Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-25, 19:50 Autor: PAP

Białorusini obchodzili Dzień Wolności za granicą, w Mińsku milicja patrolowała ulice, by zapobiec wystąpieniom

Milicja w Mińsku wzmocniła patrole podczas przypadającego w sobotę Dnia Wolności – najważniejszego święta w białoruskich kręgach niezależnych i narodowych. Upamiętnili ten dzień Białorusini mieszkający za granicą, m.in. w Polsce, Gruzji i na Litwie.

Jak informuje portal Nasza Niwa, w Mińsku wzdłuż głównej arterii co pięć minut przejeżdżają pojazdy milicyjne z funkcjonariuszami OMON-u (sił specjalnych). Przed sobotą w różnych miastach kraju milicja przeprowadziła prewencyjne rewizje i zatrzymania aktywistów.


Białoruskie środowiska niezależne obchodzą Dzień Wolności w rocznicę proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej (BRL) 25 marca 1918 roku. W tym roku przypada 105. rocznica tego wydarzenia.


Przywódczyni opozycji białoruskiej Swiatłana Cichanouska w okolicznościowym wystąpieniu wideo podkreśliła, że "doświadczenia ostatnich lat pokazały, jak przeszłość jest związana ze współczesnością i przyszłością" Białorusi. "Naszymi głosami mówią nasi przodkowie, którzy 105 lat temu bronili niepodległości BRL, i nasi potomkowie, dla których bronimy niepodległości Białorusi" - powiedziała Cichanouska.


Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało o Dniu Wolności w komentarzu na Twitterze. "Tysiące ludzi na Białorusi zostało uwięzionych przez reżim (Alaksandra) Łukaszenki (...) Upamiętniając Dzień Wolności, chcemy wyrazić naszą niezmienną solidarność z tymi, którzy walczą o wolną i demokratyczną Białoruś" - głosi oświadczenie.


Manifestacja z okazji Dnia Wolności odbyła się w sobotę w Białymstoku; jej uczestnicy apelowali o jednoczenie się wszystkich Białorusinów, którzy chcą, aby Białoruś była demokratyczna i niepodległa.


Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wyraził przekonanie, że Białoruś znów będzie wolna i niezależna. Premier Ingryda Szimonyte oświadczyła, że Litwa nigdy nie uzna sfałszowanych wyborów i reżimu Łukaszenki.


W Wilnie Białorusini zgromadzili się przed budynkiem litewskiego Sejmu. Na maszcie przed budynkiem podniesiona została biało-czerwono-biała flaga. Następnie złożono kwiaty na cmentarzu na Rossie na grobie białoruskiego działacza i ministra spraw zagranicznych BRL w latach 1918-1919 Antona Łuckiewicza, a także jego brata Iwana.


Mieszkający w Tbilisi Białorusini zgromadzili się na pochodzie w centrum gruzińskiej stolicy. Prócz biało-czerwono-białych flag uczestnicy przynieśli na demonstrację również żółto-niebieskie flagi ukraińskie.


W 1918 r. białoruskie środowiska narodowe próbowały wykorzystać zamęt w Rosji i utworzyć własne państwo na terenach okupowanych przez Niemcy. Choć BRL nie przetrwała jako państwo, to właśnie ona jest przez środowiska niezależne i opozycję uważana za początek białoruskiej państwowości.


Co roku 25 marca, w rocznicę proklamowania niepodległej BRL, środowiska opozycyjne i niezależne obchodzą Dzień Wolności, nieoficjalne święto niepodległości. Po protestach wyborczych z 2020 roku obchodzenie święta, nawet nieformalne, stało się niemożliwe z powodu fali represji wszczętych przez władze w Mińsku. (PAP)


awl/ mms/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 23:50 French Open - wyniki turnieju mężczyzn Wyniki meczów ćwierćfinałowych mężczyzn w turnieju tenisowym French Open w Paryżu: środaCasper Ruud (Norwegia, 4) - Holger Rune (Dania, 6) 6:1, 6:2… » więcej 2023-06-07, godz. 23:50 French Open - Ruud wygrał "derby Skandynawii" i uzupełnił stawkę półfinalistów Rozstawiony z numerem czwartym Norweg Casper Ruud pokonał w 'derbach Skandynawii' - jak określano ten mecz - grającego z 'szóstką' Duńczyka Holgera Rune… » więcej 2023-06-07, godz. 23:40 Piłkarska LK - trofeum dla West Ham United (opis) West Ham United triumfował w drugiej edycji piłkarskiej Ligi Konferencji. W finale w Pradze londyńczycy, których rezerwowym bramkarzem był w tych rozgrywkach… » więcej 2023-06-07, godz. 23:30 USA/ Republikanie w Izbie Reprezentantów sygnalizują zmniejszenie pomocy Ukrainie Szef komisji ds. sił zbrojnych w Izbie Reprezentantów Mike Rogers zasugerował w środę, że jeśli Kongres uchwali kolejne pakiety środków, będą one na… » więcej 2023-06-07, godz. 23:30 Liga Konferencji - Łukasz Fabiański dwunastym Polakiem z europejskim pucharem Występujący w West Ham United Łukasz Fabiański został 12. polskim piłkarzem, który wywalczył jedno z trofeów europejskich rozgrywek klubowych. W finale… » więcej 2023-06-07, godz. 23:10 Piłkarska LK - trofeum dla West Ham United (krótka) West Ham United triumfował w drugiej edycji piłkarskiej Ligi Konferencji. W finale w Pradze londyńczycy, których rezerwowym bramkarzem był w tych rozgrywkach… » więcej 2023-06-07, godz. 23:10 Piłkarska LK - droga West Ham United do trofeum Droga West Ham United do triumfu w piłkarskiej Lidze Konferencji w sezonie 2022/23 (na pierwszym miejscu mecz u siebie): 4. runda kwalifikacji LK - Viborg… » więcej 2023-06-07, godz. 22:50 Ekstraklasa koszykarzy - King -Śląsk 90:67 (opinie) Po trzecim meczu finałowym King Szczecin - Śląsk Wrocław (90:67) powiedzieli: Arkadiusz Miłoszewski (trener Kinga): 'Szczecin 39 minut na prowadzeniu… » więcej 2023-06-07, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (07-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-06-07 o godz. 22:00Ekstra… » więcej 2023-06-07, godz. 22:30 Ekstraklasa piłkarska - Radomiak pozyskał portugalskiego napastnika Edi Semedo został nowym piłkarzem Radomiaka, dziesiątego zespołu minionego sezonu ekstraklasy. Portugalski napastnik podpisał z radomskim klubem kontrakt… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »