Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-25, 23:00 Autor: PAP

Müller o słowach Tuska ws. zapory na granicy z Białorusią: "Amnezja Tuska", odc. 675497

"Amnezja Tuska", odcinek 675497 - tak rzecznik rządu Piotr Müller skomentował sobotnią wypowiedź przewodniczącego PO Donalda Tuska na temat zapory na granicy z Białorusią. Szef Platformy zapewnił podczas spotkania otwartego w Sosnowcu, że nigdy nie mówił, że mur na granicy nie powstanie.

Temat zapory na granicy podniósł jeden z uczestników spotkania z Tuskiem. "Pan nie wierzył, że powstanie mur - mur powstał" - mówił uczestnik. "Ja nigdy nie mówiłem, że mur nie powstanie" – odpowiedział szef PO.


Do tej wypowiedzi odniósł się rzecznik rządu. "#AmnezjaTuska, odc.675497 - Zapora na granicy z Białorusią" - napisał Müller na Twitterze, zaczynając wpis od ikonki klapsa filmowego.


Minister zestawił dwie wypowiedzi szefa PO - z soboty oraz z 13 października 2021 roku. "Ten mur nie powstanie ani w ciągu roku, ani w ciągu trzech lat,(...). Tylko my tego muru nie zobaczymy i nikt tego muru nie zobaczy" - brzmi drugi z przywołanych cytatów.


"Niedługo +dowiemy się+ też, że @donaldtusk: nie prowadził polityki resetu z Rosją, nie spotkał się z Putinem w Moskwie, nie spacerował z Putinem po molo w Sopocie" - skomentował rzecznik rządu.


Wypowiedź lidera PO z 13 października 2021 roku miała miejsce po spotkaniu klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, który rozmawiał m.in. o przedstawionym wtedy projekcie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. "Ten mur nie powstanie ani w ciągu roku, ani w ciągu trzech lat, bo nie jest wcale intencją zbudowanie dobrych, skutecznych zapór. Ich intencją jest robienie emocjonalnych spektakli i wydanie blisko 2 mld zł bez żadnej kontroli" - ocenił wtedy Tusk.


"Nie lubię tandetnych efekciarskich porównań, ale mają rację ci, którzy piszą w mediach społecznościowych, że oni udają, iż zbudują wielki mur, a tak naprawdę chcą zrobić wielki wał. To najkrótsza definicja tego, co PiS przygotowuje" - mówił lider PO. "Oni naprawdę wydadzą 1 miliard 600 milionów, tak jak zaplanowali. Tylko my tego muru nie zobaczymy i nikt tego muru nie zobaczy" - dodawał.


W sobotę szef Platformy zaznaczył, że nie mówił, że mur nie powstanie, tylko mówił "coś, co sprawdziło się w 100 proc., że zrobią mur, zrobią sto konferencji prasowych, powieszą dziesiątki biało-czerwonych flag na murze i ludzie tak, jak przechodzili, tak przechodzą i nadal umierają na granicy".


Budowa zapory fizycznej na granicy z Białorusią, czyli 5,5-metrowego płotu ze stalowych przęseł zwieńczonego drutem żyletkowym, została ukończona latem 2022 roku. Granicę zabezpiecza też bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników ruchu. Gotowych jest 10 z 11 odcinków tej bariery, prace trwają na ostatnim. Koszt tej inwestycji to około 1,6 mld zł. Przeprowadzono ją na podstawie przepisów wspomnianej ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która weszła w życie 4 listopada 2021 roku.


Powodem budowy zabezpieczenia jest trwająca od lata 2021 roku presja migracyjna na granicy polsko-białoruskiej, spowodowana działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki.(PAP)


Autorka: Agnieszka Ziemska


agzi/ mma/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 15:30 Katowice wybierają wykonawcę kąpieliska przy stawie Morawa Wykonawcę kąpieliska na północnym brzegu stawu Morawa, a także m.in. traktu pieszo-rowerowego po jego południowej stronie, wybiera samorząd Katowic - poinformowała… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii (opis) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Świetny debiut filmu „Spider-Man: Poprzez multiwersum” w amerykańskich kinach Kontynuacja nagrodzonej Oscarem animacji „Spider-Man Uniwersum” z 2018 roku, film „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, szturmem podbija amerykańskie kina… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Nowy aparat PET-CT w placówce Affidea w Wojskowym Instytucie Medycznym W zlokalizowanej na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego placówce Affidea jest już dostępny nowy cyfrowy aparat PET-CT. To pierwsze takie urządzenie w Europie… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Minister klimatu: Ponad 42 mln zł na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach Ponad 42 mln zł przeznaczyliśmy na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach na terenie całej Polski - poinformowała w poniedziałek w Lublinie minister klimatu… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 W. Brytania/ Media: plaga kradzieży maszyn rolniczych, które są potem przemycane do Rosji Nieoczekiwanym efektem ubocznym zachodnich sankcji na Rosję jest znaczący wzrost kradzieży maszyn rolniczych w Wielkiej Brytanii, które są przemycane przez… » więcej 2023-06-05, godz. 15:20 NASA wyśle w kosmos wiersz z podpisami na pokładzie sondy Europa Clipper Amerykańska agencja kosmiczna zachęca do wysłania swoich imion jako podpisów do wiersza, który poleci na pokładzie sondy Europa Clipper w kierunku Jowisza… » więcej 2023-06-05, godz. 15:10 Podlaskie/ Wiceminister edukacji zachęca do udziału w teście sprawdzającym umiejętności cyfrowe Jeszcze do jesieni potrwa test IT Fitness, sprawdzający umiejętności cyfrowe uczniów. Do wzięcia udziału w tym teście zachęcał w poniedziałek w Szkole… » więcej 2023-06-05, godz. 15:10 Rita Ora i Taika Waititi w pierwszym wspólnym wywiadzie zdradzili swój przepis na udany związek On jest dla niej inspiracją, ona nauczyła go bezbronności, również w pracy. Nawzajem się inspirują, sporo od siebie czerpią. We wspólnym wywiadzie dla… » więcej 2023-06-05, godz. 15:00 TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii (krótka) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »