Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-27, 16:20 Autor: PAP

Niemcy/ Prof. Henke: Putin chce z trzech powodów rozmieścić broń nuklearną na Białorusi

Władimir Putin zapowiedział rozmieszczenie rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na Białorusi; są trzy powody, dla których chce to zrobić - uważa profesor stosunków międzynarodowych w Hertie School Marina Henke, która jest też szefową Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego.

„Pierwszym powodem jest odstraszanie, a więc argument w wojnie psychologicznej. Putin chce siać niepewność, angażując Białoruś (…). Na Zachodzie może to zwiększyć obawy przed eskalacją nuklearną. Drugi powód to zapewnienia (Alaksandra) Łukaszenki, że pozostanie bliski Putinowi. Łukaszenka od dawna chciał tej broni jako ubezpieczenia i wielokrotnie prosił o nią Putina. W tej sytuacji to dla niego prezent, mimo że Rosja nadal będzie kontrolować tę broń” – wyjaśnia Henke w wywiadzie dla portalu RND.


Zgodnie z zapowiedziami Putina, rosyjska taktyczna broń jądrowa trafi na Białoruś „w najbliższych miesiącach”, prawdopodobnie na początku lipca.


Jak twierdzi prof. Henke, umieszczając broń nuklearną na terenie Białorusi „Rosja sztucznie wzmacnia kartę przetargową przyszłych negocjacji pokojowych z Ukrainą”. „Sekretarz stanu USA (Antony) Blinken zapowiedział już, że negocjacje są brane pod uwagę (…). Putin najwyraźniej kalkuluje, że może przekonać stronę ukraińską do wynegocjowania lepszych warunków, jeśli zaoferuje wycofanie taktycznej broni jądrowej z terenu Białorusi” – uważa ekspertka i przypomina, że podobny sposób myślenia „miał miejsce w latach 80., gdy Stany Zjednoczone próbowały przekonać Związek Sowiecki do wycofania pocisków średniego zasięgu”.


Jak wskazuje prof. Henke, są też inne konsekwencje zapowiedzi Putina - głowice jądrowe znajdą się bliżej Ukrainy, Polski i krajów bałtyckich. „Ale to nie jest tak naprawdę istotne, (…) kilkaset kilometrów nie robi wielkiej różnicy. Decydującym czynnikiem nie jest zasięg, ale siła wybuchu, czyli rozmiar zniszczeń i skażenia jądrowego” – wyjaśnia ekspertka.


Zapowiedź Putina, dotycząca rozmieszczenia broni jądrowej na terenie Białorusi jest dość „zaskakująca”. „Zaledwie w ubiegły wtorek, na spotkaniu z (chińskim) przywódcą Xi (Jinpingiem) w Moskwie, Putin zakomunikował, że Rosja zobowiązała się nie rozmieszczać broni jądrowej w krajach trzecich. Złamanie tej zapowiedzi w ciągu tygodnia może wskazywać, że Putin mógł nie otrzymać takiego wsparcia ze strony Chin, na jakie liczył” – mówi prof. Henke.


Jeśli chodzi o groźby nuklearne Putina, to „eksperci byli nimi bardzo zaniepokojeni na początku wojny”. „Z czasem te groźne gesty stają się coraz mniej wiarygodne i groźne. (…) Po ponad roku wojny coraz mniej jestem przekonana, że Putin rzeczywiście użyje taktycznej broni nuklearnej. Zbyt dobrze wie, że straci wtedy poparcie Chin i wielu innych krajów” – oświadczyła ekspertka.


Zauważyła przy tym, że w pewnym stopniu groźby nuklearne Putina odniosły sukces. To one są „jedynym powodem niechęci USA i innych członków NATO” do dostaw broni, w tym myśliwców, na Ukrainę – podkreśliła prof. Henke. (PAP)


mszu/ ap/


Kraj i świat

2024-07-15, godz. 17:40 Gen. Bielawny: gdy Secret Service widzi zagrożenie, musi poinformować centrum dowodzenia i czekać na decyzję Nawet jeśli strzelec Secret Service zaobserwował osobę, która zagraża, to musiał poinformować o tym centrum dowodzenia i czekać na decyzję, czy oddać… » więcej 2024-07-15, godz. 17:40 Lubuskie / Po wypadku odblokowana A18 w kierunku Wrocławia (aktl.) Po wypadku została odblokowana na A18 na wysokości miejscowości Luboszów w kierunku Wrocławia. Kierujący mercedesem uderzył w barierki i dachował. » więcej 2024-07-15, godz. 17:40 Paryż - 213 sportowców w składzie polskiej reprezentacji olimpijskiej (opis) 213 sportowców liczy skład polskiej reprezentacji na igrzyska olimpijskie w Paryżu - poinformował w poniedziałek Polski Komitet Olimpijski (PKOl). Chorążymi… » więcej 2024-07-15, godz. 17:30 CKE: we wtorek upływa termin poinformowania o woli przystąpienia do matury w terminie poprawkowym Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) przypomniała, że we wtorek upływa termin złożenia informacji o woli przystąpienia do matury w terminie poprawkowym… » więcej 2024-07-15, godz. 17:30 Rosja/ Pięć osób zginęło, ponad 20 rannych w wybuchu w Czeczenii Pięć osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych w poniedziałek w wybuchu gazu w Czeczenii na południu Rosji - poinformowały kanały na Telegramie, powołując… » więcej 2024-07-15, godz. 17:30 Francja/ Skrajna partia LFI zawiesza rozmowy na lewicy ws. kandydata na premiera Skrajnie lewicowa partia Francja Nieujarzmiona (LFI), wchodząca w skład lewicowego sojuszu, który otrzymał najwięcej głosów w niedawnych wyborach parlamentarnych… » więcej 2024-07-15, godz. 17:30 Bochenek: sposób zatrzymania posła Romanowskiego - skandaliczny Sposób zatrzymania posła Marcina Romanowskiego jest skandaliczny, zwłaszcza, że sam stawił się do prokuratury, wykazując gotowość do zatrzymania - ocenił… » więcej 2024-07-15, godz. 17:20 M. Sroka (PSL-TD) o zatrzymaniu Romanowskiego: skończyły się czasy bezkarności Skończyły się czasy bezkarności i wszyscy, którzy dopuszczali się czynów zabronionych, poniosą konsekwencje swoich działań - podkreśliła w rozmowie… » więcej 2024-07-15, godz. 17:20 Niemcy/ Media: rząd szykuje się na scenariusz "Trump 2.0" Po zamachu na Donalda Trumpa narasta problem, czy Niemcy i Europa są wystarczająco przygotowane na jego ewentualną drugą kadencję w Białym Domu; rząd RFN… » więcej 2024-07-15, godz. 17:20 Prognoza pogody na 16 i 17 lipca Jak informuje IMGW, Europa południowo-zachodnia i północno-wschodnia będą pod wpływem wyżów znad Atlantyku i Morza Białego. Północny zachód kontynentu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »