Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-27, 17:00 Autor: PAP

Świętokrzyskie/ Sejmik województwa za utworzeniem Sandomiersko-Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego

Sejmik województwa świętokrzyskiego przyjął w poniedziałek uchwałę o utworzeniu Sandomiersko-Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego. Obszar proponowany do objęcia ochroną jest unikatowy w skali Europy – podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Sandomiersko-Nadwiślański Park Krajobrazowy ma mieć ponad 20 tys. hektarów i obejmować 10 gmin z powiatów sandomierskiego i opatowskiego. Podstawowym celem jest zachowanie walorów przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych i kulturowych lewobrzeżnych terenów Doliny Wisły.


W uzasadnieniu do uchwały zwrócono uwagę na unikatowe cechy geologiczne terenu, który ma być chroniony. Na wyznaczonym obszarze znajdują się m.in. jednocześnie najstarsze skały osadowe w Polsce – dolnokambryjskie łupki Gór Pieprzowych oraz najmłodsze osady – łachy i mady wiślane.


Ponadto ochroną zostaną objęte cenne siedliska przyrodnicze, takie jak starorzecza, zalewane muliste brzegi rzek, czy łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe. Są to również tereny ważne dla wielu cennych gatunków ptaków lęgowych i migrujących, takich jak czapla biała, nadobna, bocian czarny czy kulon, ryb, m.in.: różanki, kozy, piskorza oraz ssaków takich jak bóbr, czy wydra.


"Dolina Wisły stanowi także ważny korytarz ekologiczny o randze europejskiej, umożliwiający migracje wielu gatunków. Obszar proponowany do objęcia ochroną jest unikatowy w skali Europy. Dolina Wisły w granicach Parku spełnia kryteria wielu Konwencji i dyrektyw międzynarodowych z zakresu ochrony przyrody, co przełożyło się na stworzenie tu obszarów NATURA 2000" – podkreślono.


Zwrócono uwagę, że planowany do ustanowienia park krajobrazowy to także skupisko wielu cennych obiektów historycznych i kulturowych, "czego znamienitym przykładem jest położony w centralnej części parku Sandomierz – jedno z najstarszych miast Polski".


Zdaniem autorów projektu proponowany park ma ogromny potencjał przyrodniczy i kulturowy. "Jego utworzenie mogłoby przyczynić się do zwiększenia dochodów gmin położonych na terenie parku, z działalności pozarolniczej w tym związanej z rozwojem turystyki (agroturystyki), produkcji ekologicznej żywności, jak również wyrobów regionalnych" - wskazano.


Sejmik województwa przyjął uchwałę jednogłośnie. Kolejnym krokiem będzie przedstawienie projektu właściwym miejscowo samorządom, a także regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska, w celu uzgodnienia.(PAP)


autor: Wiktor Dziarmaga


wdz/ jann/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 14:00 Podkarpackie/ Koniec akcji na stacji paliw w Ropczycach, gdzie doszło do wycieku gazu Zakończyło się przepompowywanie gazu ze stacji paliw Lotos przy ul. Mickiewicza w Ropczycach. Lokatorzy sąsiednich budynków mogą już wrócić do swoich… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 Projekt: zerowa stawka VAT na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie przedłużona do końca 2023 r. Do końca 2023 r. ma zostać przedłużona stawka 0 proc. dla wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą się okazać niezbędne do wsparcia pokrzywdzonych w… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 RPO pisze do ministra sportu ws. działań eliminujących mobbing w środowisku sportowym Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił do Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka z prośbą o informacje nt. działań podjętych przez… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 Prognoza pogody na 10 czerwca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, północna Europa będzie w zasięgu wyżu znad Skandynawii. Zachodnia części kontynentu znajdzie się… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 Ukraina/ Rzecznik sił powietrznych: Rosjanie ostrzelali Ukrainę rakietami z symulowanym ładunkiem nuklearnym W nocy z czwartku na piątek Rosjanie ostrzelali Ukrainę rakietami z symulowanym ładunkiem nuklearnym - powiedział rzecznik ukraińskiego dowództwa sił powietrznych… » więcej 2023-06-09, godz. 13:50 Ukraina/ MSW: w obwodzie chersońskim ewakuowano 2412 osób, w mikołajowskim - 825; zginęło pięć osób W obwodzie chersońskim i mikołajowskim władze walczą ze skutkami powodzi, spowodowanej przez wysadzenie przez Rosjan zapory na Dnieprze. W obwodzie chersońskim… » więcej 2023-06-09, godz. 13:50 Warszawa/ W akcji Rowerowy Maj uczestniczyło 100 tys. dzieci z 441 warszawskich szkół i przedszkoli W tegorocznej edycja kampanii Rowerowy Maj w Warszawie uczestniczyło 100 tys. dzieci z 441 warszawskich szkół podstawowych i przedszkoli - poinformował w piątek… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 Ziobro: jeśli PiS poprze rozwiązania prezydenta dot. komisji ds. badania wpływów rosyjskich, nie będziemy z tego powodu… Jeśli PiS zdecyduje się poprzeć rozwiązania prezydenta dot. powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich, to będziemy brali to poważnie pod uwagę… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 LN siatkarek - jedna zmiana w składzie na turniej w Hong Kongu Trener reprezentacji siatkarek Stefano Lavarini ogłosił skład na kolejny turniej Ligi Narodów, który w dniach 13-18 czerwca odbędzie się w Hong Kongu. W… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 French Open - Świątek i Muchova w statystyce (dokumentacja) Sobotni finał French Open będzie trzecim pojedynkiem Igi Świątek z Karoliną Muchovą. Zarówno w 2019 roku w turnieju WTA, jak i rok później w imprezie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »