowadzić Polskę z UE" - powiedział Tusk. Jak mówił, nawet b. minister w rządzie PiS Jadwiga Emilewicz, która "nie jest radykałką" powiedziała publicznie, że jak dalej będą blokowane środki europejskie, Polska powinna wystąpić z UE. "Mówią takie rzeczy, że włosy na głowie stają, przecież oni sami blokują te pieniądze europejskie" - powiedział Tusk.


"Nie chcę nikogo straszyć, ale trochę się na tym znam, nikt nie odmówi mi kompetencji jeśli chodzi o kwestie europejskie. To, co robią dziś to jest prosta droga do polexitu" - powiedział lider PO. Dodał, że słyszy "od wielu polityków PiS i przybudówek", że "tam narasta gotowość do tego, aby wprost mówić, żeby wyjść z UE".


"Im nie pasuje wszystko co jest fundamentem Europy: niezależne sądownictwo, prawa człowieka, prawa mniejszości, godność człowieka, różnorodność kulturowa, wolność mediów, prawdziwy samorząd terytorialny. To wszystko, na czym zbudowana jest cywilizacja Zachodu, polityczna cywilizacja europejska, to jest jak sól w oku Kaczyńskiego i PiS" - powiedział Tusk. "Stawką tych wyborów jest także to, czy Polska będzie nadal w Unii Europejskiej, czy znów będzie, jak kiedyś w historii skazana na samotność" - dodał.


Jego zdaniem, jeśli obecny rządz będzie miał możliwość rządzenia dalej, będzie gotowy wyprowadzić Polskę z UE. "Te najbliższe kilka lat z różnych powodów rozstrzygną o przyszłości Polski na dziesięciolecia. Dlatego jestem tak zdeterminowany" - powiedział Tusk.


Ponadto, dodał, rząd oszukał rolników także w kwestii tego, co się dzieje ze zbożem ukraińskim, które miało tylko przejechać przez Polskę, np. do Egiptu, który mógł wchłonąć nieograniczoną liczbę zboża. Tyle że, powiedział Tusk, rząd nawet nie zaczął rozmawiać z Egiptem i "ukraińskie zboże zaległo u nas".


"Nawet namawiali rolników, żeby nie sprzedawać zboża, bo ceny będą lepsze. To było tuż przed tym, jak wpuścili niekontrolowane ilości zboża ukraińskiego do Polski" - powiedział Tusk. "Uważam, że powinniśmy pomagać Ukrainie wszystkimi dostępnymi sposobami, to jest też nasza wojna. Ale trzeba to robić z głową" - dodał. Zdaniem Tuska "przez te zaniechania polscy rolnicy czują się oszukani" i bardzo łatwo będzie wśród nich wzniecić sentymenty antyukraińskie.


Szef PO powiedział też, że cały czas jest atakowany, że już nie wystarczy jego "dziadek z Wehrmachtu", bo na niedawnym na spotkaniu PiS w Radomiu, w obecności polityków tego ugrupowania powiedziano, że Tusk to syn SS-mana. "Niedługo powiedzą, że sam byłem pod Stalingradem w armii niemieckiej" - dodał. (PAP)


autorzy: Piotr Śmiłowicz, Marek Szczepanik


pś/ masz/ mok/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 14:10 French Open - o półfinał Świątek zagra w środę wczesnym popołudniem W środę swój mecz 1/4 finału wielkoszlemowego French Open w Paryżu rozegra Iga Świątek. Liderka światowego rankingu tenisistek około godz. 13 zmierzy… » więcej 2023-06-06, godz. 14:10 Synoptyk IMGW: we wtorek na południu deszcz i burze, na północy pogodnie We wtorek będzie ciepło, nawet do 27 st. C. Na północy kraju będzie pogodnie, a na południu więcej chmur. Tam będzie padał przelotny deszcz, wystąpią… » więcej 2023-06-06, godz. 14:00 Białystok/ 100 tys. zł z UNICEF-u na integrację mieszkańców i uchodźców z Ukrainy 100 tys. zł z UNICEF-u trafi łącznie do 15 organizacji pozarządowych na różne działania lokalne integrujące mieszkańców Białegostoku i uchodźców z… » więcej 2023-06-06, godz. 14:00 E. Witek o wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce: wolny świat musi potępić ten akt barbarzyństwa Wysadzenie przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce to straszna tragedia i kolejny przykład, że okupant nie cofa się przed niczym, niszcząc infrastrukturę i prowadząc… » więcej 2023-06-06, godz. 13:50 Prokuratura wystąpi do Włoch o materiały z śledztwa ws. śmierci wójta Jaworza Gotowy jest już Europejski Nakaz Dochodzeniowy o udostępnienie przez stronę włoską materiałów z postępowania w sprawie śmierci wójta Jaworza - dowiedziała… » więcej 2023-06-06, godz. 13:50 Małopolskie/ Śmiertelny wypadek podczas prac polowych 78-latek z powiatu tarnowskiego, zjeżdżając ciągnikiem rolniczym ze wzniesienia stracił kontrolę nad pojazdem. Mężczyzna zeskoczył z traktora, ale tak… » więcej 2023-06-06, godz. 13:50 Zachodniopomorskie/ Koniec utrudnienia na dk 11 między Koszalinem a Kołobrzegiem po wypadku Zakończyło się utrudnienie na drodze krajowej nr 11 w Borkowicach (Zachodniopomorskie) - poinformował we wtorek szczeciński oddział GDDKiA. Przed południem… » więcej 2023-06-06, godz. 13:50 K. Gawkowski: M. Kamiński i M. Wąsik powinni zostać wyrzuceni z rządu; w rządzie nie ma miejsca dla ludzi, którzy… Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik powinni zostać z rządu wyrzuceni; nie ma miejsca w rządzie dla polityków, dla ludzi, którzy mają na swoim koncie wyroki… » więcej 2023-06-06, godz. 13:50 Prognoza pogody na 7 czerwca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, południowo-zachodnia, środkowa i częściowo północna Europa będzie pod wpływem układów niżowych… » więcej 2023-06-06, godz. 13:50 Sosnowiec zyskał ogród botaniczny Ogród botaniczny powstał w Sosnowcu w dotychczasowym Parku Fusińskiego, poprzez przekształcenie utworzonego tam dwa lata wcześniej „parku bioróżnorodności”… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »