Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-27, 15:50 Autor: PAP

Premier: rząd przyjmie wieloletni program wspierania produkcji amunicji (opis)

W najbliższych dniach rząd przyjmie wieloletni program wspierania produkcji amunicji, której w Europie, a nawet w NATO jest zbyt mało – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Nadszedł czas, by kraje UE oddały Ukrainie amunicję ze swych magazynów - ocenił komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Premier Morawiecki oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się w poniedziałek w Zakładach Metalowych Dezamet w Nowej Dębie z komisarzem UE ds. przemysłu i rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem. Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Dezamet produkuje amunicję artyleryjską, moździerzową i granatnikową.


"Polska przystąpiła do unijnego programu wspólnego zakupu amunicji, razem z innymi krajami będziemy tę amunicję kupować głównie za pieniądze europejskie. Mamy do czynienia z tym, na co od dawna czekaliśmy. Polskie wysiłki zbrojeniowe, polskie przekazywanie uzbrojenia na Ukrainę zostało bardzo docenione w Brukseli" – powiedział premier.


Podkreślił, że w trakcie prac nad programem poruszana jest kwestia, jak państwa "takie jak Polska mogły podnosić swoje zdolności produkcyjne, zwłaszcza w zakresie produkcji amunicji, ale także w zakresie produkcji w zakładach zbrojeniowych, których mamy w Polsce bardzo wiele".


Premier dodał, że obecnie najpilniejszą potrzebą ukraińskiej armii jest właśnie amunicja. "Dlatego, tak jak uzgodniliśmy na ostatniej Radzie Europejskiej, będziemy tę amunicję dostarczać - ale jednocześnie finansowanie będzie z budżetu unijnego" - przekazał szef rządu.


"Rada Ministrów w ciągu kilku najbliższych dni przyjmie specjalny, wieloletni program, który będzie wspierał produkcję amunicji w różnych częściach naszego kraju. Chcemy, aby firmy prywatne i państwowe produkowały amunicję" – powiedział premier, dodając, że "amunicji w całej Europie, a nawet w całym NATO, jest za mało".


Szef rządu zastrzegł przy tym, że nie chodzi tylko o uzupełnienie, ale również o rozbudowanie zapasów amunicji.


"Chcemy, żeby nasze zakłady produkcji amunicji - Dezamet, ale także inne zakłady, które będziemy tworzyć lub podnosić ich zdolności produkcyjne - miały możność produkcji amunicji w zakresie, który jest Polsce potrzebny" - dodał premier.


"Ten program przekazania amunicji dla Ukrainy, do końca tego roku jednego miliona sztuk - to program bardzo ambitny. Ale jestem przekonany, że po bardzo szybkim podniesieniu zdolności produkcyjnych naszego przemysłu zbrojeniowego, takie ilości nie będą wcale nadambitne" – stwierdził.


„Dzisiaj widzimy na Ukrainie zmasowany atak artyleryjski z obu stron. Ale po stronie rosyjskiej jest czasami wielokrotnie większy - 20 do 50 tys. pocisków dziennie. Odpowiedź strony ukraińskiej to 2 do 5-6 tys. pocisków. I to jest przewaga broni zachodniej” – podkreślił premier.


Z kolei szef MON zwrócił uwagę, że dzięki współpracy z KE możliwe jest zwiększenie produkcji amunicji w Dezamecie.


"To jest nasz cel: żebyśmy mogli z jednej strony wesprzeć Ukrainę, z drugiej strony wypełnić nasze zasoby, a z trzeciej - wzmocnić moce produkcyjne, gdyż na całym świecie obserwujemy ograniczone możliwości w produkcji amunicji" - mówił Błaszczak.


Zaznaczył, że w zakładach Dezamet produkowana jest amunicja m.in. do armatohaubic Krab, które sprawdzają się w walkach na Ukrainie.


"Nasze wsparcie Ukrainy będzie jeszcze bardziej efektywne, dzięki inwestycjom, które zostaną tu przeprowadzone we współpracy z Komisją Europejską, a zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej będą dzięki tym inwestycjom większe" – dodał szef MON.


Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego powiedział, że w ostatnim czasie spotkał się z szefem polskiego MON dwukrotnie, a potem, w czasie rekordowo krótkim, przygotowano pełen pakiet rozwiązań. "Po pierwsze, jesteśmy w stanie powiedzieć wszystkim krajom UE, że nadszedł czas oddać tę amunicję, którą mają w tej chwili w swoich magazynach, oddać Ukrainie. Mówimy tutaj o kalibrze 155 mm, ale 120 również i innych. Kraje członkowskie mają zmagazynowaną amunicję i zachęcamy je, by jak najszybciej tę amunicję przekazały, to jest bardzo ważne, by zrobić to od razu" - oświadczył Breton.


Zaznaczył, że chciałby, aby przemysł obronny w Europie skorzystał z tej możliwości zwiększając swoje zdolności produkcyjne, by spełnić potrzeby z Europy, ale również przyjaciół z Ukrainy.


Stwierdził też, że jest pod wrażeniem jakości produkowanej w nich amunicji. "Musimy zwiększyć naszą produkcję i mamy do tego potencjał, 11 państw członkowskich ma takie zakłady, które mogą wziąć udział w tym programie, mam nadzieję, że uda nam się zwiększyć produkcję ze współpracy z tymi krajami członkowskimi. Chcemy wspierać te przedsiębiorstwa" - zadeklarował.


"Jesteśmy bardzo zdeterminowani, długofalowo musimy zwiększyć naszą zdolność produkcyjną w Europie tak, aby nasz przemysł obronny produkował na skalę niezbędną w obecnej sytuacji geopolitycznej" - zaznaczył Breton.


Breton odwiedza kraje UE, by zapoznać się z możliwościami zwiększenia produkcji ich przemysłów zbrojeniowych. Dotychczas był m.in. w Czechach, w Francji i Bułgarii. Plan jego wizyty obejmuje 11 państw. (PAP)


autorzy: Agnieszka Lipska


al/ mml/ dka/ reb/ wni/ mok/


Kraj i świat

2024-04-19, godz. 17:30 Czad jako kolejny kraj po Nigrze grozi USA wypowiedzeniem umowy wojskowej Stanom Zjednoczonym grozi utrata obecności wojskowej w kolejnym afrykańskim kraju - rząd Czadu wysłał list, w którym zagroził zerwaniem kluczowego porozumienia… » więcej 2024-04-19, godz. 17:30 Turniej WTA w Rouen - Linette w pierwszym półfinale w tym sezonie Magda Linette awansowała do pierwszego półfinału w tym sezonie, pokonując Holenderkę Arantxę Rus 7:6 (11-9), 6:1 w ćwierćfinale turnieju tenisowego WTA… » więcej 2024-04-19, godz. 17:30 USA/ Izba Reprezentantów otworzyła drogę do przyjęcia pakietu pomocy dla Ukrainy i Izraela Izba Reprezentantów zagłosowała w piątek nad dalszym procedowaniem czterech ustaw o pomocy dla Ukrainy, Izraela, Indo-Pacyfiku oraz o konfiskacie rosyjskich… » więcej 2024-04-19, godz. 17:30 Turniej WTA w Stuttgarcie - Sabalenka wyeliminowana Druga w rankingu tenisistek Białorusinka Aryna Sabalenka odpadła z turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. W ćwierćfinale przegrała z Czeszką… » więcej 2024-04-19, godz. 17:30 Włochy/Zielona i czerwona substancja barwiąca w Canal Grande w Wenecji Woda na odcinku Canal Grande w Wenecji zmieniła w piątek kolor na zielony i czerwony po tym, gdy z tramwaju wodnego wrzucono substancje barwiące. Policja zatrzymała… » więcej 2024-04-19, godz. 17:30 Rzeszów/ Konrad Fijołek podziękował rzeszowianom za kampanię Ubiegający się o reelekcję prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podziękował mieszkańcom miasta za wszystkie spotkania i rozmowy, także te krytyczne, podczas… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Macierewicz: Żaden urzędnik nie ma prawa ocenić, że raport państwowej komisji jest nieprawdziwy Żaden urzędnik nie ma prawa deklarować, że raport zrobiony przez państwową komisję jest nieprawdziwy. Taka decyzja może być podjęta tylko przez powołanie… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 MSZ ponownie odradza wszelkie podróże do Iranu MSZ w piątek - w związku z możliwością eskalacji konfliktu na linii Iran-Izrael - ponownie wydało komunikat, w którym odradza wszelkie podróże do Iranu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Ekstraklasa piłkarska – Szulczek: skupiam się wyłącznie na pracy w Warcie Dawid Szulczek meczem ze Stalą Mielec rozpoczyna ostatni etap pracy w roli trenera piłkarzy Warty Poznań. W czwartek poinformowano, że szkoleniowiec z końcem… » więcej 2024-04-19, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, piątek 19 kwietnia, 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Jelena Rybakina wygrała z Włoszką Jasmine Paolini 6:3, 5:7, 6:3 w ćwierćfinale halowego turnieju WTA 500 na kortach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »