Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-25, 20:40 Autor: PAP

D. Tusk: zrobimy wszystko, żeby europejskie pieniądze służyły spokojnej transformacji energetycznej

Zrobimy wszystko, żeby gigantyczne europejskie pieniądze pracowały nie przeciwko polskiemu przemysłowi, ale na rzecz ewolucyjnej spokojnej transformacji energetycznej – zadeklarował w sobotę w Sosnowcu szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Przewodniczący Platformy na swoim spotkaniu otwartym w Sosnowcu odpowiadał m.in. na pytanie jednej z uczestniczek o kwestie transformacji energetycznej i wyzwań środowiskowych, w tym o preferowany przez niego wybór między budową spalarni odpadów, a unijną ścieżką pełnego przetwarzania odpadów.


W odpowiedzi Tusk nawiązał do środków, które Unia Europejska chce m.in. przekazać na ten cel Polsce (zastrzegając, że Polska to Unia Europejska, więc należy mówić o „naszych” pieniądzach). „Mówię o tym dlatego, bo często się dyskutuje o zablokowanych przez PiS pieniądzach z KPO czy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – to żeby mieć w pełni świadomość: że, jak oni blokują, czyli zabierają, czyli kradną pieniądze, to nie europejskie, nie Europie, tylko to są nasze pieniądze” – wyjaśnił.


„Oni wam te pieniądze zabierają, te 10 mld zł na sprawiedliwą transformację miały pracować tu, na Śląsku. 80 mld euro, które Unia Europejska chce w Polsce wydać na przebudowę przemysłu, w tym głównie energetyki: one przede wszystkim pracowałyby w waszym województwie z oczywistych względów - to było serce, to było to wielkie przemysłowe zagłębie” - przypomniał.


Podkreślił, że pieniądze, które mają służyć środowisku, przemianie energetyki w zieloną, tanią, bezpieczną także ze względów klimatycznych i środowiskowych - one są też automatycznie szansą dla przemysłu na Śląsku.


„My możemy odbudować wielki przemysł na Śląsku w sposób - i na to są te pieniądze - bardzo nowoczesny. On nie będzie oczywiście w 100 proc. neutralny klimatycznie czy środowiskowo, ale staram się włączyć ludziom racjonalne myślenie; bardzo bym chciał, żeby najbardziej aktywni obrońcy środowiska i najbardziej aktywni obrońcy tradycyjnego modelu przemysłu tu na Śląsku, żeby usiedli przy jednym stole i zastanowili się nad realnym rachunkiem, na ile możemy chronić nasze środowisko, równocześnie dając szansę naszemu przemysłowi” – mówił.


Podał również przykład starszych bloków energetycznych, będących podstawą polskiej energetyki, określanych potocznie, jako bloki 200 MW, które – jak zaznaczył - powinny pracować na polskim węglu. Zastrzegł przy tym, że docelowo energetyka węglowa powinna zostać zastąpiona odnawialnymi źródłami energii i - w dużej mierze - energetyką jądrową.


„To jest jednak proces policzony na lata. Mamy pieniądze, to znaczy mamy, ale nie mamy, bo oni nie chcą tych pieniędzy na modernizację bloków 200 MW, które po modernizacji mogą trochę bardziej ekologicznie - to nie jest ideał - ale pracować na polskim węglu tak długo, jak długo będzie ta luka energetyczna wynikająca z faktu, że nie mamy jeszcze tych jądrówek” – wyjaśniał.


„Bardzo chciałbym, żeby ludzie na Śląsku i tu, w Zagłębiu, uwierzyli w to, że skoro jest ocean pieniędzy na nową energetykę i skoro wszyscy przecież, którzy mają rozum wiedzą, że te fabryki, które mają budować pompy ciepła, biogazownie, elementy do elektrowni jądrowych, do nowych generatorów, wiatraków - dlaczego to ma powstać gdzie indziej, a nie tu, gdzie tu jest serce polskiego przemysłu” – pytał.


„To jest szansa na nowe miejsca pracy i najwyższe kompetencje. Chciałbym - i na pewno taką decyzję podejmę, jeśli będę miał coś do powiedzenia - żeby ministerstwo przemysłu było w woj. śląskim i symbolicznie, ale i faktycznie, bo tu będzie ten przemysł” - powtórzył.


Wskazał przy tym na rolę w zakresie polskiego interesu przy transformacji energetycznej europosła Jerzego Buzka, który – jak zaznaczył, choć nie jest w rządzie, a to rola rządu - potrafi w instytucjach europejskich tłumaczyć, że Polska wymaga tu takiego traktowania, aby nikt w Polsce nie ucierpiał. „W Europie, jak się dobrze pracuje: rozmawia, a nie obraża ludzi, jak się tłumaczy, a nie macha flagą i krzyczy: +Precz z Europą+, to prawie wszystko można uzyskać, do wszystkiego można przekonać.


Nawiązał przy tym do problemu opracowywanej dyrektywy metanowej. „Słuchajcie: oni zawalili bardzo ważną sprawę dla polskich kopalń, czyli kwestię metanu. Znaczy rząd nic nie zrobił, dzisiaj pani Szydło, pan Morawiecki jeżdżą i coś krzyczą, że to teraz Platforma musi załatwić, żeby nie było decyzji, które będą wymierzone w - upraszczając - kopalnie metanowe” – mówił.


„Ale w Europie o tym, co się dzieje, decydują przede wszystkim rządy narodowe. Morawiecki jest klasycznym przykładem człowieka, który nie ma honoru i odpowiedzialności, żeby brać właśnie odpowiedzialność za własne decyzje. To on podpisał, nie ja, zgodę na taką transformację energetyczną, której konsekwencją mogą być złe decyzje z punktu widzenia polskich kopalń” – wskazał.


„To Jerzy Buzek dzisiaj zawiadamia Komisję Europejską i walczy w Parlamencie Europejskim, żeby uzyskać tak zwaną derogację, to znaczy specjalne uprawnienia dla Polski. Bo my chcemy, żeby póki nie mamy alternatywnych źródeł energii, a to trochę potrwa, żebyśmy mogli pracować na polskim węglu” - wyjaśnił.


„Trzeba dokładnie tak, jak na Śląsku i w Zagłębiu, ciężko, rzetelnie odpowiedzialnie pracować i umieć wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje. A nie, jak smarkacz, który jeszcze stąd kandyduje, ludzi oszukuje i na końcu mówi: to niech teraz opozycja załatwi, to co ja zawaliłem” – stwierdził.


„Mogę pani obiecać, że my zrobimy wszystko, żeby te gigantyczne pieniądze pracowały nie przeciwko polskiemu przemysłowi, ale na rzecz ewolucyjnej spokojnej transformacji tak, żebyśmy wszyscy, tu też, na Śląsku i w Zagłębiu, czuli się bezpiecznie i widzieli sens tych działań” – podsumował Donald Tusk.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ pat/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 13:20 Rząd przyjął projekt noweli budżetu na 2023 r.; wydatki rosną o 20,8 mld zł, a deficyt o 24 mld zł (opis) Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu na br., który wynika m.in. z porozumienia z 'Solidarnością'… » więcej 2023-06-09, godz. 13:20 Ukraina/ Ministerstwo gospodarki: PKB zmniejszył się w I kwartale 2023 roku o ponad 10 proc.; ale to wynik lepszy od… PKB Ukrainy zmniejszył się w pierwszym kwartale 2023 roku o 10,5 proc.; jest to wynik lepszy od oczekiwanego, ponieważ wcześniejsze szacunki przewidywały… » więcej 2023-06-09, godz. 13:20 French Open - najwyżej rozstawionym tenisistkom nie jest łatwo o sukces W tegorocznym wielkoszlemowym French Open najwyżej rozstawioną tenisistką jest Iga Świątek. W liczonej od 1968 roku open erze turniejowe 'jedynki' 20 razy… » więcej 2023-06-09, godz. 13:20 Ukraina/ Ekspert: miny niesione przez wody powodziowe będą stanowić zagrożenie przez lata Miny niesione przez wody powodziowe na skutek wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą stanowić zagrożenie przez lata - powiedział Andrew Duncan, koordynator… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Włochy/ Premier Meloni: Polska i Węgry to młode demokracje, trzeba je wzmocnić i im pomóc Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała w piątek, że Polska i Węgry to młode demokracje, które trzeba wzmocnić i im pomóc. 'Ja jestem gotowa to zrobić'… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Śląskie/ w piątek wystartowało Forum GEN.PL na katowickim Muchowcu W piątek ruszyło Forum GEN.PL - wydarzenie skierowane dla młodych i tworzone przez młodych. Na uczestników czekają debaty, panele dyskusyjne, a także koncert… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Opolskie/ Koniec utrudnień na dk 42 w Rudnikach Służby drogowe przywróciły normalny ruch na drodze krajowej nr 42 w Rudnikach, gdzie doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Watykan/ Stan papieża po operacji poprawia się, wstał już z łóżka Stan papieża Franciszka po środowej operacji jamy brzusznej poprawia się; wstał już z łóżka i spędził poranek w fotelu - poinformował w piątek Watykan… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Francja/ Zmarł francuski socjolog Alain Touraine, autor pionierskich badań na temat polskiej „Solidarności” 9 czerwca 2023 r. w wieku 97 lat zmarł w Paryżu francuski socjolog Alain Touraine, znana postać francuskiej i międzynarodowej sceny intelektualnej, autor m.in… » więcej 2023-06-09, godz. 13:00 Morawiecki: pokazaliśmy mechanizmy emerytur pomostowo-stażowych, temat będzie negocjowany Pokazaliśmy mechanizmy emerytur pomostowych czy pomostowo-stażowych, które zostały uzgodnione z Solidarnością, a temat w szerszy zakresie będzie negocjowany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »