Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-26, 00:50 Autor: PAP

Przewodnicząca niższej izby czeskiego parlamentu rozpoczęła wraz ze 150-osobową delegacją wizytę na Tajwanie

W niedzielę na Tajwan przyleciała ponad 150-osobowa delegacja, na której czele stoi przewodnicząca Izby Poselskiej, niższej izby czeskiego parlamentu, Markéta Pekarová Adamová – podało tajwańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Pozostali członkowie delegacji, którzy przylecieli na Tajwan czeskim rządowym samolotem, to przedstawiciele parlamentu, rządu, świata biznesu, organizacji pozarządowych oraz akademii. Na lotnisku w niedzielę późnym popołudniem delegację witał szef MSZ Tajwanu Joseph Wu oraz przewodniczący Yuanu Legislacyjnego (tajwańskiego parlamentu), You Si-kun.


Podczas trwającej 5 dni wizyty, czeska delegacja spotka się z wysokimi rangą przedstawicielami tajwańskiego rządu, w tym w poniedziałek z prezydent Tsai Ing-wen. Markéta Pekarová Adamová przemówi również w tajwańskim parlamencie.


Delegacja jest największą tego typu w historii relacji tajwańsko-czeskich. Według Adamovej „gdyby czeski rząd wysłał na Tajwan jeszcze jeden samolot, to i ten samolot byłby pełen, bo wciąż było wielu przedsiębiorców, przedstawicieli środowisk artystycznych i samorządowców, którzy chcieli odwiedzić Tajwan.”


Jak zauważyła również Adamová, chociaż Czechy i Tajwan dzieli duża odległość, to [kraje te - PAP] wyznają te same podstawowe wartości, i dlatego Czechy stoją po stronie Tajwanu. Adamová dodała, że chce, aby mieszkańcy Tajwanu wiedzieli, że Tajwan nie jest odizolowany i że ma wielu przyjaciół w społeczności międzynarodowej.


Jak zauważył minister Wu, wizyta Adamovej nastąpiła w czasie ostrzeżeń ze strony Chin i jest świadectwem silnej przyjaźni między Tajwanem a Republiką Czeską.


Część biznesowa delegacji jest związana m.in. z obszarami nanotechnologii, półprzewodników, innowacji w ochronie zdrowia, sztucznej inteligencji, inteligentnych miast i energetyki.


Na wtorek zaplanowano również oficjalne otwarcie Czeskiego Hubu, nowej instytucji promującej wymianę gospodarczą i badawczą, utworzonego w kooperacji pomiędzy czesko-tajwańską Izbą Biznesową oraz czeskim think tankiem European Values Center for Security Policy.


„Czeski Hub będzie miejscem goszczącym czeskich przedsiębiorców, ekspertów rządowych i pozarządowych oraz dziennikarzy odwiedzających Tajwan w najbliższych latach. Naszym celem jest zapewnienie czeskim gościom podstawowej orientacji w środowisku lokalnym, odpowiedniego kontaktu z ich partnerami i przestrzeń, z której mogą działać przez kilka tygodni lub miesięcy. Swój sukces będziemy mierzyć liczbą Czechów, którym pomożemy nawiązać relacje z ich tajwańskimi parterami w nadchodzących latach” – stwierdził Jakub Janda, dyrektor European Values Center for Security Policy.


Mimo braku stosunków dyplomatycznych Tajwan i Czechy utrzymują stałe kontakty od czasu otwarcia wzajmenych przedstawicielstw w 1991 i 1993 r., odpowiednio w Pradze i w Tajpej.


Stosunki dwustronne ociepliły się od czasu, gdy przewodniczący czeskiego Senatu Miloš Vystrčil odwiedził wraz z 80-osobową delegacją Tajwan w 2020 r. Vystrčil stwierdził wówczas, że „jest Tajwańczykiem”, nawiązując tym samym do słów Johna F. Kennedy’ego „jestem Berlińczykiem”, które padły w 1963 roku.


W styczniu 2023 roku prezydent Tsai Ing-wen rozmawiała telefonicznie z prezydentem Czech Petrem Pavelem, by złożyć mu gratulacje z okazji objęcia nowego stanowiska. Oba te wydarzenia spotkały się z ostrą krytyką i sprzeciwem Chin.(PAP)


Z Tajpej Aleksandra Bielakowska


mma/


Kraj i świat

2023-06-10, godz. 16:00 Łotwa/ Szef straży granicznej: Białoruś próbowała uzbroić nielegalnych imigrantów Według łotewskich strażników granicznych były przypadki, gdy władze Białorusi proponowały broń nielegalnym imigrantom planującym przekroczyć granicę… » więcej 2023-06-10, godz. 16:00 Superliga tenisistów stołowych – tytuł dla Dartomu Bogorii (krótka) Tenisiści stołowi Dartomu Bogorii Grodzisk Mazowiecki zostali mistrzami Polski. W rozegranym w Poznaniu finale superligi pokonali Dekorglass Działdowo 3:0 i… » więcej 2023-06-10, godz. 16:00 French Open - Świątek wygrała pierwszego seta w finale z Muchovą Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek wygrała pierwszego seta 6:2 z Karoliną Muchovą w finale wielkoszlemowego French Open w Paryżu. Polka… » więcej 2023-06-10, godz. 15:30 Ukraina/ Prezydent Zełenski o kontrofensywie: wszyscy dowódcy nastawieni pozytywnie Wszyscy nasi dowódcy są nastawieni pozytywnie - podkreślił w sobotę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, odpowiadając na pytanie o przebieg ukraińskiej… » więcej 2023-06-10, godz. 15:20 Gliński: po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim (opis) Po 45 latach jacht 'Mazurek' jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim; to trzecia historyczna jednostka tego typu, która staje się eksponatem muzeum… » więcej 2023-06-10, godz. 15:20 Świętokrzyskie/ Pożar zabytkowego obiektu w Suchedniowie Do pożaru „Wilii Poziomskiego” doszło w sobotę w Suchedniowie (Świętokrzyskie). Spłonęła praktycznie cała więźba dachowa zabytkowego obiektu. » więcej 2023-06-10, godz. 15:10 Małopolskie/ W Falniowie zawalił się budynek gospodarczy; trwa akcja ratownicza Strażacy ze specjalistycznej grupy poszukiwawczo-ratowniczej pracują na miejscu zawalonego budynku gospodarczego w Falniowie (pow. miechowski). W budynku przygnieciona… » więcej 2023-06-10, godz. 15:10 Ukraina/ MSW: 27 osób uznanych za zaginione po wysadzeniu zapory na Dnieprze 27 osób uznano za zaginione w wyniku wysadzenia przez Rosjan zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej - powiadomiło w sobotę ukraińskie ministerstwo spraw wew… » więcej 2023-06-10, godz. 15:10 French Open - rozpoczął się mecz finałowy Igi Świątek z Karoliną Muchovą O godzinie 15.05 rozpoczął się mecz finałowy wielkoszlemowego turnieju tenisowego French Open w Paryżu z udziałem liderki światowego rankingu Igi Świątek… » więcej 2023-06-10, godz. 15:00 LN siatkarzy - Japonia liderem tabeli Siatkarze Japonii po zwycięstwie w Nagoi nad Bułgarią 3:0 objęli prowadzenie w tabeli Ligi Narodów. Komplet trzech wygranych ma także Polska, która kolejny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »