Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-27, 17:10 Autor: PAP

Plastikowe odpady w zbiornikach wodnych doprowadziły do powstania nowej choroby

Nie od dziś wiadomo, że nasza planeta jest zaśmiecona plastikiem. Od dawna media donoszą też o tym, że cząstki tworzyw sztucznych znajdowane są we wnętrznościach zwierząt, głównie ryb i ptaków. Zjawisko to stało się już na tyle masowe i powszechne, że doprowadziło do powstania nowej choroby u ptaków morskich. „Plastikoza”, jak nazwali ją naukowcy, powoduje uszkodzenia tkanek w przewodzie pokarmowym.

Istnienie "plastikozy" stwierdzili naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Ich zdaniem można mówić o chorobie, bo masowo połykane przez ptaki plastikowe śmieci mają poważny wpływ na ich ogólną kondycję. "Chociaż ptaki mogą na oko wyglądać zdrowo, w ich wnętrznościach dzieje się coś niedobrego. Nasze badanie, w którym skupiliśmy się na zmianach w tkankach żołądka, wykazaliśmy, że plastik może powodować poważne uszkodzenia układu pokarmowego ptaków" – powiedział w rozmowie z "Euronews" dr Alex Bond, współautor badania nad zanieczyszczeniem wód.


Problem jest poważny, bo według naukowców ponad 90 proc. ptaków morskich na świecie ma plastik w przewodzie pokarmowym. To efekt tego, że codziennie do oceanów trafia około 8 milionów kawałków plastiku, których rozkład potrwa miliony lat. Zanim to nastąpi, ogromna ilość tych odpadów zostanie połknięta przez ptaki.


Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej badali burzyki bladodziobe zamieszkujące wyspę Lord Howe położoną 600 kilometrów od wybrzeży Australii. Stwierdzili, że ptaki w każdym wieku mają w przewodzie pokarmowym blizny spowodowanych spożyciem plastiku. To zwłóknienie tkanek, do którego dochodzi w żołądku gruczołowym, pierwszej części żołądka ptaka, naukowcy nazwali “plastikozą”. Jej efektem jest upośledzenie wydzielania soków żołądkowych, a tym samym zdolności do trawienia pokarmu. “Na razie wiadomo, że “plastikoza” uszkadza układ pokarmowy, ale pojawiają się sugestie, że może wpływać także na inne organy, takie jak płuca. Do tego spożywanie plastiku ma daleko idące i poważne konsekwencje, z których wiele dopiero zaczynamy dokumentować i rozumieć" – ostrzegają autorzy badania.


Zagrożenie dla zdrowia ptaków morskich to jeden z wielu złych skutków zanieczyszczenia środowiska plastikiem. Dotychczasowe sposoby utylizacji odpadów z tego tworzywa są zdecydowanie niewystarczające. Jak informuje raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z 2022 roku, tylko 9 procent plastiku jest pomyślnie poddawane recyklingowi. Dlatego każde działanie mające na celu ograniczenie używania plastikowych opakowań ma znaczenie. Jednak aby działania były skuteczne, powinny być podejmowane systemowo. W ubiegłym roku 175 krajów zgodziło się zawrzeć porozumienie, które ma do 2024 roku wyeliminować zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi. Dotyczy to pełnego cyklu życia przedmiotów z plastiku - od projektowania poprzez produkcję do utylizacji. (PAP Life)


agf/ gra/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 23:00 Żużlowa GP – Zmarzlik czwarty, Vaculik znów najlepszy w Pradze (opis) Bartosz Zmarzlik zajął czwarte miejsce w turnieju Grand Prix Czech w Pradze, trzeciej rundzie mistrzostw świata na żużlu. Triumfował, podobnie jak rok wcześniej… » więcej 2023-06-03, godz. 23:00 Mołdawia/ Siedmiu prorosyjskich oligarchów i polityków objętych sankcjami przez Kanadę Władze Kanady nałożyły sankcje na siedmiu prorosyjskich oligarchów oraz polityków z Mołdawii. Wśród nich jest Ilan Sor, organizujący od połowy 2022… » więcej 2023-06-03, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (03-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-06-03 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2023-06-03, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (03-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-06-03 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2023-06-03, godz. 22:40 Kanada/ Światowy Dzień Roweru w Ottawie; to inicjatywa polskich dyplomatów Stolica Kanady - Ottawa, stała się w sobotę, z inicjatywy polskich dyplomatów, pierwszym miastem na świecie, gdzie władze miejskie postanowiły obchodzić… » więcej 2023-06-03, godz. 22:30 W. Brytania/ 31 aktywistów Animal Rising aresztowanych przed i w czasie wyścigów konnych Trzydziestu jeden aktywistów grupy Animal Rising aresztowano w sobotę przed i w czasie Epsom Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych w Wielkiej… » więcej 2023-06-03, godz. 22:30 Niemcy/ „Spiegel”: emerytowani niemieccy piloci wojskowi szkolą pilotów chińskiej armii Byli piloci wojskowi z Niemiec już od kilku lat szkolą pilotów myśliwców w Chinach - ustaliły tygodnik „Spiegel” i telewizja ZDF. Chodzi o „co najmniej… » więcej 2023-06-03, godz. 22:20 Serbia/ Dziesiątki tysięcy ludzi zgromadziły się w Belgradzie na kolejnym antyrządowym proteście Dziesiątki tysięcy ludzi zgromadziły się w sobotę w Belgradzie na kolejnym antyrządowym proteście, piątym od czasu dwóch masowych strzelanin, w których… » więcej 2023-06-03, godz. 22:20 PŚ w pięcioboju nowoczesnym - Dominiak 12., Gutkowski 13. w Ankarze Natalia Dominiak zajęła 12. miejsce w finałowych zawodach Pucharu Świata w pięcioboju nowoczesnym w Ankarze. Wśród mężczyzn Łukasz Gutkowski uplasował… » więcej 2023-06-03, godz. 22:10 Puchar Niemiec - RB Lipsk z trofeum Piłkarze RB Lipsk po golach Francuza Christophera Nkunku i Węgra Dominika Szoboszlaia pokonali Eintracht Frankfurt 2:0 w finale Pucharu Niemiec, który został… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »