Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-25, 21:20 Autor: PAP

D. Tusk: solidarność z Ukrainą połączyła Polaków tak jak pierwsza Solidarność w 1980 r.

Solidarność z Ukrainą połączyła Polaków tak jak pierwsza Solidarność w 1980 r. – mówił w sobotę w Sosnowcu lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. To jest dar, który dostaliśmy, że jesteśmy dzięki temu lepszymi ludźmi - uznał.

Na spotkaniu otwartym w Sosnowcu Tusk odniósł się do pytania jednej z uczestniczek, zarzucającej mu m.in., że w wielu sejmowych głosowaniach opozycja głosowała zgodnie z koalicją, w efekcie czego Polacy tracą: m.in. wskutek przepisów okołocovidowych czy „bezmyślnej i na hura pomocy Ukrainie”. „Dlaczego wy to nam, Polakom robicie?” – pytała mieszkanka Chorzowa.


W odpowiedzi szef PO zaznaczył, że jest prawdopodobnie innej opinii, niż pytająca, nt. pomocy Ukrainie. „Niech pani uszanuje coś, co Polaków połączyło. I solidarność z Ukrainą połączyła Polaków tak, jak kiedyś ta pierwsza Solidarność w roku 1980 połączyła Polaków, niezależnie od ich poglądów politycznych” – ocenił. „Ukraina dzisiaj to jest miejsce, gdzie rozstrzygają się także nasze losy” – dodał.


Zastrzegł, że w kontekście pomocy dla Ukrainy alarmował już wiele miesięcy temu o sprawie ukraińskiego zboża, które zamiast pójść w świat, zostało w Polsce, narażając na straty polskich rolników. Zastrzegł jednak, że nie robił tego, bo uważa, że Polska za bardzo pomaga Ukrainie, tylko „żeby władza pamiętała o zagrożonych interesach niektórych grup w Polsce, które są zagrożone przez nieudolność władzy”.


„Ja przez te lata, kiedy rządzi PiS, nie mam powodu do radości czy entuzjazmu. Wydaje mi się, że wiele rzeczy zostało zniszczonych i zmarnowanych, też w sferze naszej narodowej solidarności, pozytywnych emocji” – mówił Tusk. „I to był dla mnie taki moment szczęścia, takiego upojenia tą chwilą, jak zobaczyłem, że (Polacy pomagają) niezależnie od tego, co myśli się o władzy, jakie macie poglądy polityczne, co sądzi się o historii polsko-ukraińskiej” – zadeklarował.


„To jest wielka rzecz, że Polki i Polacy, przy tak trudnej historii, przy tak trudnej sytuacji dzisiaj, przy tym zagrożeniu, które jest oczywiste - nie zastanawialiśmy się ani chwili, jak trzeba było pomóc trzem milionom uchodźców uciekających przed wojną, głównie kobietom i dzieciom z Ukrainy. To jest nasz skarb, że myśmy potrafili zrobić tak wielką rzecz. Cały świat oniemiał” – uznał Tusk.


„I żadna władza nie ma tu zasługi; no, przynajmniej nie przeszkadzali. Ale to, że Polacy niezależnie od sytuacji materialnej poglądów ruszyli z tą pomocą, to jest dar, który dostaliśmy, że jesteśmy dzięki temu wszyscy lepszymi ludźmi. Naprawdę chce się żyć w kraju, gdzie ludzie pomagają innym” – podkreślił.


Przewodniczący Platformy odpowiadał też jednemu z uczestników, który m.in. pytał „czy to jest normalne, aby celebryci opluwali polską policję i polskich żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej” i zakwestionował wcześniejsze słowa Tuska, że „kobiety były bite przez polską policję”. „Pan nie wierzył, że powstanie mur - mur powstał, pan nie wierzył, że powstanie Baltic Pipe - powstało” – mówił uczestnik. „Wszystko, co robił PiS, powstało. A co pan robił przez dwie kadencje, osiem lat?” – pytał.


Tusk odpowiedział m.in., że był pierwszym w Polsce, który zaproponował Norwegom prace nad Baltic Pipe, jednak Norwegowie początkowo, dopóki nie pojawili się kolejni odbiorcy gazu z tego gazociągu, nie byli zainteresowani zbyt małym wówczas polskim zapotrzebowaniem. Ocenił przy tym, że Polacy są dość zgodni w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego i militarnego.


„Polskie rządy i mój rząd, szczególnie od pierwszej agresji rosyjskiej na Ukrainę, kiedy zajęli Krym i Donbas, robimy wszystko, aby Polska i Unia Europejska w całości była niezależna od dostaw energetycznych w Rosji” - stwierdził.


„Co do policji i innych mundurowych służb, tam było też pytanie o mur. Ja nigdy nie mówiłem, że mur nie powstanie. Ja tylko mówiłem coś, co sprawdziło się w 100 proc., że zrobią mur, zrobią sto konferencji prasowych, powieszą dziesiątki biało-czerwonych flag na murze i ludzie tak, jak przechodzili, tak przechodzą i nadal umierają na granicy” – powiedział Tusk.


„Nie zgadzam się z tymi, którzy obrażają Straż Graniczną. Jestem ostatni, który chciałby obrazić polskiego policjanta czy polską strażniczkę graniczną. Byłem prawie osiem lat premierem, wiem, ile państwo polskie, polscy obywatele zawdzięczają ludziom w mundurach. Mnie nikt szacunku do munduru nie musi uczyć. Ja mam pretensje do Kaczyńskiego, że zmusza niektórych policjantów, żeby tysiącami pilnowali jego tyłka tam, na Nowogrodzkiej, czy na Żoliborzu, bo to on obraża w ten sposób polski mundur” - ocenił.


Zapewnił, że w czasie manifestacji kobiet było wiele poszkodowanych kobiet, także znajome posłanki. Nawiązał do swojego spotkania w Pszczynie sprzed kilku dni z kobietami, gdzie – jak relacjonował – „stateczne starsze panie nauczycielki mi opowiadały, jak były bite w czasie manifestacji, bo jakiś tchórz wykorzystuje polskiego policjanta do ochrony swojej władzy”.


„I ktoś wydaje rozkazy i niektórzy z nich te rozkazy wykonują, bo nie mają innego wyjścia. Straż Graniczna - granica święta rzecz. Ja od początku kryzysu migracyjnego w Europie jeździłem od stolicy do stolicy, jak byłem szefem Rady Europejskiej i mówiłem: granice są po to, żeby pilnować granicy” – akcentował.


„Nie ma mowy o tym, żeby nielegalnie przekraczać granicę - to jest oczywiste, ale jak już się tak zdarzy, że kobieta w ciąży albo z małym dzieckiem, która nielegalnie przekroczyła granicę uciekła i jest na naszym terytorium, to ona ma umrzeć z zimna w krzakach i polskie państwo ma nie udzielić jej pomocy?” – pytał.


„Jak Litwa potrafi to zrobić tak, że jak już ktoś się przedostał, to nie umrze z chłodu czy z głodu, tylko będzie ogarnięty, zaopatrzony, poczeka na swoją kolejkę, będzie deportowany. To wymaga bardzo dużej organizacji, a im się nie chce tego robić” – ocenił.


„Tak samo jest z ochroną zdrowia, tak jest z naszymi staraniami o środki europejskie, tak jest z budową skomplikowanych rzeczy, jak fabryki samochodów elektrycznych. Nie wystarczy gadać. Nie wystarczy mówić, że chciałoby się. Nie wystarczy założyć jakieś CPK. Nie wystarczy pojeździć po całej Polsce i powiedzieć ludziom: będziesz wywłaszczona, wywłaszczony i na końcu się dowiemy, że z tego CPK nadal nie ma kompletnie nic, ale 600 milionów poszło w piach” – wymieniał przewodniczący PO.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ pat/


Kraj i świat

2023-05-30, godz. 22:50 USA/ Biały Dom: Nie popieramy ataków wewnątrz Rosji Wciąż zbieramy informacje na temat uderzenia dronów na Moskwę, ale co do zasady nie popieramy ataków wewnątrz Rosji - powiedziała we wtorek rzeczniczka… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Francja/ Komisja śledcza: personel więzienia w Arles dopuścił się poważnych zaniedbań w sprawie zabójstwa przez… Parlamentarna komisja śledcza wskazała we wtorek na „poważne niedociągnięcia, których dopuścił się personel więzienia w Arles w sprawie zabójstwa… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Ukraina/ Szef MSZ przedstawia trzy kroki do sukcesu szczytu NATO w Wilnie Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba we wtorek poinformował, że zwrócił się do szefów dyplomacji 31 państw NATO przed ich środowym spotkaniem… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Liga Narodów siatkarek - Polska - Kanada 3:2 (opis) Polskie siatkarki pokonały w tureckiej Antalyi Kanadę 3:2 (20:25, 25:23, 20:25, 25:23, 15:13) w pierwszym meczu Ligi Narodów. W czwartek w kolejnym spotkaniu… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-05-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-05-30 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-05-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-05-30 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2023-05-30, godz. 22:30 Halicki: w środę w PE debata nt. polskiej ustawy o specjalnej komisji do zbadania wpływów Rosji; Kloc: europosłowie… Cztery grupy w Parlamencie Europejskim - Europejska Partia Ludowa, Socjaliści i Demokraci, Odnowić Europę i Zieloni - porozumiały się we wtorek w sprawie… » więcej 2023-05-30, godz. 22:30 Chiny/ Starcia z policją w muzułmańskim mieście w obronie meczetu W zamieszkanym w większości przez muzułmanów mieście Nagu w południowo-zachodnich Chinach doszło do starć protestujących z policją w związku z planowanym… » więcej 2023-05-30, godz. 22:20 Piłkarskie ME do lat 17 - Francuzi zmierzą się z Niemcami w finale Piłkarze reprezentacji Francji do lat 17 wygrali z Hiszpanią 3:1 (0:0) w półfinale rozgrywanych na Węgrzech mistrzostw Europy. W piątkowym finale zmierzą… » więcej 2023-05-30, godz. 22:20 Niemcy/ Berlin rozbudowuje centrum dla ukraińskich uchodźców na terenie dawnego lotniska Tegel Berlińskie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy na terenie dawnego lotniska Tegel ma zostać rozbudowane. Powstanie między innymi więcej obiektów edukacyjnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »