Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-26, 08:20 Autor: PAP

Wiceszef MSWiA: polski dokument podróży będzie bezpłatny dla Białorusinów

Od czerwca Białorusinom mieszkającym w Polsce będzie łatwiej ubiegać się o polski dokument podróży dla cudzoziemca. Nie będą też płacić za jego wydanie. To wyraz wsparcia dla demokratycznej Białorusi i efekt rozmów szefa MSWiA ze Swiatłaną Cichanouską - podkreślił wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

Wiceminister Grodecki wyjaśnił PAP, że nowelizacja ustawy o cudzoziemcach od 1 czerwca br. pozwoli na uproszczenie procedury wydawania polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca obywatelom Białorusi, którzy posiadają tytuł pobytowy w Polsce, a z uwagi na sytuację w ich kraju nie mają ważnego paszportu.


"Minister Mariusz Kamiński, po rozmowach ze środowiskiem Białorusinów w Polsce, jak również ze Swiatłaną Cichanouską (liderką białoruskiej opozycji - PAP), zdecydował, że dokument ten będzie wydawany nieodpłatnie. Minister podjął taką decyzję, mając na uwadze specyficzną sytuację społeczności białoruskiej, a także w ramach wsparcia, którego udzielamy demokratycznej Białorusi" - powiedział wiceszef MSWiA. Opłata za wydanie takiego dokumentu to obecnie 350 złotych.


Liczba Białorusinów mieszkających w Polsce wzrasta od czasu masowych protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich na Białorusi w 2020 roku. Tylko od początku 2022 roku wnioski o legalizację pobytu złożyło 80 tysięcy obywateli tego kraju. Jak wyjaśnił Grodecki, nowa procedura wydawania im polskiego dokumentu podróży to wyjście naprzeciw sytuacji tych osób, których paszport na przykład utracił ważność. To istotna zmiana także ze względu na dzieci Białorusinów, które urodziły się już w Polsce i nigdy go nie miały.


"Te osoby prowadzą w Polsce normalne życie, chcą podróżować, ale mogą mieć uzasadnione obawy, co do tego, żeby stawić się w przedstawicielstwie dyplomatyczno-konsularnym swojego kraju lub powrócić do Mińska i wyrobić odpowiedni dokument" - podkreślił wiceminister.


Zwrócił też uwagę, że część Białorusinów może nawet nie wiedzieć, jaki będzie ich status w kraju, co związane jest ze zmianą prawa białoruskiego, które pozwoli pozbawiać ich obywatelstwa. "To pokazuje, że reżim nie cofnie się przed niczym. Jest w stanie odebrać to fundamentalne prawo, jakim jest posiadanie obywatelstwa praktycznie każdemu" - ocenił wiceszef MSWiA.


W grudniu białoruski parlament uchwalił przepisy umożliwiające reżimowi Alaksandra Łukaszenki pozbawianie obywatelstwa osób skazanych za "udział w organizacji ekstremistycznej" lub za wyrządzenie poważnej szkody interesom państwa, a przebywających za granicą. Jak informował OSW, nowelizacja została podpisana przez Łukaszenkę i opublikowana w styczniu, a w czerwcu wejdzie w życie.


Wiceminister dodał też, że nie wszyscy Białorusini chcą się ubiegać o ochronę międzynarodową, po której udzieleniu otrzymuje się genewski dokument podróży. "Motywacje są różne. Niektórzy ciągle mają nadzieję, że wrócą do kraju, inni nie chcą zaszkodzić swojej rodzinie, która nadal przebywa na Białorusi" - tłumaczył.


"Polski dokument podróży jest ważny przez rok, więc umożliwi czasowe wyjazdy - wypoczynkowe lub zawodowe. Przyjęte przez nas rozwiązanie to prawnie najszybsza droga, która jest możliwa. Ważne też, że udało nam się to zrealizować przed okresem wakacyjnym" - stwierdził Bartosz Grodecki.


Zgodnie z przepisami, które znalazły się w ostatniej nowelizacji ustawy o cudzoziemcach i wejdą w życie 1 czerwca, z uproszczonej procedury wydawania polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca będą mogli korzystać obywatele państwa wskazanego w rozporządzeniu, które wyda szef MSWiA. Pod koniec kwietnia wejdą zaś w życie przepisy, na mocy których minister - również w drodze rozporządzenia - będzie mógł określić, że obywatele danego państwa będą zwolnieni z opłaty za ten dokument. Minister, wydając te rozporządzenia, ma uwzględniać m.in. sytuację cudzoziemców, którzy nie mogą uzyskać dokumentów w swoim państwie, a także znaczenie tych rozwiązań dla interesu RP.(PAP)


Autorka: Agnieszka Ziemska


agzi/ pat/


Kraj i świat

2023-06-08, godz. 18:10 Criterium du Dauphine - Vingegaard wygrał etap i został liderem Duńczyk Vingegaard z ekipy Jumbo-Visma wygrał w miejscowości Salins-les-Bains piąty etap i objął prowadzenie w kolarskim Criterium du Dauphine. Koszulkę… » więcej 2023-06-08, godz. 18:10 MP w szermierce - złoto we florecie dla Rajskiego i Walczyk-Klimaszyk Leszek Rajski (Wrocławianie) i Julia Walczyk-Klimaszyk (KU AZS-UAM Poznań) okazali się najlepsi podczas mistrzostw Polski w szermierce w konkurencji floretu… » więcej 2023-06-08, godz. 18:00 Warmińsko-mazurskie/ Poszukiwania mężczyzny na jeziorze Hartowieckim Strażacy w jeziorze Hartowieckim (powiat działdowski) szukają mężczyzny, który według świadków pływał w tym akwenie, ale stracili go z oczu. » więcej 2023-06-08, godz. 17:50 Podlaskie/ Po wypadku przejezdna dk 64 między Wizną a Jeżewem Starym Kilka godzin zablokowana była w czwartek droga krajowa nr 64 między Wizną a Jeżewem Starym, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku. W czwartek po południu… » więcej 2023-06-08, godz. 17:50 Ukraina/ Prezydent Zełenski w obwodzie mikołajewskim: cały czas ratujemy powodzian Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w czwartek wizytę w obwodzie mikołajewskim, na terenach dotkniętych powodzią spowodowaną zniszczeniem zapory… » więcej 2023-06-08, godz. 17:20 Piłkarska LK - Fiorentina domaga się kary za incydent podczas finału w Pradze Władze Fiorentiny wezwały w czwartek Europejską Unię Piłkarską (UEFA) do wymierzenia „przykładowej kary” angielskim kibicom West Ham United za zachowanie… » więcej 2023-06-08, godz. 17:20 Francja/ Rząd znacjonalizował zadłużoną grupę energetyczną EDF, operacja kosztowała 9,7 mld euro Rząd Francji zakończył w czwartek przejmowanie akcji grupy energetycznej EDF (Electricite de France); jej nacjonalizacja kosztowała 9,7 mld euro. Państwo… » więcej 2023-06-08, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, czwartek 8 czerwca, 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Polscy siatkarze wygrali w Nagoi z Iranem 3:2 (23:25, 23:25, 25:21, 25:15, 15:13) w swoim drugim meczu Ligi Narodów… » więcej 2023-06-08, godz. 17:10 Igrzyska Europejskie - Granerud zrezygnował ze startu Zwycięzca ostatniej edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich Norweg Halvor Egner Granerud zrezygnował z udziału w zbliżających się Igrzyskach Europejskich… » więcej 2023-06-08, godz. 17:00 Paryż - polska drużyna wywalczyła kwalifikację w ujeżdżeniu Polska drużyna ujeżdżenia wywalczyła kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Podczas zawodów w Budapeszcie biało-czerwoni za rywali mieli zespoły… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »