Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-27, 19:00 Autor: PAP

Gdańsk/ Wręczono nagrody dla twórców teatru

Trzy spośród przyznanych w poniedziałek Nagród Teatralnych Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego otrzymał spektakl "1989". Wyróżniona została zarówno reżyserka - Katarzyna Szyngiera, jak i sam spektakl, który jest koprodukcją Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Marta Formella z Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformowała w poniedziałek, w Światowym Dniu Teatru, nagrody wybitnym artystom wręczyli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Za muzyczną oprawę uroczystej gali w Starej Aptece, którą prowadzili Karolina Kowalska i Robert Ciszewski, odpowiadali młodzi adepci II roku Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego z Gdyni. Prezentowany repertuar był przedpremierową zapowiedzią koncertu "Whitney Houston Jazz".


Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za 2022 rok otrzymali: Marcin Zawicki - za scenografię do spektaklu "Zmień się!" w reżyserii Edyty Janusz-Ehrlich w Miejskim Teatrze Miniatura; prof. dr hab. Leszek Skrla - za rolę męską w spektaklu operowym "Król Roger" w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz Katarzyna Szyngiera - za reżyserię spektaklu "1989" (koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego).


Nagroda Teatralna Miasta Gdańska przyznawana jest od 2008 roku. Otrzymują ją autorki i autorzy najciekawszych teatralnych kreacji artystycznych, stworzonych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Przyznawane są trzy równorzędne nagrody indywidualne. Laureatów wybiera kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego oraz mediów. Nagroda Teatralna Miasta Gdańska to 10 tys. złotych brutto dla każdego z laureatów. Łącznie z dzisiejszymi nagrodzonymi uhonorowano dotąd łącznie 45 twórców teatralnych.


Nagrodą Specjalną uhonorowano koprodukcję Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - "1989" w reżyserii Katarzyny Szyngiery.


Podczas uroczystości przyznano też Nagrody Teatralne Marszałka. Przyznawane są trzy nagrody indywidualne dla wyróżniających się artystów, nagroda dla młodego artysty dedykowana pamięci prof. Jana Ciechowicza oraz nagroda honorowa za Przedstawienie roku.


Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2022 otrzymali: Krzysztof Babicki - za reżyserię spektaklu "Pułapka" Tadeusza Różewicza w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni; Grzegorz Gzyl - za kreację weneckiego doży Urgentino w spektaklu "Sceny z egzekucji" Howarda Barkera w reżyserii Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz Filip Michalak - za warsztat aktorski i pełnię energii scenicznej w spektaklu baletowym Ludwiga Minkusa "Don Kichot" w choreografii Izabeli Sokołowskiej-Boulton i Wojciecha Warszawskiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.


Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza - teatrologa, literaturoznawcy trafiła do Pawła Pogorzałka, którego uhonorowano "za zróżnicowaną, błyskotliwą i precyzyjnie poprowadzoną aktorską kreację Juliusza Słowackiego w spektaklu +Koło Sprawy Bożej+ Konrada Hetela w reżyserii Radka Stępnia w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku".


Honorową Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku przyznano spektaklowi "1989" w reżyserii Katarzyny Szyngiery. Koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego została doceniona za "nieszablonowe, żywiołowe i spójne przypomnienie pozytywnego mitu". Nagrodą było dzieło sztuki autorstwa malarki i ilustratorki Marty Frej.(PAP)


Autor: Krzysztof Wójcik


kszy/ aszw/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 15:30 Katowice wybierają wykonawcę kąpieliska przy stawie Morawa Wykonawcę kąpieliska na północnym brzegu stawu Morawa, a także m.in. traktu pieszo-rowerowego po jego południowej stronie, wybiera samorząd Katowic - poinformowała… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii (opis) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Świetny debiut filmu „Spider-Man: Poprzez multiwersum” w amerykańskich kinach Kontynuacja nagrodzonej Oscarem animacji „Spider-Man Uniwersum” z 2018 roku, film „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, szturmem podbija amerykańskie kina… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Nowy aparat PET-CT w placówce Affidea w Wojskowym Instytucie Medycznym W zlokalizowanej na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego placówce Affidea jest już dostępny nowy cyfrowy aparat PET-CT. To pierwsze takie urządzenie w Europie… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Minister klimatu: Ponad 42 mln zł na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach Ponad 42 mln zł przeznaczyliśmy na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach na terenie całej Polski - poinformowała w poniedziałek w Lublinie minister klimatu… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 W. Brytania/ Media: plaga kradzieży maszyn rolniczych, które są potem przemycane do Rosji Nieoczekiwanym efektem ubocznym zachodnich sankcji na Rosję jest znaczący wzrost kradzieży maszyn rolniczych w Wielkiej Brytanii, które są przemycane przez… » więcej 2023-06-05, godz. 15:20 NASA wyśle w kosmos wiersz z podpisami na pokładzie sondy Europa Clipper Amerykańska agencja kosmiczna zachęca do wysłania swoich imion jako podpisów do wiersza, który poleci na pokładzie sondy Europa Clipper w kierunku Jowisza… » więcej 2023-06-05, godz. 15:10 Podlaskie/ Wiceminister edukacji zachęca do udziału w teście sprawdzającym umiejętności cyfrowe Jeszcze do jesieni potrwa test IT Fitness, sprawdzający umiejętności cyfrowe uczniów. Do wzięcia udziału w tym teście zachęcał w poniedziałek w Szkole… » więcej 2023-06-05, godz. 15:10 Rita Ora i Taika Waititi w pierwszym wspólnym wywiadzie zdradzili swój przepis na udany związek On jest dla niej inspiracją, ona nauczyła go bezbronności, również w pracy. Nawzajem się inspirują, sporo od siebie czerpią. We wspólnym wywiadzie dla… » więcej 2023-06-05, godz. 15:00 TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii (krótka) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »